Apple'dan tek tip şarj cihazına farklı çözüm

Cep devleri tek tip şarj cihazı konusunda anlaştı; ama iPhone cephesinin planları biraz daha farklı.

Apple'dan tek tip şarj cihazına farklı çözüm
AB bastırınca hızla micro USB standardı üzerinde anlaşıldı

Geçtiğimiz günlerde yayınladığımız haberde cep telefonu üreticilerinin yeni micro USB standardı üzerinde anlaştığını duyurmuştuk. Günümüzde piyasada yaklaşık 30 farklı şarj cihazı türü var. İnsanlar her yıl cep telefonu değiştirdikçe bunlar da yeni çöp dağları oluşturuyor. Birden fazla alınan şarj cihazları bütçeye de yük bindiriyor. İşte bu yüzden Avrupa Birliği cep telefonu üreticilerinden evrensel bir standart belirlemelerini istemişti.

Apple, Nokia ve LG gibi dev firmaların da içinde yer aldığı birliğin kararı sayesinde neredeyse bütün şarj cihazları uyumlu olacaktı. Çevre kirliliğine karşı oldukça önemli olan bu karar oldukça sevindiriciydi. Ancak Apple kendi özel bağlantısını değiştirmeyeceğini, micro USB standardını opsiyonel tutacağını belirtti. Apple bu kararla birlikle üreticilere evrensel şarj cihazına uyumlu bir adaptör yapma seçeneği veriyor.

Büyük şirketlerin açıklamaları işleri ileri safhaya taşıdı bile. Yeni micro USB standardını gelecek yıl görebileceğiz. Apple'ın da herkesi tatmin edecek bir çözüm bulması gerekiyordu. Kendi dock şarj cihazını boşverip evrensel şarj cihazına geçse bu ürünlerin satışından doğan geliri kaybedecekti. İşte bu yüzden yukarıdaki açıklamayı yaparak işi bir adaptörle çözme yoluna gitti. Başka bir deyişle Apple kendi standardından vaz geçmiyor ama micro USB'ye de sırt çevirmiyor...

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

apple hata ediyor, para kazanıcam diye dünyayı sömürmek gibi bir hakları yok!

apple illede ben özelim diyor da başka birşey demiiyor kulanıcılarda bu sayede kendini özel sanıyor

Avrupa standartlaşmayı düşünmeden önce Apple bütün cihazlarını aynı giriş yaparak düşünmüştü zaten bu olayı. Şimdi piyasada Apple iPod girişiyle çalışan yüzlerce hatta binlerde dolarlık cihazlar var ve bu cihazlar piyasadaki bütün apple iPod ve iPhone modelleriyle uyumlu. Şimdi apple girişini değiştirirse insanların ellerindeki bu pahalı cihazlar hiç bir işe yaramayacak. Apple doğru bir karar vermiş gözüküyor, opsiyonel giriş yapmak oldukça profosyönel bir çözüm. Şuna da inanıyorum ki eğer apple yeni bir iphone çıkartıp birinde standart giriş diğerinde yıllardır kullandığı kendi girişini destekleyen modellerini satışa sunarsa, büyük çoğunluk apple'ın kendi girişi bulunan modeli alacaktır.

şu zamana kadar apple olan sadece iphone aldim,onuda ona yakın bir cihaz olmadigi için aldim,mumkun oldugunca apple ve urunlerinden uzak durun derim,itunes gibi bela yi ureten firmadan hersey beklenir,firmalarda musteri memnuniyeti vardir normalde ama apple dan musteri degil kendi memnuniyetleri ön planda,insallah diger firmalar iphone a yakin biseyler uretirde iphone unuda tarihe gomerim

kendini begenmişler gıcık oluyorum ya

Apple ürünü kullananlar sadece apple için yapılmış ürünleri kullanmaya mahküm bir kesimdir.

ya yapmasıne gerek yok zaten piyasada bu cihazlardan satılıyor.boşuna

Apple şu dünyanın başına gelmiş en kötü şey bence. Sıradan ürün dahi yapsalar Apple adı altında insanları aptal yerine koyup sömürüyorlar. Apple'a verecek 1 kr. dahi yok. Her olayın altından Apple çıkıyor. İki iPod ve iPhone yapmakla büyük marka olunmuyor ne yazıkki.

@23:58

iyisin güzelsinde o biçim bir sömürü imparatorluğu kurdular acı ama gerçek... demek ki iki ipod bir iphone ile imparatorluk kurulabiliyormuş.

AB şarj cihazlarını standardize ederek bir çevre sorunu haline gelen şarj cihazı çöplüğünün önüne geçmeye çelışıyor. ama Apple yine kendi şarj aletini dayatarak çevreyi kirletmeye devam edecek gibi gözüküyor.
Apple yeni standarda geçerse eski pahalı ürünlerine hiçbirşey olmayacak. Onlar kendi şarj cihazlarıyla rahatca kullanılmaya devam edecek.
Ama Apple'da değil sorun. esas sorun Apple ne yaparsa yapsın daha eline bile almadan inceleyip özelliklerini bilmeden 2 ay sonrası eline geçecek ürün için sıraya girende... Apple ürünü kullanarak kendine toplum içinde prestijli bir yer edindiğini zannedende...

Apple bu pil cozumune nasil cozum buldu benim bildigim Ab kanunlarina gore tasinabilir aygitlarin pilinin kullanici tarafindan kolay degistirilebilir olmasi gerekiyor bunun amacida kirilan bozulan aygitlardaki pillerin cope degil geridonusume gitmesi ve cevreyi kirletmemesi sonucta siradan bir pil kolaylikla bir kac bin litre suyu icilemez duruma getirebiliyor

'alpabi' bir gerçek var ki, dünyada aldıkları ürünleri en çok araştıran hakkında en çok şey bilen Apple kullanıcılarıdır. Zaten bazı istatistikler de bunu kanıtlamakta: Aldıkları teleofnun en çok özelliğini kullanan kişiler Iphone kullanıcıları. Örneğin, dünyadaki telefonların %4-5 civarı Iphone iken, telefonundan internete girenlerin %65i Iphone Safari'den giriyor, teknoloji sitelerinde geek sitelerinde cep telefonu haberlerinin yaklaşık yarısı Iphone, ortalama smartphonelarda kullanıcıların %5 civarı 10 veya daha fazla özellik kullanırken bu oran Iphone'da %80.
Bilgisayarlarda da en akıllı alışveriş Apple oluyor. Sığ ve kısa vadeli düşünenler ucuz diye Windows PC alıyorlar, bilgisayarları 1 en fazla 2 yılda eskiyor. Ama 2004 yılında Macbook Pro almış birisinin bilgisayarı, hala SIFIR windows PC lerden daha hızlı açılır, daha hızlı kullanılır.

Yani en çok araştıran, en çok bilenler Apple alıyor. Zaten mesela, M I T, Stanford , HARVARD , Yale gibi üniversitelerde %80lere yakın APPLE kullanılıyor. En bilgili en eğitimli kişiler bunlar. Ayrıca JAPONYA gibi teknolojiyle içli dışlı olan ülkeler Apple ın pazar payının en yüksek olduğu ülkeler.

Sadece sizin gibi Apple'a karşı özel kini olanlar nedense çekemiyorlar ve anlamıyorlar.

yalcinkurt: Apple olmasa şu sağ elindeki MOUSE bile olara olmazdı. Kullandığın WINDOWS Mac OS un kötü bir kopyası.
Apple dünyanın başına gelmiş EN İYİ şeylerden biri. Kişisel bilgisayarın uzman olmayan insanlar tarafından rahatça kullanılmasını sağlayan firma. Şimdi de daha önceleri Nokia telefonlarında asla webte surf yapmamış, maillerine bakmamış, özellikleri kullanmamış insanları Iphone devrimiyle tanıştırdı, ve mükemmel arayüz sayesinde Iphone kullanıcıları bu özelliklerin hepsini rahatça kullanıyorlar..

çevre konusunda: Apple çevreye en duyarlı bilgisayar firması. Tüm bilgisayarlar plastik iken Apple'lar çevreye hiç zarar vermeyen boyasız aliminyumdan üretiliyor. Başka firmalar pahalı olduğu için kullanmıyor. Apple ın ekranları bile plastik değil, cam. Ayrıca apple yıllardır USB den şarj edilebilen aletler üretiyor bu sayede şarj aletine de ihtiyacınız kalmıyor.

