Apple hakkında inanılmaz bir iddia...

Patlayan iPod sahibine para iadesi için sunulduğu iddia edilen şok antlaşma metni çok konuşulacak...

Isınan ve garip sesler çıkartan iPod...
Batarya ısınma problemi Kore'de mevcut

The Times'da yer alan iddialara göre 11 yaşındaki bir kız çocuğu iPod'unda bir gariplik fark etti. Babası iPod'u eline aldığında bir "Hss" sesi duydu. Elindeki iPod'un gittikçe ısındığını ve içinden dumanlar çıktığını gören baba, iPod'u bahçeye fırlattı. 30 saniye geçmeden iPod kasasının patladığını duydu, dumanı ve havaya fırlayan iPod'u gördü. Elbette patlama çok küçüktü hatta Ken Stanborough bu sesi "Pop etti" diye tanımlıyor.

Habere göre, yine de bu olayın iPod küçük kızının elindeyken de olabileceğini düşünen baba oldukça endişelendi ve Apple'ın müşteri hizmetleriyle temasa geçti. Gelen mektup parayı iade ediyor, ancak paranın alınmasıyla birlikte ilişikteki antlaşma şartlarına uyulacağının da kabul edilmiş sayılacağını belirtiyordu. Ama baba, asıl şoku antlaşma şartlarını okuyunca yaşadı.

İşte inanılmaz antlaşma!

Bütün bir aileye hüküm giydireceklerdi

Baba Stanborough ikinci şoku ilişikteki antlaşma metnine bakınca yaşadı. Metne göre ömrü boyunca bu konuda konuşamayacaktı, aksi takdirde büyük bir tazminat ödemek zorunda kalacaktı. Antlaşmayı imzalamayı reddeden babanın sözleri "Bana, kızıma ve eşime ömrümüzün sonuna kadar konuşmayacağımıza dair bir hüküm giydirmeye çalışıyorlar!" oldu.

Geçen ay Apple'ın Kore'de satılan bazı iPod nano'larının pil aşırı ısınma problemi olduğu konuşulmuştu.

Bu olay, ama daha ziyade babanın iddialarının ortaya koyduğu Apple'ın susturma hareketi çok konuşulacak gibi görünüyor. Times'da yayınlanan haberle ilgili Apple'dan bir açıklama ise henüz gelmedi...

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

Bir iPod Touch 2G sahibi olarak cihaz normal zamanlarda pek ısınmıyor. Üretim hataları olabileceği ihtimali tabiatıyla olağandır; ancak asıl düşünülmesi kafa yorulması gereken konu Apple gibi güçlü ve başarılı bir firmanın neden böyle bir hamlede bulunuyor olması. Özür dileyip, yeni bir ürün yollamak ve tüketicinin gönlünü almak var iken, neden böyle davranıyor. İşte işin bu yönü pek manidardır.

Katıksız Apple (iphone,ipod) savunucuları buraya da yorum yapsın.Patlayan bataryaya ömür boyu susma cezası daha uygun:-) Zira Apple hangi çağda anlaşma metni hazırlamış merak uyandıran nokta.Cihazı satana dek ayrı, pil patladıktan sonra ayrı tepki bravo apple'a!

Bu haber doğruysa Apple büyük şarlatanlık, üçkağıtçılık, adilik yapmış. Peki İpod kızın elinde veya konuşurken kulağında veya cebinde patlasa ne olacaktı. O zamanda sus payı olarak milyarlarımı dökecekti. Peki bundan habersiz diğer milyonlarca kullanıcılar ne yapacaktı, rahat rahat İpod' mu kullanacaktı... Apple'ın yapması gereken durumu acilen araştırıp sorunu bulup çaresini üretmek idi, gerekirse hatalı üretilen malları varsa piyasadan geri çekmekti, bazı diğer markalar gibi... Apple kullanıcıyı düşünseydi tabi ama o kasasını, zararını düşünerek hareket etti... Hiçmi ama hiç ahlaki
değil... Gerçi Apple ahlakimi düşünüyor acaba?... Yoksa kasasınımı?...

Apple a oldum olası kıl olurum fakat bu IPod patlama haberleri de bence biraz fazla abartılıyor, Apple ın hakkı yeniyor.

cocuk işte içine su kaçırmıştır böylece kısa devre olup patlamıştır

Benzeri bir olay nokia da olmuştu. Benzerlik şöyle bir fabrikada üretilen pillerde aşırı ısınma olabileceği, bu pilleri yenileriyle değiştirmeyle ilgili. Nokia kullananlar linkten pillerini kontrol etsin.
http://batteryreplacement.nokia.com/batteryreplacement/tr-TR/
http://batteryreplacement.nokia.com/batteryreplacement/en/

saçmalık işte, parasını yolluyorsun bide üstüne yenisini ver ipod un bi daha zaten konuşmaz :)

ipod yerine iphone ver bi tane, hem rezillik olmaz, hem de adam paşa paşa susar

Açsın tazminat davası, ABD de çok güzel paralar veriliyor böyle davalara. Cocuğun yada kullanıcının saglıgı soz konusu çünkü. Burada dava açılsa "hava" alır ama ABD de dediğim gibi sağlam bir tazminat alır bence.

hayret uyandıran bi davranış.mahalle bakkalı zihniyetine sahip dünya çapında bir fırma...

Bilmeyenler şu teknoloji işini yapmasın lütfen ya. Aşırı ısınma, ısıdan renk değiştirme, patlama(!), mesajla hacklenme, en kısa sürede kırılan alet gibi nice işlevi bulunan iPod ve Apple dünyanın başına gelebilecek en kötü şey.

Nedense Apple'ı hep SSCB'ye benzetirim. Microsoft'u da ABD'ye...

HALEN DAHA GİDİP IPHONE IPOD ALIN. Sonra da Apple'yi savunun. Ben her zaman Apple karşıtıydım halen daha da öyleyim. Bundan sonra hiçbir apple ürününü de almam. Zaten aşırı pahalı.

"Nedense Apple'ı hep SSCB'ye benzetirim. Microsoft'u da ABD'ye..."

Gerçekten mükemmel bir benzetme. Bu iki firma arasındaki soğuk savaş hiç bitmez.

Yalcinkurt: bilmeyenler su konularda yorum yapmasin artik ya. Dunyaya graphical user interface i getiren ayila bayila kullandigin windowstaki tum kayda deger ozelliklerin yaraticisi olan firmaya karsi kompleksinin nedenini merak ettim?
Ayrica siz cevrenizde veya tum turkiyede hic ipodu patlayan duydunuz mu? Dunyanin obur ucundaki bazi tiplerin para koparmak icin soyledigi seyler bunlar.
TELEFONLAR ARASİNDA YAPİLAN İSTATİSTİKLERDE DUNYANİN EN SORUNSUZ SMARTPHONEU APPLE İPHONE.

Alabilen herkes iphone almali

Elmanın içinden kurt çıktı... :D. Apple çıksın çıkabilirse bu işin içinden bakalım.Bide kızın elinde patlasaydı vay Apple ın haline.

bende ipod nano var hiçbir problemi yok

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir