Apple-FBI anlaşmazlığında ABD halkı ne diyor?

Apple'ın FBI ile savaşında herkes bir şeyler söyledi. Peki ama ABD halkı kimi haklı görüyor?

Apple-FBI anlaşmazlığında ABD halkı ne diyor?

Geçtiğimiz günlerde ABD'de büyük tartışma yaratan, Apple'ın iPhone'larında FBI'a açık kapı bırakmasına dair mahkeme emrine karşı koyması gündemden düşmüyor. Pew Araştırma Merkezi tarafından yayınlanan bir çalışmaya göre Amerikalıların büyük bir çoğunluğu, San Bernardino silahlı saldırısında Apple'ın FBI'a telefon kilidini açma konusunda yardımcı olması gerektiğini düşünüyor.

Ankete katılanların yüzde 51'i Apple'ın FBI araştırmasına yardımcı olmak için iPhone'un kilidini açması gerektiğini düşünürken, yüzde 38'i diğer kullanıcılarının güvenliklerini korumak adına kilidi açmaması gerektiğini düşündüklerini söylüyor. Katılımcıların yüzde 11'inin ise herhangi bir yönde ağır basan bir fikri bulunmamaktaydı.

Pew kıdemli araştırmacısı AlecTyson, yüzde 51'e karşı yüzde 38'in önemli bir fark olduğunu söylemekte. Tyson, sözlerine şöyle devam ediyor: "Bu oldukça karmaşık bir sorun ve 'bilmiyorum' şeklinde cevaplamak oldukça uygun bir tepki."Fikri olanların ise büyük bir kısmının FBI tarafında olduğu açık."

Anket, 18 Şubat ve 21 Şubat tarihleri arasında 1.002 yetişkin kişiyle gerçekleştirilmiş.

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

2 tarafta haksız... boşuna tartışmayın...

@grezimonk nihayet rasyonel, akılcı yönü ağır basan, kişileri kurumları itham etmeyen kısa ama güzel bir yorum. Böyle devam et grezimonk..

@grezimonk Sen şu Linux Fanboyu olan ama Microsoft ve Apple karşıtı olan adamdın değil mi. Görmez olduk seni

@01 Mart 2016 19:56 merakınızı gidereyim tahmin ettiğiniz katılımcı değilim! Herhangi bir ürünün hastalık derecesinde fetişisti değilim, elimden geldiğince objektif olmaya çalışıyorum. Bazen Kötü Kedi Şerafettin, bazen Fikrinin Fikri, bazen Prof. Zihni Sinir, Hasan Abi vb. takma adlarla görüş belirten bir katılımcıyım. Rasyonel görüş belirten, katılımcılara saygılı, onları rencide etmeyen herkese sonsuz saygım ve hürmetim var. Sanırım bu kadar bilgi kafi.

Kamuoyunun görüşü değerlidir fakat bazı konularda belirleyici olamaz. Herhangi bir adli vaka da kamuoyuna sorsan ekserisi sanığı idam edelim diyecektir. Oysa pozitif hukukta idam olmaz. İdam intikam güdücüdür, ilkeldir ve yanlış karar verilirse geri dönülmesi hatayı telafisi mümkün olmaz. Apple'i bu tartışma da haklı görüyorum. Bir kere açık kapı bıraktın mı gerisinin suistimal edileceği aşikardır. Bizde aynısı olmadı mı? Anayasayı bir kere delmekle bişey olmaz dedi merhum Özal, sonuç ortada!

Apple müşterilerinin gizliliğini o kadar düşünüyorsa hükümetlere verdiği o parmak izlerinin hesabını vermeli uzun zamandır meşgul ediyor bu haber anlayacağınız reklam kokuyor Apple imajı bir kere çizdirmiş

Batı dediğimiz metropol gelişmiş kapitalist ülkelerin son yıllarda açmazı bu araştırmada kendini göstermiş. Kamuoyu iç güvenlik tehditi terör olayları vs. gerekçesiyle Batıyı Batı yapan üzerinde tartışılmaz, herşeyin üstünde görülen demokratik normlar, değerler, kişisel özgürlüklerden taviz verilir duruma getirilmiştir, dilemma burada yatmaktadır. Ulusal iç güvenlik mi Bireyin özgürlüğü ve bilgilerinin korunması mı önceliklidir. Devlet mi üstün birey mi kim kimin alanına ne kadar müdahale etmeli

Hiçbir durum bir şahısın gizliliğini ihlal etmemeli, başka saldırı olsa teröristler iPhone kullanacak diye bir kaide mi var :)

FBI hakli tabiki bu ne aanlama geliyor ben Aple im ben amerika yi tanimiyorum demek!!!

should unlock diyenler appleın her dediğine çamur atmaya çalışan fanboylardır. açsaydı da hemen açtı bilgilerimizi veriyor diyeceklerdi.

Şöyle farz edelim ben dünyanın en güvenli İsviçre kapı kilitleri ve silindirleri üreticisi 'Keso' olayım ve beni ben yapan müşterilere asla şifresi kırılamaz diye ürünleri pazarlayayım onlarda güvenle konutlarında otursunlar. Sonra biri karnesini eline almış bisikletimi isterim diye bana gelsin (mahkeme kararı) ve benden maymuncuk istesin tüm kapıları canı isteyince açacak, firmaya harakiri yaptırmak gibi birşey ve güven bunalımı yaratır. ABD halkı şifreyi vermedikçe Apple'a daha çok saygı duyar

Apple haklıdır çünkü bu tarz bir soruşturma için bir telefona arka kapı işlevi gösterecek bir yazılım üretmek yanlış ellere geçtiğinde hiçbirimizin telefonunun güvende olmayacağı, isteyen kişinin istediği kişisel veriye ulaşabileceği anlamına geliyor.

tabi ki apple her zaman için apple....

aslında çözüm basit mahkeme kararı apple a iletilir apple cihazın imei sini aynı beta testerlara günceleme gönderir gibi ota yoluyla sadece o imeiye özel şifreli yazılım gönderir sonuç itibariyle fbi bütün iphonelara müdahale edemez gizlilik ihlali ortadan kalkmış olur kontrol gene appleda olur

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir