Apple'dan şifre devrimi!

Apple'ın aldığı patent; bilgisayarınızın açılış şifresini ve daha fazlasını ilginç bir yere sokuyor!

Apple'dan şifre devrimi!

Burak Öztürk

Apple patente doymuyor... Apple'ın aldığı yeni patente göre, siz şifrenizi unutsanız bile, eğer önceden izin verdiyseniz, güç adaptörünü o cihaza taktığınızda şifreye gerek kalmayacak. Çünkü şifre, zaten güç adaptöründe kayıtlı olacak!

Basitçe anlatmak gerekirse; eğer şifrenizi unutursanız ekranınızda belirecek bir uygulama size özel güç adaptörünü cihaza takmanızı isteyecek. Adaptörü takar takmaz cihazınız sizi tanıyacak ve şifre adımını atlayacak. Çünkü bu adaptör bazı şifrelerinizi saklayacak ve gerektiğinde de yardımınıza koşacak.

Peki bu bize ne sağlayacak? Şifreniz adaptörünüzde kayıtlı olacağı için bu yenilikten sonra artık basit parolalar koymak yerine daha karmaşık ve bulunması zor olan parolalar kullanabileceksiniz .

Patetin açıklamasında belirtildiği üzere, eğer orijinal adaptörünüzü kaybederseniz de korkmanıza gerek yok çünkü şifreleriniz yazıcınız , modeminiz ve ikinci bir adaptörünüz gibi cihazlarda da kayıtlı olacak.

Apple'ın bu girişiminin güvenlik alanında büyük bir çığır açacağına şüphe yok.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Modem hacklenirse ne olacak

hatirlanmasi zor karmasik sifreyi adaptorde saklayacagima, hatirlanmasi kolay zor sifreyi aklimda tutarim, arada bir degistiririm...

Bu kadarda olmaz yaa eskinin teknolojisini allayıp pullayıp patent almak cok zoruma gitti. Buna benzer teknoloji zaten kopya koruması ya da bir programın lisansının aşılmaması için dancel lar vardı com porttan baglıyordunuz kasaya eğer o olmasa program açılmazdı. Yani şimdi bu patentin bundan ne farkı anlamadım. Varolan birşey ama zamanında bunu üretenler patent almamış demek hemde 80 li yılların yazılımında bile mevcut bu ürün. Ben reklam sektöründe calısırken bile 89 yapımı Autogram adlı programda bu aleti kullanırdık.....

bu apple da az deil

apple ne yaparsa mükemmel yapar moduna girmişsiniz. bi halt çıkmaz bu şifre işinden. ben olsam buna patent bile vermem ortada icat yok.

o değil de 'güç adaptörünü takınca şifre kısmı atlancak' diyor, yine unuttuğumuz şifreyi göremeyeceğiz , başka yerlerde lazım olursa ne olacak adaptör takılıyken? çünkü mac os sistem güncelleme ve program eklemelrinde fiilan şifre soruyor sürekli yanlış hatırlamıyorsam.

Böyle bir şey var zaten alın size örneğiyle kanıtı: Programa adı vermek yasak ama araştırırsanız bulursunuz. USB üzerine atılan bir dosya sayesinde bilgisayara USB'yi takmadan PC'yi açamama gibi yada şifreyi oraya kaydedip olurda unutursak USB'yi takarak PC'yi açmak gibi özellikler mevcut zaten.

başkası bu adaptöre erişirse ne olacak allam ya

birincisi bu zaten var. ikincisi arkadaşların dediği gibi günlük kullanımda saçma. yüksek güvenlikli yerlerde hem bu adaptörü takıp hem şifre girilirse ancak işe yarayabilir

Dongle'ın gelişmiş hali, fikir yeni değil.

arkadaşlar adamların yaptığı şeyi ya siz anlamadınız ya Chip anlatamadı.
adamlar veri kayıt işlemi olmayan aygıtlara veri saklıyorlar USB disk zaten veri saklama aygıtı ama güç adaptörü veya yazıcı öylemi...

Sen de yorum yaz