Apple, Google Maps'i bu yüzden bırakmış

Apple, Google haritalarına tekmeyi basıp neden dalga konusu olan kendi haritalarına geçti?

Apple, Google Maps'i sesli navigasyon için bıraktı

Apple'ın iOS 6'da Google Maps'i bırakarak kendi haritaları için elini taşın altına koymasının arkasındaki neden neydi? AllThingsD'nin iddiası, belirli nedenlerin arasında en çok sesli yol tarifi özelliğinin Apple'ın kararında etkili olduğunu iddia etti.

AllThingsD'ye konuşan ismi verilmeyen kaynaklara göre Google, iOS'daki harita işlevinde çok fazla denetime sahip olmak istiyordu. Ses kılavuzlu navigasyon, Android'de Google tarafından ücretsiz olarak sunulsa da Apple ile olan anlaşmayı kapsamıyordu. Apple'ın bu özelliği iOS'a getirmek istediği, ancak Google'ın rakibine böyle bir avantaj sağlamak istemediği söylenüyor. İddialara göre Apple ile Google arasındaki Maps anlaşmasının bozulmasında son noktayı koyan, sesli navigasyon olmuş.

iOS 6'daki Apple Maps'in tamamlanmamış bir halde ortaya çıkmasının nedeni olarak bu durum gösteriliyor. Google Maps'in iOS 6'dan kaldırılmış olması, şüphesiz Google için de iyi bir gelişme değil. Ancak 100'lerce milyon iOS cihazından mahrum kalan Google'ın şu sıralarda iOS 6 için bir Maps uygulaması geliştirdiği söyleniyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

öyle tekme basmak her yiğidin harcı değildir. cümle alem e rezil ederler böyle

@29 Eyl 2012 20:17 hadi ya bak sen :)

bunun asil sebebi epil'in paragizlu olusu degil mi?

100 lerce milyon ifadesi sizcede biraz abartı olmamışmı ? Toplasanız 100 milyon iphone yoktur piyasada.

Kim ne derse desin, Google harita isini dogru duzgun yapan ilk sirket. Mobil cihazinizda bile web tarayicinizla Maps ile yapabildiklerimizi dusununce, Google'in web teknolojilerinde ne kadar uzman oldugunu anlisiliyor.

@30 Eyl 2012 03:05 Nasıl olurda bu işi yıllarca yapmış biriyle daha yeni başlamış birini aynı kefeye koyarsınız. Google ın ilk hallerini hatırlayın Türkiye bile yoktu doğru düzgün. ios ta google'ın bugünkü yaşı kadar bi yol geçirsin ikisinide aynı yaşdayken nerelerdelerdi bi karşılaştıralım.?

@30 Eyl 2012 03:05 allahda seni güldürsün :)

100 milyon iphone yok mu ipad bile şimdiye kadar 70 milyon satılmış iphonun bu rakamı geçmesi zor mu sence ? senin kafan nerde ???

70 milyon ipad. hande yener - ne rüyası şarkısini hediye ediyorum sana

Pes doğrusu, Google da her yere sızmaya çalışıyor.

cumle aleme rezil ederler diyen arkadas apple'in nasil kepaze oldugunu gormuyor sanirim :-) asil google'a artistlik yapmak herkesin harci degildir. koskoca apple'i it eder kapisinda surundurur boyle :-)

Apple'nin saçma bir kararı olarak görüyorum...

70 milyon ipad. hande yener - ne rüyası şarkısini hediye ediyorum sana Ziyaretçi (Mobil) 30 Eyl 2012  14:27 Apple fanboylarına laf anlatmak imkansız... ezik herifler fiyaskoları bile savunur... hırsız Apple ürünlerine tapınırlar...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir