Apple'ın başı cep deviyle büyük dertte!

Cep telefonu devi Apple'a savaş açtı: İşte Apple'ı çok zorlayacak o dev ve bu kavganın nedeni...

  • Gökay Özbudak
Motorola'dan Apple'a büyük dava!
Büyük paralar ödeyebilir...

Apple'ın başı son günlerde yeni bir patent davasıyla dertte. Apple'ın patentlerini kullandığını iddia eden firma ise telefon devi Motorola. İki ayrı mahkemeye başvuran Motorola, Apple'ın patentlerini ihlal etmesinin durdurulmasını istedi.

Motorola'dan Kirk Dailey davalarla ilgili şunları söyledi; "Endüstrinin gidişatını belirleyen geniş bir lisanslı ürün yelpazemiz var. Apple'ın telekomünikasyon pazarına geç girişiyle, onlarla birçok uzun görüşmelerimiz oldu, ama Apple lisans almayı kabul etmedi."

Lisans şikayetleri Apple'ın iPhone, iPad, iTouch ve bazı Mac bilgisayarları içerisine alıyor. Genelde kablosuz teknolojiyle ilgili olan dava konusu 18 patentin içinde akıllı telefonlar için çok önemli özellikler de bulunuyor.

Motorola'nın davada istedikleri, Apple'ın patentli teknolojilerinin kullanımını durdurması ve şimdiye kadar kullandıkları teknolojilerinin parasını ödemesi. Bakalım Motorola'nın nerdeyse her konuyu içeren bu kapsamlı davası nasıl sonuçlanacak...

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Orta yol bulunur elbet ne motorola kendini apple kullanıcılarına kötü göstermek ister ne de apple ürünlerinin işe yaramaz hale gelmesini ister.

iphone bu kadar tutulmasaydı apple böyle davalarla çok uğraşmazdı. zamanında da nokia'yla da bayağı uğraşmıştı ama nokia da bu işten zararlı çıkmıştı apple'ın dokunmatik patentlerinden dolayı. motorola'nında ağzının payını alması dileğimizle apple'ı bir kez daha kutluyoruz..

İnşallah Motorla kazanır...!!! pislik apple...!!!

Hadi leynn! derler adama... Patentmiş! Apple piyasaya sürüp kapışılıncaya kadar esamisi okunmayan sözümona patentleri sanki başkaları düşünemezmiş gibi, şimdi güya çalı taşlayıp tavşan çıkaracaklar. Uyanın sabah oldu, atı alan uzaya çıktı.

Bu davayı parayı basan kazanır. Patentler daha önce kime aitmiş pek önemli değil. Kim daha çok para verirse davayı o kazanır.

Geçmişte de olmuştu benzer olaylar...

umarım motorola kazanır. Taşınabilir telefonun atası tabikide patent ihlali için dava açmalı.

"İnşallah Motorla kazanır...!!! pislik apple...!!!"

Adam resmen kin kusmuş :)

Apple hastası değilim, ama kaliteli elektronik alet ürettiği açık, az kıskanmıyor da değilim hani... ama bu davayı motorola alsın isterim. pis yarım elma!

e be adam sen ne diyorsun esamesi okunmayan dediğin patentler olmasa o elindeki iphone a değil ev telefonlarına bakıcaktın tamam apple çok büyük bir yazılım firması fakat yumurtadan çıkmış kabuğunu beğenmez şekilde hadi leynn dersen sana layık olan da odur

22.10

ne akıllısın sen ? adam uğraşmış, geliştirmiş. patentini almış. sonra da birisi bunu izinsiz kullanıp milyarlarca dolar kâr etmiş. bu emek hırsızlığı değil de nedir ?!

Bu davayı parayı basan kazanır. Patentler daha önce kime aitmiş pek önemli değil. Kim daha çok para verirse davayı o kazanır.

Geçmişte de olmuştu benzer olaylar...

petent davalarini parasi olan firma degil patenti gecerli olan firma kazanmistir Microsoft Aplle vs vs kac milyon ceza ödediler biliyormusun sen sadece büyük sirketler ufaklarla anlasir mahkeme bitmesi ve kullanim icin bir sey biliyor gibi konusmanizi cözemiyorum orasi Usa muz cumhuriyeti degil adamlarin yasalari isler

Buradan anladığımız;
Marifet birşeyi icat etmek değil pazarlayabilmek.

ihlal etmişse motorola kazanır.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play