Apple'dan rüzgar enerjili patent

Apple bu sefer yeni bir tablet veya cep telefonu değil; bambaşka bir teknolojinin peşinde...

Apple'dan rüzgar enerjili patent

Genellikle cep telefonu, tablet vb. akıllı cihazların tasarımlarını patente dönüştüren Apple, bu kez bambaşka bir patentle karşımızda. AppleInsider'ın ortaya çıkardığı patente göre, Apple rüzgar gücü teknolojisine el attı.

Rüzgar tribünleri yoluyla enerji depolamayı kapsayan patentin detayları şöyle: "Sistem, bir takım tribün kanatları kullanarak dönel enerjiyi, düşük ısı kapasiteli akışkana dönüştürecek. Sistem daha sonra düşük ısı kapasiteli akışkandan elde ettiği ısıyı, başka bir akışkana aktaracak. Sistem son olarak aktarılan ısıyı, elektrik üretmek için kullanacak."

Alışılageldik rüzgar tribünlerinden farklı bir sisteme sahip bu teknoloji, serbest emisyonlu elektrik üretimi için faydalı bir yola benziyor. Apple'ın sistemi gayet basit: Rüzgar tribünü önce bir şaftı, daha sonra da içi sıvı dolu bir hazneye batırılmış bir cihazı döndürecek. Sistem önce "uyaracak", daha sonra "döndürecek," son olarak ise düşük ısı kapasiteli sıvıyı "ısıtacak."

Apple'ın neden böyle bir patent aldığı, şirketin veri merkezlerine güç kaynağı sağlayan alternatif yollar aramasıyla açıklanabilir. Ancak böylesine bir teknolojiyi kısa süre içinde kullanıma sokmak bir hayli zor.

Berk Toparlak

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

İlklerin öncüsü diye kasılabilirsiniz.Aa durun bi dakika donkişot'ta da vardı.yeldeğirmeni

@19 Oca 2013 16:29 yaptığın espri komik değil. Önemli bir konuda adım atmışlar. umarım diğer firmalar da benzer adımlar atar da mahvettiğimiz dünyaya daha az zarar verebiliriz

@19 Oca 2013 19:26 yanlış anlaşılmasın elbette güzel ve gerçekten olması gereken bir yenilik ama farklı bir alana enerji sektörüne girmesi riskli.

@19 Oca 2013 16:29 ne bu şimdi aklın sıra esprimi yaptın yarım akıllı...

Surdurulebilir enerjiyi destekledikleri icin tebrik ediyorum apple'i

@19 Oca 2013 16:56 nesini beğenmiyor bu insanlar? Sürdürülebilir enerjiyi desteklemek samsung'a düşmanlık demek değil merak etmeyin!

@19 Oca 2013 16:56 sürdürülebilir enerjiden çok daha az para tüketmek olduğunu düşünüyorum sonuçta macbooklarda çıkartılabilir pili kaldıran ve damga yiyen kendisiydi

Baktı rakipler zorlu rakipler dişli, son günlerde yaşanan hayal kırıklıkları da baya üzmüş olacak ki başka sektörlere yönelecek, makarna ve salça işine de girerse şaşmam artık, bu arada telim iphone 3GS...

@19 Oca 2013 16:59 fabrikaları için doğaya zarar vermeyen teknolojiler peşinde olmasın.. bu Arada telefonum android..

@19 Oca 2013 16:59 Arkaıaşım 23 Ocak gecesirakamlar açıklanınca bu yorumunu tekrar değerelendir derim. Ayrıca adamların bizim gibi boş yorum yapmak yerine icat yapıyor olmasını eleştirmek de biraz komik oluyor.

apple a patent olsunda ne hakkında olursa olsun :p

İLK ÖNCE TELEFONLARINI ÇEKİCİ HALE GETİRSİNLER DE, ONDAN SONRA BAŞKA İŞLERE KALKIŞSINLAR...

@19 Oca 2013 22:51 mesela samsung a benzetseler ne güzel olur hatta e250 kızaklı modeli gibi olursa tadından yenmez :S

sevgili Apple'dan gayet yararlı ve ilerisi için stratejik bir öneme sahip son derece doğru bir yaklaşım. tekrar tebrikler ve teşekkürler....

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir