Apple herkese zorla reklam izletecek!

Apple kafaları karıştırdı: Beğenin ya da beğenmeyin, artık reklamları izlemek zorundasınız...

  • Ümit Öncel
Apple'ın yeni planı: Herkese zorla reklam izletmek
Apple'dan ilginç reklam patenti...

Geçtiğimiz yıl içerisinde Apple sessiz sedasız bir şekilde bir patent başvurusunda bulundu. Fakat bu patent başvurusundan bu yıla kadar kimsenin haberi olmadı. Çok yakın zamanda ortaya çıkan başvurunun içeriği ise oldukça ilginç: Apple, müşterilerine zorla reklam izletebilmesine olanak veren bir uygulamanın patentini almış durumda!

Alınan patente göre uygulama kullanıcının elindeki cihazda bir reklam gösterecek. Buraya kadar çok sıra dışı bir durum yok. Fakat reklamı gören kullanıcı, reklamı geçmek için özel bir tuşa basana kadar bu reklam görüntülenmeye devam edecek ve tuşa basmadan reklamı geçmek mümkün olmayacak. Apple'ın bunu ne şekilde ve hangi cihazlarda kullanacağı kesin değil ama akla ilk gelen kullanım alanları iPhone ve iPod gibi taşınabilir cihazlar.

Günümüzde pek çok kişi reklamlardan çok da hoşlanmadığı için bu uygulama ilk bakışta itici gelebilir ama bu uygulamanın arkasındaki düşüncenin çıkış noktası aslında tüketicilerin yararına. Apple, alacağı bu tarz reklamlar sayesinde ürünlerinin son derece ucuza satılmasının ve hatta bedavaya dağıtılmasının önünü açabilecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

bedavamı bak ona gülerim:D

İpod'u versin 100 liraya istediği kadar reklam koysun :D Sorun değil izleriz :D:D:D

Hem ürüne para vereceğim hem de reklam izleyeceğim (!)

Oldu be !

Apple' dan iyice nefret ediyorum. Bir de haberin altına iyi niyet hesabı " bu tarz reklamlar sayesinde ürünlerinin son derece ucuza satılmasının ve hatta bedavaya dağıtılmasının önünü açabilecek " yazmışlar. Bu mümkün mü ya, yapmayın. Apple kuruş indirmez ve zorla reklam izlettirir. Bu sistem hep denenmiş ve her üründe başarısız olunmuştur. Apple bu riske girecek şirket değil.

Bir marka, bir şirket bundan daha berbat olamaz ve iğrençleşemezdi.

hmm... bedavaya dağıtır zaten apple da... ne yapsak da bedavaya dağıtsak diye kara kara düşünüyolardır şimdi...

bu tip şeyler bu sitede de var :) Resimlerin arasında gezerken reklam çıkıyor. Tıklamadan geçmiyor.

Heee tonlarca dolar verip apple alacam birde reklam izleyecem bu yüksek fiyatla aldığımız plazmalarda reklam seyretmekle aynı olabilir fakat taşınabilir cihazlar kişiye özeldir .
Hali hazırda cep telefonu operatörlerinin özel reklam şirketlerinin yolladığı onlarca mesajın yanında apple eksik kalsın !!

sen merak etme elmacık onu da kırarız biz...

bence hikaye hele bizim ülkemizde asla ucuza satamaz.Appleında tıpkı microsoft ve türevleri gibi adı var gerisi boş

apple herseyi para üzerine kurulu gecende bir radyo calismasi vardim ondan bile nasil reklam aliriz nasil bir seyler kaparizi düsünèyorlardi bütün program ve aletleri tek hedefi daha fazla sömürmektir.
Ticaret para icin yapilir mantigini bende biliyorum ama bu sirketinki her zaman asiri uclarda.

Güzel bir düşünce. Google Docs'a reklam alınıp ücretsiz dağıtıldığında ayakta alkışlıyorsunuz bu niye gerdi ki bu kadar sizi ?

Dayatmadır bunun adı ve suctur...Cumlenın sonuda ıyı baglanmıs ucuza vermenın ve hatta bedava vermenınde önu acılacakmıs Apple bedava vercek!!! yapmayın mılletin duygularıyla bari oynamayın ...western88

Herşey tamam da "Apple, alacağı bu tarz reklamlar sayesinde ürünlerinin son derece ucuza satılmasının ve hatta bedavaya dağıtılmasının önünü açabilecek." bunun olacağına ihtimal vermiyorum. Bedava dağıtır ama günde 50 reklam izlemek koşuluyla.

Bana göre kullanıcı için pek de yararlı olmayan bi proje. Zaten firmalar ürünlerini maliyetlerinin hayli üstünde bi fiyata satıyo neymiş AR-GE ye çok para gidiyomuş.. Külliyen yalan neyse sonuçta şirket politikası ne kadar tartışsak da pek yankı getirmez apple'a karşı.

"..Apple, alacağı bu tarz reklamlar sayesinde ürünlerinin son derece ucuza satılmasının ve hatta bedavaya dağıtılmasının önünü açabilecek..."
kim ? Apple ?...? son derece ucuza.. ?? ve hatta bedevaya ???
hayal kurmak ne güzel.. :))

Heee tonlarca dolar verip apple alacam birde reklam izleyecem bu yüksek fiyatla aldığımız plazmalarda reklam seyretmekle aynı olabilir fakat taşınabilir cihazlar kişiye özeldir .
Hali hazırda cep telefonu operatörlerinin özel reklam şirketlerinin yolladığı onlarca mesajın yanında apple eksik kalsın !!
------------------------------------------------------------------------------
arkadaşım düzgün okumamışsın galiba, adamlar senden daha az para almak için reklam gösterecekler diyor bu yazıda...

Google yağınca hoşunuza gidiyor appla yapınca laf ediyorsunuz vatandaaaş! reklamdan rahatsız oluyorlarmış, yerli dizide dayıyorlar reklamı dayıyorlar reklamı yorum yazamıyor kimse tabii yerli diziye burada apple a patlatıyo hıncını

zorla reklam izletecekse bizde almayız olur biter

Bana göre kullanıcı için pek de yararlı olmayan bi proje. Zaten firmalar ürünlerini maliyetlerinin hayli üstünde bi fiyata satıyo neymiş AR-GE ye çok para gidiyomuş.. Külliyen yalan neyse sonuçta şirket politikası ne kadar tartışsak da pek yankı getirmez apple'a karşı.
-------------------------------------------------------------------------
Ar-Ge ye cok para mi gidiyormus? Apple ne yapti ki simdiye kadar? Yazilim disinda urunlerindeki hangi parca apple tarafindan uretilmis? Ekran baskasi tarafindan islemci baskasi tarafindan cipler samsung tarafindan uretilmiyor mu toplama bilgisayar satmiyor mu apple kendi urettigi hic bir sey yok fabrikasi yok bir kere.

"Güzel bir düşünce. Google Docs'a reklam alınıp ücretsiz dağıtıldığında ayakta alkışlıyorsunuz bu niye gerdi ki bu kadar sizi ?"

Google docs para vermiyoruz.

Ne applesi kardeşim artık reklam kokmayan bir şey kalmadıda apple demi bu işe soyundu

reklamın özel bir tuşa basılarak geçilmesinde sıra dışı ne var anlamadım. zaten benim bildiğim reklamlar öyle geçilir. ha eğer kastedilen aletin üzerinde gelmeyip satın alınabilen bir tuşsa, işte ben buna sıradışı derim :D

Sen de yorum yaz