Apple'ın A7 işlemcisi çalıntı mı?

Apple, iPhone 5S'e hayat veren A7 işlemcisini "çalmış olmakla" suçlanıyor!

Apple, A7 işlemcisini çaldı mı?

Apple'ın başı çok ciddi bir hırsızlık suçlamasıyla ağrıyacak. Wisconsin-Madison Üniversitesi'nden Profesör Gundihar Sohi, Apple'ın A7 işlemcisinde, kendisine ait olan Devre Sistemi isimli teknolojinin izinsiz olarak kullanıldığını iddia ederek Apple'ı dava etti.

Profesör Sohi'nin geliştirdiği Devre Sistemi, işlemcilerin performansını çok büyük oranda arttırırken enerji ihtiyacını kısıtlı tutuyor ve bu sayede mobil işlemciler çok daha etkin biçimde çalışabiliyor. Sohi, 2011 yılında patentini aldığı teknolojinin Apple tarafından çalınarak, farklı bir biçimde A7 işlemcisinde kullanıldığını iddia ediyor. Sohi'nin teknolojisi, Apple'ın bir türlü baş edemediği pil sorunlarına çözüm olduğu için de son derece önemli. Ancak Apple, çipte kullandığı teknolojiyi kendisinin geliştirdiğini iddia ediyor ve profesöre lisans ücreti ödemeyi reddediyor.

Bu arada Apple'ın, Samsung tabletlerin sadece köşelerindeki eğimin açısı iPad'e benzediği için Samsung'u hırsızlıkla suçlayıp açtığı davadan 1 milyar dolar tazminat aldığı hatırlanınca, Profesör Sohi'nin geliştirdiği teknolojiye çok benzeyen A7'deki Devre Sistemi'nin çalıntı olmadığını iddia etmesi, büyük bir tezat oluşturuyor. Samsung'daki yöneticilerin Türkçe bilseler şu anda "Alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste!" yorumlarını yapıyor olduklarını düşünebilirdik. Teknoloji dünyası şimdi merakla bu davadaki gelişmeleri bekliyor zira Apple'ın büyük ihtimalle suçlu çıkacağı davada ödeyeceği tazminatın milyar dolarları bulacağı düşünülüyor.

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

Ah apple ah cal cal nereye kadar simdi cikti iste acisi

e o zaman bizede chip'in de dediği gibi "alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste" demek düşüyor :)

EE Apple'dan Buyuk Hirsiz Sirket Bulunmamaktadir.Arastirin Bakin! Yaptigi Yenilikleri Daha Dogrusu Yandas Patent Ofisleri Ve Ayni Sekilde Yandas Mahkemelerin Kararlariyla, Var Olan Teknolojileri Calip, Kendine Farkli Kurgulamakta Aplle'in Eline Hir Bir Sirket Su Dokemez..

İşlemciyi Samsung üretmiyormuydu?

Appleın herşeyi çalıntı zaten...Parmak izi okuyucular motoroladan,arayüz xeroxdan,işletim sistemine market etkeme fikri Sony Clie den,iphone 4 tasarımı yine Sonyden arak vs.vs... http://ukrainianiphone.com/wp-content/uploads/2012/07/sony_inspired_iphone_prototypes18_1020_gallery_post.jpg

Sanmam Apple yine koyar varını yoğunu ortaya sıyrılır

hırsız apple

Epıl telefon satarak para kazanmiyor davalardan para kazanıyor ama yavaş yavaş burnundan gelecek o aldığı paralar

samsung da çok mazlum ya

sevgili Apple'ı artık dışarıdan çökertemeyeceklerini anlayınca içeriden yapılan komik bir asparagas haber :)

Aynen. Apple sırf tasarımdan dolayı bu tazminatı kazandı. Profesörün patenti de bu açıdan değerlendirilmeli.

Steve jobs sözü iyi sanatçı kopyalar, büyük sanatçı çalar, Apple kuruluş mantalitesi bu zaten...

@05 Şub 2014 19:14 yanlışsın, doğrusu İyi sanatçılar kopyalar. Büyük sanatçılar çalar."(Picasso) olacaktır.

ben samsung olsam profesöre her türlü avukat ve mali destek yardımında bulunurdum bir tek adam milyar dolarlık şirketle baş edemeyebilir. e zaten bir de patentinin alınmış olduğu yazıyor elde kapı gibi patent tescili de varsa apple taklalara gelebilir hayırlısı:)

Hmm, yazının kalitesinden cem bilmemnenin kaleme aldığı anlaşılıyor.

Samsung kullanıcısı olarak şuna deyinmeliyimki Apple'ın işlemcilerini Samsung üretiyor.

Samsung apple in tasarladığı islemciyi üretiyor. Gidipte apple icin yeni b ir islemci tasarlamiyor samsung.

Şu profesöre sormak lazım, senin devre tasarımın Apple'ın eline nasıl geçmiş olabilir? internete filan mı koymuş planları, nedir yani... Ziyaretçi 15:26; herşey çalıntı dediğin, Apple'ın aldığı ürünler olmasın? Parmak izi okuyucuyu üreten motoroladan almak, işlemcisini samsunga ürettirip almak gibi vs...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir