Apple, güneş enerjili iPhone patentini aldı

Apple, şarj derdini bitirecek, görünüşte aynı ama aslında çok farklı bir iPhone'un peşinde!

Apple, güneş enerjili iPhone patentini aldı

Bugünkü ceplerimizin içerisindeki en eski teknolojilerden bir tanesi, pillerinde bulunuyor. Bazı istisnalar hariç çoğu güç canavarı akıllı telefon, 1-2 günden uzun ayakta kalamıyor. Peki, güneş enerjisiyle kendi kendini şarj eden bir telefon, bizi şarj derdinden kurtarabilir mi?

Bu sorunun cevabı olmasa da, Apple gerçekten de güneş enerjisiyle şarj olabilen bir iPhone'u aklından geçiriyor. Şirketin Salı günü kazandığı patent başvurusunda (8,368,654 numaralı patent), "bütünleşik dokunmatik sensör ve güneş enerjisi aksamı" tarif ediliyor. Patentin açıklamasında güneş enerjisi hücrelerinin hem güneş enerjisi toplamakta, hem de dokunuşları algılamada kullanılabileceği anlatılıyor. Yani Apple, telefonun ön yüzeyinde dokunmatik ekranın içine gizleyeceği bir güneş paneli planlıyor.

Patentin çizimlerinde bir parmak dokunuşuyla güneş paneli modundan dokunmatik moda geçebilen bir ekran tarif ediliyor. Gerçeğe dönüşmesi güç bir konsept gibi görünse de Apple'ın bu tarz yenilikler hayal etmesi heyecan verici.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

Bunu da yaparlarsa helal olsun.Adamlar kendilerini aştılar

ekranın içinde bir güneş paneli iyi bir düşünce fakat bu güneş işi biraz götü gibi enerji telefonun normal ekran ışığı ile üretmek bile münkün ken neden güneş ? insan sürekli düneşde değildir güneşte olsa bile o telefon güneşte kalamaz bu iyi bir fikir değil en güzelik hareket hızı ve telefonun normal ışıgından enerji üretmek yada adam akıllı bir pil geliştirmek

@08 Şub 2013 13:07 telefonun ışığından enerji üretmek gibi bir zırvalığı nasıl düşündünüz merak ediyorum... Verilen ışık için enerji harcanıyor zaten harcanan enerjiyi tekrar dönüştürmek yerine hiç kullanmayın daha iyi. o ışıktan enerji üretmek için ekranının önünü kapatmak gerekir ve buna rağmen %100 verimlilik sağlanamaz...

@08 Şub 2013 13:07 bu absürd yorumu okurken bende başka tebessüm edende oldu mu? :)

@08 Şub 2013 13:07 Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayın demiş Uğur Mumcu. Doğru demiş, ne diyelim...

(13.07) güneş ışıgı ne demek daha onu anlayamamışsın. Evdeki isık bile iş görür. Önemli olan bir ışık olması yaklaşık 300 cd/m de iyi bir enerji sağlanabiliyor.

Ben 1 aydir bunun icin calisiyorum ve buyuk bi olay deil gines pilinden (panelinden) cikis zaten 2tane guc kablosu (+/-) telefonun usb kablosununda icinde 4 kablo var 2si guc 2'si veri kuc kablolarini birbirine baglayinca alsana solar-powered-phone ilk yorumu yapanda tipik insan ilginc bisey yapana tapio

bu patent mevzunda sınır yok mudur? once hele bir prototipini üret sonra patentini al gibi? aklından geçen fikrin uygulamaya donuşmeden patentinin verilmesi ilginç..

Anlaşılan sevgili Apple'dan yeni bir devrimsel başlangıç daha geliyor diyebiliriz...

bu telefonu gören var mı?

"Bunu da yaparlarsa" yerine "bunu da yapmazlar" demek daha uygun gibi. :) Malum patent bol ama ortada hiçbir şey yok.

ne yani elime iphone u alıp güneştemi beklicem yani çok saçma bence

Dün 15:37 Ne Devrimseli?Gecmiste Bircok Telefon Ureticileri Bunun Gibi Gunes Enerji Panelli Cihaz Cikardi.Apple Herzamanki Gibi Piyasanin Bosluklarindan Faydalanayip! Hirsizlik Pesinde.Gerce Patent Alsa Ne Olur.Kaydirmali Dokunmatik Kilit Acma+Coklu Dokunmatik Patentleri v.s Elinden Ucup Gitti. SAMSUNG E1107 LC'Nin 2009'da Tanittigi Ve Akibeti Bilinmeyen Cihazi Bunun Haricinde LC'Nin GD510 Pop Solar Panelli Modeli.Yorumlarini Gorende Herseyin Icadi Apple'da Sanar.Bu Arada Yasin Kac Merak Ettim.

Dün 12:53 iyiki Asmislar.4 - 8 Yil once Astilar Yazdigin Teknologi Cep Cihazlarinda Vardi Dostum.Yenilik Degil Anlayacagin.

Her zamanki hırsız iphone işte hani biz küçük ken kavga ederdik süt çocuğu gider anne babasını çağırirdi aynı onun gibi hakim amca samsung beni dövdü hakim amca yardım et

Faaliyete geçirilmesinin çok zor olmadığını düşünüyorum. Güneş pili yenilik değil doğrudur fakat güneş pilinin böyle bir amaç için kullanılması gayet yenilikçi bir uygulama. Başarılı ve tüketicileri tatmin edici olabileceğini düşünüyorum.

piyasada adam gibi ypaılamayan yada üzerinde durulmayan teknolojileri geliştirip kusursuz bir hale sokup şimdiki kullanıcılara sunması çalmakmı oluyor

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir