Apple'ı hack'leyen Türk araştırmacı çıktı!

Apple'ın son zamanlarda yaşadığı en büyük güvenlik sorununun arkasından bakın ne çıktı!

  • Zeynel A. Öztürk
Apple'ı hack'leyen meğerse Türkmüş!

Apple'ın geliştirici sayfasına yapılan saldırıyı bir Türk güvenlik araştırmacısı üstlendi.

Twitter'da İbrahim Baliç ismiyle yer alan araştırmacı, Apple'ın geliştirici merkezinde 13 güvenlik hatası bulduğunu ve bunları Apple'a bildirdiğini iddia ediyor. Baliç'e göre Apple, gönderdiği son raporun 4 saat ardından geliştirici merkezini kapattı. Verileri almadan önce Apple'ı uyardığını söyleyen araştırmacı, bunu şirketin kendisine dönmemesi nedeniyle yaptığını söylüyor.

İnternette yer alan raporlara ve Baliç'in iddiasına göre araştırmacı, 100 bin kullanıcının isimlerini ve e-posta adreslerini elde etmeyi başardı. Baliç, bu verileri saklamak gibi bir amacının olmadığını ve onları sileceğini söylüyor. Baliç'in bir süre önce konuyla ilgili yayınladığı YouTube videosu da şu an "özel" hale geldiğinden izlenemiyor.

Yine de geliştiricilere ait parolaların ortaya çıkmamış olması, Apple için iyi bir haber. Apple, şu an geliştirici sistemlerini baştan aşağı gözden geçirmekle meşgul.

Okuyucu Yorumları

Toplam 24 Yorum

bir türkün bunu yapabileceğine inanan var mı gerçekten? büyük ihtimal Apple ile anlaşıp kendi şirketinin reklamını yapıyordur uyanık :)

@23 Tem 2013 14:25 insanları öyle sınıflandırıyosunda, Türklerin neler yapabileceğini gözünün önüne sığdıramıyosun dimi ? Benim yaşımdaki 18'lik 25'lik gençler facebook'u bile hacklediler inci adı altında, Kaldıki Osmanlıyı ne sana anlatacağım buradan, nede yabancılar anlar zaten :) Bizim insanımız geri kafalı değil, aklı çalışan insanlar, kendi milletini eziceğine biraz güven gereksiz herif (!).

@23 Tem 2013 14:25 bir Türk'ün ne yi yapabilmesine imkan yok ki ! Nasıl insanlarsınız çözemedim.

@23 Tem 2013 14:39 hacklediler mi? ahahahah onlar çeviri önerip saçma şeyleri aynı anda yazdıkları için kabul oldu çevirileri senin hacklemekten anladığın bu mu?

@23 Tem 2013 14:25 amerikalı yapsa ayakta alkışlarsın değil mi? şakşakçı.

@23 Tem 2013 14:25 haklısın reklam hacı reklam..

@23 Tem 2013 14:39 herif inciden girmiş osmanlıdan çıkmış, tam sosyopat ruh hastası bunlar :)

@23 Tem 2013 14:39 "gözünün önüne sığdırmak"? ne güzel türkmüşsün sen öyle. o adam büyük ihtimalle dalga geçmek için demedi. "bir türk" yapamaz. koca şirketin sitesini anca 10-15 kişi çökertebilir bence.

YALAN ATIYOR BU KENDİ BİLGİSAYARINI ZOR HACKLER ^_^

@23 Tem 2013 14:36 bencede bizim millet hemen inanır böyle şeylere reklam kokuyor.. Bir daha kine ben yapacam bu reklamı ...

Bir Türk dünyaya bedeldir.

@23 Tem 2013 15:15 bak sen? hangi dünya o söyle de bilelim...

of course yerine off course yazan bu saçma insan mı hacklemiş? komiklik ya

@23 Tem 2013 15:16 Herkesin ingilizcesi senin kadar mükemmel olacak diye bir kural yok, ben de uzun süre İngiltere'de kaldım ama hala böyle hatalar yapabiliyorum. Peki ya sen o mükemmel ingilizcenle ne açıklar buldun acaba? :)

Türk olduğu nereden belli :D datas denmez. Data zaten çoğul bir kelimedir. Tekili datum dur. Kafa türk. Elimdeki datalar diye düşünüp all the datas i have diye çeviriyor :D

bu adam facebook un kurucusunun hesabını hacklemiş bu neki

herifin tipinde meymenet yok zaten baksanıza göya epılı hackleyecekmiş :) tam aç tavuk hesabı :)

Arkadaş illa ki bu adam yapmış demiyorum ama. tespitleriniz en hafif tabiriyle çok çocukça...

Hayır yani ayyıldız tim pentagonu hackleyince inanın adamın biri apple geliştirici sayfasını hacklyince inanmayım. Ozaman size üç kelime yav he he.

@23 Tem 2013 17:23 Oha buna inan varmı :D

Siz gerçekten gerizekalı cahillersiniz

sonra bu millet neden gelişemiyor! siz daha kendi içinizden çıkanı yermekten başka birşey yapmıyorsunuz hani bir hikaye vardır padişah imamı tutuklattırır da halk bi kaç gün sonra kesin neler yapmıştır da tutuklanmıştır der halbuki papaz kaçırılınca halk papazı geri istemeye gelir. çok iyisiniz devam edin

Yorumlardan Türklerin kendi insanından nefret ettiği ortaya çıkıyor?

Sen de yorum yaz