Apple hisseleri büyük düşüş yaşıyor!

Apple'ın hisse senetlerindeki düşüş, yakın gelecek için pek de iyi sinyaller vermiyor!

  • Onur Seven
Apple hisseleri büyük düşüş yaşıyor!

Apple'ın hisse senedi yakın zamanda en yüksek 134.54 dolar seviyelerine ulaşmıştı ve Apple herhangi bir ABD şirketinden daha değerliyken, karı büyük oranda iPhone'a dayalı olan firmayı ileride sıkıntılı günlerin beklediği açıkça ortada.

Akıllı telefon pazarında düşüş yaşanması bekleniyor ve bu durum Apple için büyük sorunlar anlamına gelebilir. Analistler halihazırda hem dördüncü hem de ilk çeyrek için büyüme tahminlerini kesmiş durumdalar. Bunun, akıllı telefonlar ve Apple'ın ana ürün hattı için zayıf talepten kaynaklandığı belirtiliyor.

Cuma günü Apple'ın hisse senedi kırmızıya dönüştü ve düşmeye devam ediyor. Apple hisse senedinin 1 günlük grafiği kesinlikle yatırımcılar için pek iyi görünmüyor. 1 yıllık grafiği için de aynı şeyi söylemek mümkün...

Hisse senedi Şubat - Temmuz ayları arasında en yüksek puanlara ulaşırken, Ağustos ayında 103 dolarla taban yapmış durumda. Aralık ayıyla birlikte de düşüş yaşamaya devam ediyor.

Teknoloji sektöründeki Amazon, Netflix ve Microsoft gibi diğer şirketlerin ise sağlıklı bir artış yaşadıkları söylenebilir. Yazılım devi Microsoft yüzde 16'lık bir artış sağlamış durumda.

Apple, 160 milyar dolarlık hisseleriyle birlikte, halen üst düzey şirketlerin birçoğundan daha değerli durumda. Şirket akıllı telefonlar dışındaki,  Mac ürün yelpazesi gibi diğer ürün gamından da kar sağlamaya devam ediyor. Ancak bu durum şirketin hala şiddetli şekilde iPhone satışlarına bağlı olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Ve akıllı telefon talebindeki herhangi bir aksama, Apple'a oldukça sert bir darbe vurabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Vallah rekabet onemli bir seydir. Samsung un politikasi sacma iphone iyi ama cok pahaliya satiyor. Yani iphone nun icinde android olsa ... ios olmasa nasil olurdu? :)

@22 Aralık 2015 10:01 ya cahilce bir yorum yaptın samsung ile iphoneyi birbirinden ayıran yazılımdır donanımsal olarak 3 aşağı 5 yukarı hepsi aynı

Tarihin çöplüğüne gömülmesi dileğiyle

Balom hava kacirmaya basladi, kagittan direkler erimeye basliyorlar. Sisme balon sirket sonunda hak ettigi degere kavusacak... Elmakurdu.

Akıllı telefon pazarı hiç bir zaman düşüşe geçmez millet her sene telefon değiştirıyo ıphone 7 çıktıgında gör o hisse senedi değerini

ucuz iphone lar çıkmaya başlar artık :D

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play