Apple için "bundan sonrası..."

12 yıl önce "iflas edecek" denen Apple, bugün teknolojinin kralı oldu. Peki ama ya bundan sonrası?

Apple için "bundan sonrası..."

Hüseyin Cem Köylü

"İflas edecek" denirken, Steve Jobs'la birlikte öngörülemez bir şekilde yeniden canlanan Apple şu anda dünyanın en değerli teknoloji şirketi. Hatta bu başarı, artık analistlerin bir şirket hakkında konuşurken iki defa düşünmesine sebep oluyor.

Teknoloji alanında önde gelen analistlerden Horace Dediu, Apple'ın mobil cihazlarının başarısındaki önemli etmenleri araştırdı ve bunları göz önünde bulundurarak gelecek yıllar için bir satış tahmini tablosu yayınladı. Tahmini arz, tahmini üretim kapasitesi, kullanıcı davranışı ve sadakatini göz önünde bulundurarak yaptığı planda, Apple'ın satışlarının yüzde 25 oranında artarken büyüme oranının biraz düşeceğini belirtiyor.

Bu tablodaki en büyük etken ise Android. Her gün daha çok büyüyen ve gelişen Android'in geçen hafta yeni bir rekora daha imza attığını ve bir günde 700.000 Android telefonun kullanıma başladığını-iPhone'un 2/3 katı daha fazla- Google'ın mobil bölüm başkanı Andy Rubin dile getirmişti.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

insanlar tekdüzelikten sıkılır kaçınılmaz son herkezin elinde aynı telefonun olduğunu düşünsenize model ismi şekli , fiyatı ve özellikleri değiştirerek (telefon için) çeşit yaparak tekrar lider olabilir ki apple adı yeter zaten...

evet apple gerçekten çok büyüdü!

bu yüzden dünyanın parasına satılan ürünlerini sorunlu satması ile marka olmuş durumda

satın alınan iphone 4s`te muhtemel karşılaşılabilecek 12 maddelik sorun listesi var

14 sene önce satın alınan ürünün hala taş gibi çalışmasına karşılık bu gelişmelere bakınca.....

ne gelişme ama!

Apple'ın tedarikçisi sağolsun, bizim gibi potansiyel ülkelerde satışları ciddi oranda baltalanıyor. Apple'ın önce bunları çözmesi gerek.

Android tabii ki rekor kırar. Piyasada 40 çeşit Android tabanlı telefon var. Fakat toplam 3 çeşit iPhone var. Android de başarılı bir platform. Dolayısıyla rekor kaçınılmaz.

steve amca olmasaydı bu gün hala nokia nın bilmem kaçıncı modelini kapaklarını degiştirip kullanıyo olacaktık .teşekkürler steve reis :-)

"TEK" cihaz ve "ULTRA KAZIK" (maliyetinin en az 10 katı fiyata satmak -tabii Türkiye gibi az gelişmiş ülkelerde) bir fiyat ile bunu başarması bence herkesin ders alması gereken birşey.

"TEK" cihaz ve "ULTRA KAZIK" (maliyetinin en az 10 katı fiyata satmak -tabii Türkiye gibi az gelişmiş ülkelerde) bir fiyat ile bunu başarması bence herkesin ders alması gereken birşey.
---------------------------
bu dediğin tüm cihazlar için geçerli HTC sensetion XL bile 2000-2300 liralık bir telefon ki muhtemelen duymamışsındır. Bu telefon da aynı apple gibi 200-300$ maliyeti olan bir cihaz. Bu tür konuşmalarda nedense hep hedef apple oluyor. Durumun geneli bizim gibi ülkelerde hep böyle.
Denemesi bedava;
Lincoln Navigator model araç, Amerikan resmi web sayfasında yaklaşık 54.000$
Sahibinden gibi sitelerdende ulaşabileceğiniz Türkiyedeki sıfır fiyatı 198.000$
Yani demek oluyorki Türkiyede harcadığınız paraya amerikada 3 tane bi araçtan alıp 36.000$ üstüne yakıt parası kalıyor.
Astronomik fiyatların sebebi ne apple nede başka firmalar.
Sebebi güzel ülkemin zengin olması, dolayısiyle vergilerimizin ve sorma ver bindirimlerinden kaynaklı.

Günde 700 bin mi ? Dünyada ne kadar insan var bu kadar da sallanmaz.

Sen de yorum yaz