Apple'ın büyük başarısı kıskandırıyor!

Apple belki en çok bilgisayar satan isim değil; ama bir alan var ki, burada bileğini bükmek çok zor.

Apple'ın büyük başarısı kıskandırıyor!
iTunes: ABD'deki müzik satışlarının yüzde 25'inden sorumlu.

Apple, ABD'de iTunes ile legal müzik indirme konusunda baskın geliyor. Ayrıca firma tüm Amerika müzik dağıtımı zincirinde önde gelen perakendeci oluyor. Müzik satışlarının dörtte biri Apple üzerinden gerçekleşiyor.

ABD'li pazar araştırmaları firması NPD Group'un yaptığı bir araştırma bu sonuca ulaştı. Buna göre ABD'de satılan müziklerin yüzde 65'i CD ile, geri kalan yüzde 35'lik kısmı ise elektronik ortamdan indirilme şeklinde gerçekleşiyor. İşte bu iki dilim bir rada düşünüldüğünde, Apple müzik sektöründe toplam pazar payını yüzde 21'den yüzde 25'e çıkarabildi. İkinci ve üçüncü sırada ise Walmart ve Best Buy zinciri var.

Apple dijital ortamda iTunes ile elde ettiği baskın pozisyonla daha da gurur duyabilir. Firma yüzde 69'luk pazar payına ulaşmış durumda. Ana rakibi Amazon ise ancak yüzde 8'lik bir oran ile takip edebiliyor.

Pazar araştırmacıları müzik indirmelerinin aynı hızda artarak 2010'un sonuna kadar CD'lerle eşit seviyeye geleceğini tahmin ediyor.

Halil Mollaoğlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

apple müthiş ya kullanmasını bilene tabi ;)

aplle' ın yapabileceği işlerle uğraşması çok daha iyi, bilgisayar ve işletim sistemi pazarındn çekilip sadece bu işi yapmalı, hatta sitesine kavun , karpuz falan da koysun iyi gider.

saygılarımla

orjinal cd parasına mp3 indirmek hicte mantıklı değil..en azında cd yi satın aldıgınızda elinize alarak birsey için para odedğinizi biliyorsunuz ve onun hissi baska birşey. kalite acısından da daha iyi ve bircok kişini emegide geciyor ve bir cok kişi bu işten para kazanıyor bu bir endustri matba cd uretimi ve dağıtımından yuzinlerce kişi para kazanıyor..

bu şirket ve fanları daha cok para kazanır bu gidişle

Steve Jobs işini çok iyi biliyor.. bravo!

Dünyanın en iyi işletim sistemini yapan Apple,
kolay kullanım mantalitesini buraya bile yerleştirmiş durumda. İnsanların kullanımı kolay ve zevkli bir yol olduğu zaman para verip mp3 alabileceğini kanıtladı Apple.
üstelik kullanıcı dostu olmayan, her zaman buglı olan rezalet windows sisteminden de erişebiliyorsunuz Itunes Store a. Windows dünyasındaki en güzel şey.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir