Apple, ekonomiye can veriyor!

Apple paraya para demiyor: Bakın iPhone markası bir şirketin kaderini nasıl değiştiriyor...

  • M. Oğulcan Gökçe
Apple, mali analistleri şaşırtıyor
Apple, paraya para demiyor!

Mali yılın son çeyreğini de tahminlerin üzerinde ciroyla kapattığını açıklayan Apple, paraya para demiyor. Apple yetkilileri, Eylül sonuna kadarki 3 aylık dönemde, 7 milyonun üzerinde iPhone sattıklarını açıkladı. Böylelikle mali yılın dördüncü çeyreğini, tahminlerin ortalama 500.000 üzerinde tamamlayan firma, geçtiğimiz yıl 6.9 milyon ünite olan iPhone satışlarını da artırmış oldu. Uzmanlar, bu farkı yaratan başlıca unsurun 3GS modeliyle yenilenen iPhone'lar olduğuna dikkat çekiyor.

Mac satışlarındaki artış da, Apple'ın yüzünü güldüren diğer bir neden. 'Snow Leopard' işletim sistemlerinin yüklü olduğu yaklaşık 3 milyon ünite satan firmanın, burada da 2.8 milyon civarı olan beklentileri aştığı ifade ediliyor.

iPod satışlarındaki düşüşün de, %8 ile beklentilerinin altında
gerçekleştiğini açıklayan Apple yetkilileri, mali analistleri önümüzdeki yıl da şaşırtmayı sürdüreceklerini iddia ediyor. Açıklamaların borsada da heyecanla karşılandığı; Apple hisselerinin, geçtiğimiz günlerde %6'lık bir yükselişle 201 dolarlık rekor seviyeye ulaştığı bildirildi.

Şimdi gözler, hayranlarına 2010'da da harika ürünler sunacaklarını
açıklayan Apple CEO'su Steve Jobs'da. Bakalım bu yıl satışa sunulması beklenen tablet PC'ler, Apple'ın yükslen kârlılığını sürdürebilecek mi?

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Vallaha yazık yaw okadar insana nasıl kazık atmayı başarıyor? neyse snow leopard' ı alanlar yakında hep bir ağızdan 3 milyonluk bir koro halinde "hata ve açıklar" şarkısını söylemeye başlarlar...

INTEL PC WE WINDOWS KULLANAN HERKESE SAYGILAR

önce işletim sistemine ve bilgisayarına can versin, milleti kazıklayacak vakti bunlara harcasın, zaten ekonomiye can gelir, onun vermesine gerek yok...!!!

pis sömürgeci nooolucak, patentleri al al sonra kendinde üretme rafa kaldır ama başkasınada ürettirme, istihdamı öldür ve sonrada satış yap (zaten ekonomi düzeliyor ve kriz geride kalmaya başladı) çık ortaya deki " ekonomiye cn veriyorum " YALAN - YALAN - YALAN...!!!

acaba piyasanın % 90 nini elinde tutan INTEL VE MICROSOFT ' un yaptığı nedir?

apple elindeki % 7 lik piyasa payıylamı ekonomiye can veriyor?

INTEL PC WE WINDOWS KULLANAN HERKESE SAYGILAR

dikkat ediyorum da her yorumun altında "INTEL PC WE WINDOWS KULLANAN HERKESE SAYGILAR" yazıyor. hayırdır?? reklam geliri??

bu fanlar bu şirkette oldugu sürece bu şirketin sırtı yere gelmez bugüne kadar apple ürünü almadım bundan sonrada almam

edipciftci bi sal ya....
kullanma sen Mac, Windows çöplüğünde mutlu mutlu yaşa... Bu ne şiddet ya naptı sana apple?
Snow leopard'da nasıl hatalı ve açıklı oluyomuş anlamıyorum, bunu 'Windows kullanan herkese saygılar' diyen saygısız terbiyesiz biri nasıl söylüyor o da garip, çünkü Windows dünyanın en hatalı ve açıklı sistemi, ve hayatımda Mac OS X kullanan 'benim bilgisayara virüs girdi çöktü vs vs' diyen hiçkimse görmedim duymadım.
Şaka gibisin.

Apple'ın fanlarının olmasının nedeni, ürünlerinin çok kullanışlı olması ve kullananları olumlu bir şekilde etkilemesi.
Yıllarca PC kullanıp sonra Mac e geçen birisi, direk aşık oluyor kullandığı makinaya. "Bu kadar yıl ne çekmişiz ya... Demek böyle de olabiliyormuş" diyor....
Fan lık da böyle gelişiyor.

İşletim sistemlerinin veya kullanılan bazı programların güvenilirliliği dışarıdan gelen tehditlerin dozu ve sayısına bağlı olarak değişim gösterebilir.

Microsoft u korumak için değil olaylara daha geniş açılardan bakabilme adına piyasada yaygınlığı daha fazla olan sistemlerin daha çok irdelendiğini söyleyebiliriz.

Windows kullananlar ile Mac OsX kullananların daha güvenilir ve daha stabil tartışmalarında dünya üzerinde kullanıcı sayıları ve desteklediği donanımların sayısını da göz önünde bulundurmaları gerekmekte.

Ancak bu Mac OsX in daha az veya daha çok güvenilir olduğunu göstermez.

Önemli olan nokta, kullanıdğınız sistemlerin isteklerinizi ve önceliklerinizi ner kadar karşıladığıdır.

Bu açıdan da bakacak olursak, Apple da belirli bir müşteri kitlesine hitap ederek ekonomik olarak birçok kişiye istihtam da sağlıyor.

Öncelikle Türkiyedeki üreticilere ( montajcılara demiyorum ) daha sonrada tüm dünyadaki üreticilere, sonrasında geride kalan tüm hizmet üretenlere ve en son tüketicilere zeval gelmesin...

yorumun sonu "Tanrı kraliçeyi korusun" der gibi oldu ama olsun o kadar da...

centauri ' ye cevap

senin terbiyesizliğn ve art niyetin yazılarından ve hitabundan anlaşılıyor. sadece amerika piyasasında ulusal simge olması yüzünden tutunabilmiş, ama esnek olmayışı ve son kozlarını oynaması sebebiyle diğe ülkelerde tutulmayan bu şirketi savunarak asıl terbiyesizliği sen yapıyorsun...!!!

bilmeyeneri yanıltma kardeşim yanıltmaaaa...!!!
ayrıca mac os kadar sorunlu ve problemli daha işletim sistemi çıkmadı...!!! daha geçen haberlerde kullanıcı dosyalarının her açılışta silindiği ve veri kaybına uğradığı + flash olayını beceremedii ve hçbir yenilik getirmeden 30 $ ' a millete kakalandığı YALANMI...???

apple firmasının patent toplayarak ürettirmeme kararı yalanmı...???
bu yolla kriz döneminde bile istihdamı engelleyerek krzin uzamasında rol almasıdamı YALAN...???

evet her yazımda "INTEL WE WINDOWS KULLANAN HERKESE SAYGILAR" yazıyorum ama bu cümle "geriye kalana saygı yok demek değildir...!!! " ----- ben sadeece bu kesime saygılarımı vurgulamak istiyorum ama onuda senin gibiler anlayamaz...

INTEL PC WE WINDOWS KULLANAN HERKESE SAYGILAR...!!!
(centauri hariç herkese saygılar)

Sn. Centauri'ye KAPAK;
(terbiyesini bozan birisi için umarım yüz kızartıcı olur..)

1. Apple ürünlerini, benzerlerinin çok üstünde fiyata satarak mı can vericek piyasaya ??

2. Apple ayrıca DAYATMA politikasını, yani; YENİ BİR MODEL ÇIKARDIĞINDA ESKİSİNİ DURDURMA kararının hakkını ona kim veriyor.. PİYASAYA CAN VERMEK Mİ ?!#$... Yoksa kullanıcıyı mağdur etmek.. Ya da almaya zorlama da da diyebilirsiniz. Tabii ki Centauri gibi akıllı arkadaşları izlerseniz her ay bir pc alabilirsiniz..

3. "Şubat ayındaki yeni sürümde 55 yama bulunurken, Mayıs ayında yayınlanan güncelleme sürümünde de tam 67 tane yama bulunuyordu. Bu güncelleme sürümündeki 18 yamadan 10 tanesi kritik sayılabilecek açıkları kapatıyor." ALINTIDIR.. Herhalde sistemlerini yamalarla tamamlayabilecekler.... Centauri sen tabi buna da kılıf bulursun.. Dikkat et kılıfın içine de düşme..

4. Apple sonunda DNS açığını yamadı, sonunda Quicktime.., sonunda..,
sonunda...

Apple karşıtı değilim ama konuya objektif yaklaşan birine karşı saygısızlığa tahammülüm yok. Gerçi Centauri gibi arkadaşlar olmazsa herhalde eksik bilgi ve cehaleti göremicektik..

Saygılarımla..

edipciftci...
HİÇBİRŞEYİ DOĞRU BİLMİYORSUN.

- Sadece ABD piyasasıonda tutlabilmiş filan değil, maddi gücü olan tüm ülkelerde çok iyi tutunmuş durumda.
PAZAR PAYININ EN ÇOK OLDUĞU ÜLKE JAPONYA. İngiltere, Fransa, Almanya, İskandinav ülkelerinde de çok güçlü.

- Mac OS X somut istatistiklere dayanılarak bakıldığında, senin gibi havaya konuşanlara bakılmadığında, dünyanın en güvenli ve sorunsuz işletim sistemi. Bunun istatistikleri var, verileri var.
Yılda 1-2 virüs çıkar, onlar da etkisiz olur. Hesap silinmesi sorunu, sadece belli durumlarda, ve çok çok seyrek, milyonda bir olan birşey... Ve pratikte kimsede olmayan, birkaç kişide olduğu için olay olan birşey. Windows camiasında bu olay hergün milyonlarca oluyor, ancak haber niteliği taşımıyor, çünkü windows çökmelerine herkes alıştı. Mac i 6 sene kullanır, bir kere mavi ekran görmezsin...
Çökme sayıları, virüs sayıları, güvenlik sorunları sayılarla ortada olduğundan, neyin sorunlu neyin sorunsuz olduğu biliniyor.

Mac OS X en sorunlu sistem lafını, Bill Gates bile söylemez :)

- Snow Leopard'ın KERNEL'i çekirdeği, Leoparddan komple farklı. Üzerindeki tüm programlar 64 bit. 2001 deki XP ile 2009 daki Windows 7 arasındaki farklardan, daha ciddi farklar var Leopard ile Snow Leopard arasında. ÇEKİRDEKLERİ farklı .Ancak, görsel farklar az olduğu için senin gibi cahiller anlamıyor.

- Apple firması, dünyanın en güçlü ARGE'ye sahip bilgisayar firması. En çok şeyi 'icat eden' firması. MOUSE u, Grafiksel arayüzü, firewire ı, multitouch ı icat eden firma. Bu tip firmalar patent toplar, gerekli görürse üretir. ARGE de geliştirdiğin herşeyin patentini alırsın, kural budur. Yoksa fikrini çalarlar. Sen anlamazsın tabi, dünyadan haberin yok çünkü...

Deepsomania:
ya

K A PA K

1. Apple ürünlerini, benzerlerinin çok üstünde fiyata satarak mı can vericek piyasaya ??

Piyasaya can verecek demedim ben. Umrumda da değil aslında da, borsada çok hareketli olması, müzik piyasasında özellikle Itunes store ile dünyada %25 paya ulaşması, ve apple ürünlerinin müthiş yan ürün satışları piyasaya can verir elbette.
Benzerlerinin üzerinde fiyatlarla satmıyor apple, Bilkom satıyor sadece. ABD de 599 dolara aldığınız Mac Minideki teknoloji 2000 dolarlık PC lerde yok.

2. Apple gibi HP, Sony, DELL, yeni ürün çıkarınca eskisini piyasadan kaldırır. Bütün firmalar için bu böyle. Ortada bir dayatma filan da yok, bunlar parayla satılan ürünler, ister alırsın ister almazsın, ne dayatması. Fark olarak, 2004 yılında aldığın Macbook Proyu 5 sene sonra 2009da 1 yıllık Windows PC lerden daha hızlı bir şekilde kullanırsın. (defragmentation, yavaşlama, çökme vs vs olmammıştır.) Ve yine fark olarak mesela Iphoneda, eski modellere yeni modellerin özelliklerini yazılımla ekler Apple.
Bu ne kadar saçma bi tabirdir, dayatıyo eskisini kaldırıyo filan.. Hangi eskiyi kaldırmış o da muamma.

3.Kendi kendine kapak takıyorsun :) Bu rakamlar çok küçük.. Windows ta aynı dönemlerde YÜZLERCE açık kapanıyor.
He bi de, tamam haberin yok bu sayıların küçük olduğunu bilmiyorsun diyelim, bu sayılar işletim sistemi olmayan MS Office'in sayılarından bile daha az onu da bilmiyorsun diyelim, yine de ne önemi var onu anlamadım....
Bu açıklardan kaç virüs gelmiş? SIFIR.
Bu açıklardan kaç trojan gelmiş? SIFIR
Bu açıklardan kaç spyware gelmiş? SIFIR
Bu açıklardan kaç sistem çökmüş? SIFIR
E banane o zaman açıktan? Açıktan içeri girince bvirşey yapabiliyor musun taş gibi UNIX olduğu için kimse dokunamıyor. Sistem sağlam olunca açıkların da önemi azalıyor.
Başka bi cehalet örneği olarak 'Apple az kullanılıyor ondan virüs yok' diyebilirsin de... Mac OS 9 zamanında Mac in kullanma oranı bunun 10da 1iydi, ama bir sürü virüs vardı...
Amiganın bile virüsleri vardı. Herneyse...

4. Apple sonunda DNS açığını yamadı, sonunda Quicktime.., sonunda..,
sonunda...

Apple kullanıyor musun? Bu sonunda sonunda... ne demek yani? bu açıktan birşey olmuş da herkes heyecanla yama bekliyomuş gibi???
Ne kadar SAÇMA bir durum bu ya.. Sen kullandığın Windows makinanın açıklarını biliyor musun? Kaç tane DNS, Office , Expolorer açığı olduğundan haberin var mı?
Yok. E bir tane Apple açığı için sonundaaaa! demenin manası ne? Sen Windows un yüzlerce açığıyla ilgilensene?

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play