Apple, ilk iPhone'u 29 sene önce hayal etmiş!

Apple, iPhone fikrini 5 sene önce değil neredeyse 30 sene önce hayal etmeye başlamış. İşte kanıtı!

  • Zeynel A. Öztürk
Apple, ilk iPhone'u 29 sene önce hayal etmiş!
1983'de tasarlanan prototip, iPhone'u andırıyor

Apple'ın ilk iPhone'u 2007'de tasarladığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Standford Üniversitesi'nin Apple arşivinde ortaya çıkan prototip, kalemle kontrol edilen ekrana sahip bir sabit telefon. 1983'de ortaya çıkan bu telefonun fotoğrafları bir süredir internette bulunsa da, Apple'ın ilk tasarımlarına ve tarihine artan ilgi, onu yine gündeme getirdi.

Apple'ın ilk taşınabilir bilgisayar denemesi Apple IIc'nin tasarımında katkısı bulunan Hartmut Esslinger tarafından 1983 yılında tasarlanan telefon, iPhone ve iPad'deki dokunmatik ekranların 29 sene önce hayal edildiğinin bir göstergesi.

Telefon her ne kadar eski bir görünüşe sahip olsa da, arayüzü iPad'deki gibi güncellenirse, modern bir hal alabilir. Bu prototip, Apple'ın geçmişten ortaya çıkan çok sayıda prototipinden sadece bir tanesi.

1983'ün iPhone'undan daha fazla görüntüyü sonraki sayfada görebilirsiniz.

1983'de ortaya çıkan "ilk iPhone"dan iki kare daha

1983'de ortaya çıkan

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

adam king beyler dağılın :D

bu resim gercek mi vaybe adamlar 30 yıl önce dokunmatik ekranı bulmuşlar kimbilir simdi ellerinde hangi teknoloji var

yok artık...
evimdeki sabit telefon bu kadar gelişmiş değil.

Adamlarda ne vizyon varmis yahu...

nerden biliyon şimdi yapıp eski gibi gösteriyo yada sırf kozmatik olarak yapıp öle reklam yapmadan ortaya sunuyo bunlar applenin zayıflaması nediyle ortaya çıkan spekülasyonlar :) normaldir her markanın yapabileceği şeyler

kim ne derse desin adamlar teknoloji üretiyor. bir telefonla nokianin piyasadan silinecegini kim tahmin ederdi. 5 yil öncesini hatirliyorumda herkes nokia alirdi birbirleriyle oyun oynamak resim video paylasmak icin simdi iphone diyor herkes facetime dan görüntülü konusalim, imessagedan ücretsiz mesajlasalim. Yavas yavas emellerinede ulasiyorlar ipad, ipod, iphone, macbook, imac ve bunlarin birbirleriyle uyumu, appstore hesabi derken herseyi kontrol etmeye basladilar. Bence daha bunlar baslangic ilerde herkes bir apple ürünü kullanacak cok akilli hareket ediyorlar seni kendine bagliyorlar iphone kullaniyorum simdiye kadar rakip göremedim pekte cikacak gibi degil. Bakalim daha neler yapacaklar.

konsept arkadaşlar, konsept :)

nerden biliyon şimdi yapıp eski gibi gösteriyo yada sırf kozmatik olarak yapıp öle reklam yapmadan ortaya sunuyo bunlar applenin zayıflaması nediyle ortaya çıkan spekülasyonlar :) normaldir her markanın yapabileceği şeyler
--------------------------------------------------------------------------------
Galiba 'arşiv' kelimesinin anlamını bilmiyorsun. Keşke yorum yapmadan önce bir araştırsaydın da komik duruma düşmeseydin... Ayrıca 'biliyon' gibi şivesel kelimeler yazıda kullanılmaz. Her zaman 'biliyorsun' yazılmalıdır...

"nerden biliyon şimdi yapıp eski gibi gösteriyo yada sırf kozmatik olarak yapıp öle reklam yapmadan ortaya sunuyo bunlar applenin zayıflaması nediyle ortaya çıkan spekülasyonlar :) normaldir her markanın yapabileceği şeyler"
Biz ,symbian wp5 gibi taozlari kullanirken iphone cikardi dunya degisti..Kisacasi neden olmasin??

öyle bir şey yok konsept uzmanlarının yaptığı spekülasyonlar.....öyle bir şey olsa bile dünyanın ilk çıkan dokunmatık telefonunu hayata geçiren ericsson dur.ve sony ericssonla birleştirdikten sonra ilk akıllı dokunmatik ekrana sahip telefon yine sony ericsson dur.

inandırıcı gibi durmuyor...

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play