Apple imzalı zararlı!

Apple bilgisayarın içinden, Apple imzasına sahip bir zararlı çıktı; kafalar fena karıştı!

Apple imzalı zararlı!

Geçtiğimiz hafta başında Norveç'te düzenlenen bir konferansa katılan Angolalı insan hakları mücadelecisinin Apple bilgisayarında, sertifikalı ve imzalı bir zararlı bulundu. Finlandiyalı güvenlik araştırmacısı Jacob Appelbaum'un tespit ettiği zararlı, kullanıcı onayı olmadan ekran görüntüsü alıyor, gizli bir klasöre saklıyor ve Hollanda'da bulunduğu tespit edilen bir sunucuya gönderiyor. Zararlı geçerli bir Apple Developer ID'ye sahip olduğu için, söz konusu bilgisayarın kullandığı Mac OS X Mountain Lion işletim sisteminin Gatekeeper özelliğine yakalanmadığı belirtiliyor.

İlk tespiti yapan Appelbaum, zararlıya ait iki örneği ve saldırı e-postalarının kopyalarını Finlandiyalı antivirüs firması F-Secure'a teslim etti. Gerekli incelemeleri yapan analiz ekibi, "OSX/KitM.A" adını verdikleri zararlının daha önce bilinmeyen bir tür olduğunu ve geçerli olduğu anlaşılan bir Apple Developer ID ile imzalandığını tespit etti. Apple Developer ID programı çerçevesinde geliştirilen uygulamalar, Gatekeeper'a takılmalarını engelleyen sertifikalara sahip oluyorlar.

Söz konusu zararlıyı bilgisayara kimin yüklediği bilinmiyor. Twitter üzerinden bir açıklama yapan Applebaum, bilgisayar sahibinin Angola gibi bir ülkede insan hakları mücadelesi yürüttüğünden dolayı hayatının tehlikede olabileceğini düşündüğünü, bu nedenle daha fazla ayrıntı açıklamadan önce kendisiyle görüşmesi gerektiğini de belirtiyor.

Ender Duman

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

Mac çok güvenli ya o yüzden o virüslere bile güvenli sertifikası veriyor. :D

@20 May 2013 19:17 ahahahahah

@20 May 2013 19:17 yorum güzeldi tuttum bunu :-))

@20 May 2013 19:17 adamsın :)

@20 May 2013 19:17 Bak işte bu güzeldi +1 ... :)

" Dünyanın en gelişmiş ve kusursuz işletim sistemi " .... diyordu Apple. Mükemmel işletim sistemi yoktur. Her sistem için virüs yazılabilir.

bu ilk vukuatı değil ki.. yeniler bilmez ama eski ipod kullanıcıları çok iyi bilir fabrika çıkışı virüslü ipodlar sürmüştü apple.. ifşa olunca da hemen bir özürler bir özürler..

mac mimarisini ve şirket bilgilerini bilen birisinin çıkarttığı kjesin yoksa dışarıdan bir kişi nasıl bilebilecek sisteme erişim geşitirici id ve sertifikalarını yada mac sunucularındaki bir güvenlik açığınında var olduğu durumu söz konusu sunuculara sızarak içerideki bilgileri alarak kendini geliştiriyor virüs.

Sakın mac kullanmayın, nerede çokluk orda sorun demişler.

ve Apple zararlı işinde suç üstü yakalandı... bakın kullanıcıları gizlice izlemek için neler yapıyorlar... Androide bile zararlı bulaştırırlar... utan Apple...

grezimonk yine şaşırtmadın

@20 May 2013 22:18 ne oldu gerçekler acıdır... Apple trojanlı çöpler üretiyor... ve bunu Dünya Alem biliyor...

20:43 iyi salladin ya ve 20:47 mac os kullananlar mi çoğunluta sence yoksa Windows kullananlar mı? Ne kadar gereksiz yorumlar yapıyorsunuz

Apple hikaye.Bütün ürünlerini Yasaklamak lazım.

@21 May 2013 12:04 Sonra da Apple hayranlarını hapishaneye atacaksın, değil mi? Grezimonkey'in bir sevdiği olmalısın sen... DIŞARIIIIII!

zengin Andavallar trojanlı hurdalara 1000$ ve katları vermeye bayılır...

@grezimonk Yeter be, bıktık artık senden! Sessiz olmaya çalıştık, ama olmadı! Sana her sessiz kaldığımız saniye daha da büyük bir Anti-Apple troll'üne benzemeye başlıyorsun! Bu siteden derhal ayrıl ve bir daha geri gelme!!! Allah allah ya... Bu kadar boşboğaz bir insan görmedim...

grezimonk apple ürünlerine neden bu kadar kafayı taktığını anlayamıyorum sanırım psikolojik sorunların var veya ulaşamadığın ciğere mındar diyosun. Alan memnun satan memnun gerisi seni ilgilendirmez boş yorum yapmayı bırak git parkta kumdan kale yap salıncağa bin oyun oyna yaşına göre davran bu işlere aklının ermediği açık ;)

@21 May 2013 14:03 bebişim aklının ermediği konularda yorum yazma... daha anaokulundasın...

Apple virüsü çok populer olmuş... zam beklentisi varmış...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir