Apple'ı utandıracak haber!

Apple hakkında pek çok güzel şey söylenebilir ama bu sefer söylenen pek de güzel değil!

  • Gökay Özbudak
Apple, Facebook, Twitter...
Veri merkezleri enerji tüketiminin çoğunu kömürle sağlıyor...

Dünyaya ve çevreye duyarlığı olduğu imajını veren Apple, Greenpeace'in çevre dostu teknoloji firması listesinde dibi gördü. The Guardian'ın haberine göre, yeni veri merkezleriyle Apple çevre dostu olmaktan çok uzak.

Greenpeace'in ortaya çıkarttığı listeye göre, Apple Kuzey Carolina'daki yeni veri merkeziyle 80 bin evin tükettiği elektriği tüketecek. Bu büyük enerjinin yüzde 62'sini kömürle sağlarken yüzde 32'sini nükleer enerjiyle giderecek. Greenpeace'ten Gary Cook şunları söylüyor; "Tüketiciler yeni bir video yolladıklarında ya da Facebook durumlarını güncellediklerinde küresel ısınmayı ya da olası Fukushima'ları engellemediklerini bilsinler."

Yeni "Cloud" teknolojisi veri merkezlerine bağlı ve veri merkezleri şu anda dünyanın elektriğinin yüzde 1.5-2'sini tüketiyor. Yeni teknoloji yayıldıkça bu oranın 4 katına çıkması bekleniyor.

Greenpeace'in listesinde yer alan diğer teknoloji firmaları ve enerji tüketimleri ise şu şekilde; Facebook yüzde 53.2 kömür, IBM yüzde 51.6 kömür, HP yüzde 49.4 kömür ve Twitter yüzde 42.5 kömür. Greenpeace'in temiz enerji listesinin başında ise Yahoo bulunuyor, bunu Google ve Amazon takip ediyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Artık teknoloji bu kadar yaşamımızı ele geçirmişken, ufak tefek başlangıçlar yapmamız gerektiği düşüncesindeyim. Milyarlarca insanın yapacağı ufacık bir tasarruf, küresel ısınmanın engellenmesine çok büyük bir katkı olacaktır.

Yaptığım en basit yöntem; bilgisayar kullanımını minimum düzeye indirmek ve asla uyku modunda bırakmamak... Bu sadece uyguladığım yöntemlerden en basiti.

Artık bu konularda çok daha bilinçli hareket etmemiz gerekiyor. Ve kesinlikle bir başlangıç yapmamız şart...

tek apple mı cevrecı degıl cogu fırma cevrecı degıl ama neden boyle davranıyorlar o kadar buyuk fırmalarsınız paranızda var cevreyi korusunlar agac eksınler ne bılım gunes enerjısıyle calısan bır fabrıka yapsın zor degıl

apple da utanacak yüz var mı? haberi ilk okuduğumda foxconn intaharları aklıma geldi. para için herşeyi yapabilecek firmadır apple. benden akıl o zaman apple'a, google arazi vergisi vermemek için veri merkezlerini okyanusa yerleştirmyi planlıyor çok yaratıcı bir fikir burdan ilham kendilerininde çok fazla verileri var. mac,market olsun verilerini depolayabilir steve jobsunda serveti daha fazla armaya devam eder

Artık lüzümsüz ise gerçekten söndürmemiz gerekiyor. Gereksiz eğlence amaçlı ışıklandırma sistemlerinin engellenmesi. Toplumların doğaya karşı biliçlendirilmesi. Doğayı düşünen dev firmaların ürünlerinin daha çok tercih edilmesi ve önem verilerek. Firmaların gerçekten toplum firmasına dönüştürülmesi... Aslında herşey sende, bende, onda veyahut bizde bitiyor ama ne yazık ki bir kaç insanın koyduğu düzende yürümeye çalışan bir dünya var! Hayat basit değildir.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play