Soygunculuk konusuna gelince, APPLE en SOYGUNCU OLMAYAN firma.
Mesela, tüm bilgisayar firmaları Windows kullanırken, Apple milyonlarca dolar ARGE bir sürü yatırım yapıp kendi işletim sistemini kendi yazılımlarını geliştiriyor. Ve sürekli hiçbir PC de cep telefonunda olmayan muhteşem özellikler geliştiriyor. (multitouch- glass trackpad- aydınlatmalı klavye, minidisplayport vs vs)

Son olarak:Apple Iphone kullananların istatistiksel olarak %95inden fazlası tekrar Iphone kullanacaklarını söylüyorlar. Dolayısıyla, şarj aletlerini atmayacaklar.

centauri hala saçmalıyorsun. Bilkomda mı çalışıryorsun? insanları neden yanlış bilgilendiriyorsun? Konu ne sen ne yazıyorsun :D

centauri kardeşim birdaha bilgisayar alacak olursam kesinlikle APPLE almam ama burayı dikkatli oku BİRDAHA TELEFON ALACAK OLURSAM KESİNLİKLE APPLE IPHONE ALIRIM. Apple üç kuruşluk bilgisayara sırf görünüm için dünyanın masrafını yapıyor sonra 3000 TLden başlayan faiş fiyatlarla satıyor. Dolandırıcılık budur. Sen sadece kendini avut. Hava atacam diye almışsın millete koyun muamelesi yapıyorsun.
ALÜMİNYUM ve cam üretimi plastikten daha fazla enerji gerektirir ve daha masraflıdır (eritme ısısı (660,32 °C) ve yöntemleri taşıma masrafları vs vs ) pahalı olmasından da bunları anlayabilirsin. Birde alüminyumun alerji sorunu var. Alüminyum hakkında daha fazla bilgi için: http://tr.wikipedia.org/wiki/Al%C3%BCminyum

Plastik: Plastiklerin kaynağı, ham petrol, gaz ve kömürdür. Plastiğin genelde ana kaynağı petrol rafinerisinden arta kalan bakiye maddelerdir. Dünyada üretilen toplam petrolün sadece %4 plastik üretimi için kullanılmaktadır.(alıntı)
Yani arıtılmış ham petrolün artıklarının değerlendirilmesiyle elde ediliyor. Erime sıcaklığı 120 °C - 300°C arasındadır ve bu değerlere bir çakmakla bile ulaşabilirsiniz, dolasıyla işlemek ve işlemek için gereken sıcaklık daha azdır ve enerji tasarrufu yaptırır:D Kabul ediyorum Alüminyum daha çevreci bir üründür ama doğru tüketildiğinde plastik daha çevrecidir.

Benim işimi görecek 1500 TL lik bir bilgisayara neden 3000+ TL para vereyim? Birde sen bunu gelir düzeyi düşük bir ülkede dile getiriyorsun. 2 yıl sonra sıkıldığım bilgisayarımı dilediğim gibi değiştirerek 1500 TLye daha iyi ve güne uyumlu güncel donanıma sahip bir bilgisayar alabilirim. Birde yedek parça servis desteğini yurt genelinde nasıl olacağını bir batarya değişiminin nekadar patlayacağı hakkında bilgi verirmisin?

Konu ile ilgili olarak : micro USB standardı mükemmel bir gelişme. Hem USB kablo hemde şarj cihazı hemde telefonun üzerinden kalkan fazla bir soket. güzel bir gelişme

infoman, anti-apple fanatikliğin seni çıldırtmış. İlkokul çocuklarının bile bildiği şeyleri bilmez olmuşsun.

1- Aluminyum ve cam geri dönüşüm yapılabildiği için, doğaya zarar vermediği için çevre ile çok daha barışıktır. Plastik geri dönüştürülemez. Aliminyum pahalıdır ayrıca. Çok pahalıdır hatta.

2-Basic uygulamalar için kullandığında dünyanın en iyi Windows PC'si dünyanın en kötü Mac inden daha kötüdür. Çünkü Mac in işletim sistemi çok daha iyi çok daha kullanışlı ve stabildir. Mac mini , 4 çekirdekli Alienware den basic uygulamaları daha hızlı çalıştırır. Normal kullanımda ise 3000 dolarlık hiçbir PC 3000 dolarlık MAcbook Prodan daha kullanışlı değildir. Hiçbir PC de glass multitouch trackpad, aydınlatmalı klavye, Mac OS X, hareket sensörü, ilife 09', iwork 09' , Garageband, iphoto vs vs yoktur. Hiçbir PC 4-5 sene boyunca takılmadan, format atmadan, virüs spyware yemeden çalışmaz. Hiçbir PC ağzına kadar doluyken 10 saniyede açılmaz.

3- Apple, pahalı bir bilgisayardır. Çünkü markadır, kalitelidir, kendi yazılımlarını kendi geliştirmektedir. SONY de öyledir, o da pahalıdır.
Piyasada Apple ın fiyatlarına başka bilgisayarlar da bulunmaktadır. Kalitesiz ürün almak isteyen sadece işlemci - RAM - ekran kartı gibi şeylerin önemli olduğunu düşünen BİLGİSİZ ve teknolojiye SIĞ bakan birisiyseniz, 1500 dolara gidip aynı spesifikasyonda DEĞİL, aynuı işlemci ve RAM e sahip bir vestel acer filan alabliirsiniz.

Klişe bir tartışma PC mi Mac'mi hala devam ediyor. İkisininde kendine göre artıları ve eksileri var. Bir ipod touch kullanıcısı olarak Apple'ın kalitesinin tartışılmaz olduğunu gördüm. Bunun üzerine mac bilgisayarları araştırdım. 1500liraya yeni aldığım hp laptop'ımı keşke almasaydım da mac alsaydım diye düşünmedim değil. Mac 3000tlden başlıyor olabilir ama insanları dolandirmadığı kesin yani parasının hakkını son kuruşuna kadar veriyor. Birinci sınıf malzeme kullanıyor zaten bir mac ile bir pc laptopı yanyana koyunca mac kendisinin farklı olduğunu hissettiriyor. Zaten bu yüzden olsa gerek Apple standları hep ayrı yerlere koyuluyor mağazalarda. Şu anda bir macbook alacak kadar paranız varsa bence almak çok mantıklı. Windows bile macboooklarda (bootcamp ile yüklendiğinde) normal bir pc'ye göre daha hızlı açılıyor. Buda apple'ın ne kadar üstün mühendislik kullandığının bir ispatı bence. Plastik çevrecidir gibi "aptalca" bir açıklama ilk defa duydum. Bu ne mantıksız ne düşüncesiz ne GERİCİ bir zihniyettir. Hangi kitap hangi bilimsel yazı plastiğin çevreci olduğunu gösteriyor bunu bir oturtalım. Apple pahalı diye böyle bir açıklama kesinlikle kabul edilebilir değil.

Cam üretimi de o kadar zor bir üretim değil. En eski ve kolay üretilip işlenebilen bir madde cam. Yıllarca kullanılacak bir cihazın aliminyum ve cam gibi yüde yüz çevre dostu malzemelerle üretilmesi müthiş bir fikir. Bu anlamda apple'ı tebrik etmek lazım.

Yorumlarda Apple yanlış yapıyor bu USB konusunda gibi saçma sapan yorumlar var. Apple desteklemiyorum demiyor ki, opsiyonel yapıcam diyor. Haksızda sayılmaz. Yılladır tek giriş kullandı bu geleneğini sürdürüyor.

Apple bilgisayarım olmasa da Apple'ı destekliyorum. Parayla kaliteyi satan bir firma. Saygımız sonsuz.

Plastik geri dönüştürülemez mi? Sanırım senin safari google'ı açmıyor. biraz oturup araştırın sonra konuşun. Satın aldığınız birçok cihazın üstünde bulunan bir etiket var dikkat ettiyseniz" ÇÖP KUTUSU ÜSTÜNDE BİR ÇARPI İŞARETİ " vardır, bu işaretin anlamı çöpe atma sokağa at değildir ayrıca okların dönerek üçgen oluşturduğu bir sembolde mevcuttur, bilinçlisin bunları bilirsin umarım. Plastiğin Çevreci olması geri dönüşümde harcanan enerjiden kaynaklanmaktadır çok düşük derecelerde (120 -300 derece) eritilerek işlenebilen plastik işlenmesi içinde daha az enerji gerektirir. Bugün şarj aletlerinizi bile fişten çıkarmanızı tavsiye edenler plastiğin 3 katı sıcaklığında işlenebilen enerji canavarı alüminyumu nasıl tavsiye ediyorlar? (Alüminyum 660 derecede erir o da saf ise:D)
Alüminyum fırının işletilmesi için enstale edilmiş olan 120 MVA’lık (Mega Volt Amper) elektriksel güç, takribi olarak 120 000 nüfuslu bir şehrin elektriksel enerji ihtiyacı ile aynıdır.
Safari açarsa http://tr.wikipedia.org/wiki/Geri_dönüşüm
linkine gir bak!!! yeterli bilgi alacaksın.O zaman göreceksin plastiğin geri dönüşüm yapılabiliyor mu yapılamıyor mu?

servets: "Plastik çevrecidir gibi "aptalca" bir açıklama ilk defa duydum. Bu ne mantıksız ne düşüncesiz ne GERİCİ bir zihniyettir. Hangi kitap hangi bilimsel yazı plastiğin çevreci olduğunu gösteriyor bunu bir oturtalım." demişsin.
Ben sana hiç APTAL GERİCİ DÜŞÜNCESİZ MANTIKSIZ gibi kişisel hakaretlerde bulundu mu? Hangi düşünce anlayışı sana bu hakkı veriyor?
Seni kınıyorum!!! Bende APPLE kullandım ve deneyimlerime dayanarak hatta sana açık seçik güvenilir sitelerin linklerini koyarak ispatlıyorum ama sen at gözlüğü takmışsın ki sağını solunu göremiyorsun. Sanki Apple ürünlerinde hiç plastik kullanmıyormuş gibi boş boş konuşuyorsun.
Fiyat/Performans doğru orantılıdır, ben 1500 TL dedim diye sen 1500 TLlik bilgisayar almışsın o zaman 1500 TLlik performans kalite beklentin olmalı. bu kurala uymayan tek sony ve apple dır
(:APPLE BİLGİSAYARIN YOK BİRDE BANA APPLE SAVUNUYORSUN:)

Alüminyumun kolay üretildiğini ve sağlıklı olduğunu çevreci olduğunu savunan arkadaşlar MAClerinin başından kalkıp KONYA - Seydişehir'deki Alüminyum fabrikasını gezmeleri gereklidir. Sen Elektroliz bölümünün nasıl bir ortam olduğunu biliyor musun? Seydişehir'i 30 KM çıkınca güzel dağ manzarasının ortasındaki çirkin manzarayı da görmemişsin.
Okuyanlarda APPLE bu güne kadar hiç plastik kullanmadı sanacak hatta şuanda hiç plastik ürünü yok sanacaklar:) Küresel ısınma baş gösterinceye kadar sattı plastik ürünleri küresel ısınma mevzu bahis olunca hemen alüminyumu överek satış politikası geliştirdiler. Apple'ın dahi mühendisler daha önce neredeydi?

Ayrıca aliminyum değil ALÜMİNYUMdur. i yerine Ü olacak !!!Kullandığın şeyin adını bari tam olarak bilmeni tavsiye ederim.
centauri demiş ki : "Kalitesiz ürün almak isteyen sadece işlemci - RAM - ekran kartı gibi şeylerin önemli olduğunu düşünen BİLGİSİZ ve teknolojiye SIĞ bakan birisiyseniz, 1500 dolara gidip aynı spesifikasyonda DEĞİL, aynuı işlemci ve RAM e sahip bir vestel acer filan alabliirsiniz." bunu forumda bir anket açarak katılıyor musunuz? katılmıyor musunuz ?diye bir sor bakalım hangi cevabı alacaksın:))))

BEN ALTTAKİ YORUMUMDA NE DEDİM? YENİ BİR TELEFON ALACAK OLSAM IPHONE ALIRIM DEDİM. APPLE DÜŞMANI DEĞİLİM ama BİLİNÇSİZ DE DEĞİLİM!!! Lütfen bilgi alışverişini terbiye hudutlarında hakaret etmeden sürdürün.
Chip'e de; saygı göstererek bana cevap hakkı tanıdığı için teşekkür ederim.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir