Apple'dan yeni konum patenti başvurusu!

Apple'ın bu yeni patent başvurusu, çok tartışılan 'konum depolama' konusunu yine alevlendirecek!

  • Zeynel A. Öztürk
Apple'dan trafiğe göre etkinlik uyarısı!
iOS 5'de muhtemelen göremeyeceğiz

Konum verilerini iPhone'da depolaması ile sayısız eleştiriye maruz kalan Apple, yeni bir patente göre bunu yapmanın farklı yollarını arıyor. 'Takvim etkinlikleri için dinamik uyarılar'adındaki patent başvurusu ile muhtemelen iOS 5'ten sonra ekleyeceği özelliğin hazırlığını yapan Apple'ın, bu özellik ile hayran mı yoksa nefret mi toplayacağı henüz belli değil.

AppleInsider tarafından keşfedilen patent başvurusu, zamanlanmış takvim etkinlikleri için alternatif bir yol sunuyor. Takvim uygulaması bu sayede kullanıcının konumunu alarak bunu önceki trafik raporlarıyla karşılaştırıyor, kullanıcının yakınlaşan etkinliği için uygun zamanı belirliyor.

Uygulama; GPS sinyal bilgileri, yol durumu, toplu taşıma saatleri veya hava durumu gibi verileri de göz önünde bulundurarak kullanıcının ihtiyaç duyacağı yaklaşık zamanı daha iyi tahmin etmeye çalışıyor. Özelliğin ortaya çıkmasına muhtemelen birkaç sene var...

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

çok güzel bir fikir ve kullanışlı olacağını düşünüyorum

Ben bu veri depolamaya hiçte karşı değilim. Bu tarz bilgiler sayesinde Google Google oldu! Apple'da ancak bu bilgiler ile gelişebilir... (Sözüm sadece Apple değil, diğer firmalar içinde geçerli...)

İzleniyoruz! Google depolamış, Apple depolamış, Samsung tuş vuruşlarını takip etmiş vs. farketmez, internete bağlı olmamıza dahi gerek kalmadı, zaten tüm bilgilerimize ulaşılabilir, karşı olmak saçma olur.

İleride konum bilgileri olmadan teknolojilerin ne kadar kullanışsız olabileceğini çok iyi anlayacağız. Şimdi vay özelim mözelim kalmadı diyorsunuz ama yakın gelecekte konum bilgilerinin aslında ne kadar önemli olduğunu anlayacaksınız ve güvenlik için de çok önemli bir durum. Güvenlik güçlerinin de yükü hafifleyecek ve teknoloji ileride ki günlerde bir çok yerel suçu daha önceden önleyebilecek hale gelecek diye düşünüyorum. : )

Sen de yorum yaz