Apple'ın iPad mini gerçekleri!

Apple'ın son oyuncağı iPad mini'nin tek bir adedinin şirkete kazandırdığı rakam dudak uçuklatıyor!

  • Ertuğrul Süngü
Apple'ın iPad mini gerçekleri!

Geçen hafta raflarda yerini almış olan Apple iPad Mini hakkında yapılan bir araştırma, verilen paranın büyük kısmının  Apple'ın cebine kaldığını ortaya çıkarmış durumda.

Genelde iSuppli adı ile bilinen IHS, uzunca bir süredir teknoloji piyasasında bulunan ve teknolojik cihazların üretim maliyetlerini hesaplayan bir firma. iPad Mini'nin piyasaya çıkışı ardından dikkatini bu yöne veren IHS, bir adet Wi-Fi destekli 16 GB sabit diske sahip Mini'nin, toplam üretim maliyetini 188 dolar olarak hesapladı. Yurt dışı fiyatı 329 dolar olan üründen, Apple'ın cebine önemli bir kar kalıyor. Hesabın daha ilginç kısmıysa, 32 GB'lık modelin 90 dolar fazla maliyeti bulunuyorken, satış fiyatının 429 dolar, 64 GB'lık modelinse 162 dolarlık fazladan maliyeti bulunuyorken 529 dolardan satılıyor olması.

Apple'ın kazandığı kar payına kıyaslandığı zaman Google'ın 16 GB'lık Nexus 7 tabletinin adet başına 40 dolar getirdiği; 159,25 dolarlık maliyetine nazaran, 200 dolardan satıldığı gözler önüne serildi. Yapılan hesaplamalara göreyse Kindle Fire HD neredeyse hiçbir kar payı elde etmezken, elde ettiği tüm gelir, kullanıcıların sahip olduğu aylık üyeliklerden geliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Applecılar simdi arastirma gelistirme maliyeti nolacak diye cikisacaklar ama ipad mini de ar-ge gerektirecek hicbir yenilik yok maalesef.

ve Apple hirsizligi kanitlandi... tebrikler buyuk hirsiz...

bunlar da appleın parasını hesaplayınca kendilerini bir şey sanıyorlar. appleı çökertmek için el ele tutmuşlar. neden samsung'un falan üretim maliyeti açıklanmıyor hiç düşündünüz mü? samsung apple'ın yarısından da aza üretiyordur ama kalitesiz olduğu için insanların gözü yükseklerde, apple'da.

@06 Kas 2012 18:11 noldu android fanboylar çekemediniz mi laflarımı.

harikulade ve tabi ki muazzam. anlayana....

2 katı mı :) Türkiye de satış fiyatı 1.169 TL yani 649 dolar civarı 4 katı denmeliydi, dünyanın en gelişmiş zengin ülkesi olduğumuz için herşeyi pahalıya almak bizim için zevk

Bu kadar da olmaz yani. Yaptığı bir şey değil Sömürüyor resmen marka adıyla

istedigi fiyata satar arkadaş zorla mı satıyor??? arge payıydı şuydu buydu sallar adamlar alt tarafı 1 ton demir-çelik-alüminyum ve 1 ton deri-kumaş-plastik= 2 ton eden bmw 7 serisi 8 serisinin maliyetide 2 bin dolar diyelim türkiyede 400bin euro fiyat böyle saçma mantıklara kapılmayın. şirketlerin işletme bedelleri vardır. liseli yorumlarını nasıl chip yapıyor anlamış değilim o zaman sizin derginizin baskı parasıda taş çatlasa 2 lira civarı neden 7 liraya satıyorsunuz diye sormamız mı lazım??

@06 Kas 2012 22:40 liseli olan kendini belli ediyo sana ne kardeşim kimin nasıl haber yaptığından adamlar sadece araştırmayı yazmışlar

@06 Kas 2012 22:40 bencede bu koskoca apple ne bekliyosunuz bunun fabrikası işcisi osu busu ne gircek apple nin cebine adamlar tablet başı 10 dolarmı kazancak apple ın herşeyi özgündür androidi kullanan 50 marka war iso u kullanan sadece apple her açıdan aldığı parayı hakediyor bence tabi ucuz olsa benim işime gelir ama pahalı yapsada bişey diyemesin adamlara

galaxy note 260 dolara üretilip 660 dolara satılıyor. o neden haber olmuyor? dikkatinizi çekerim içindeki işletim sistemi samsung'un bile değil. sadece donanım alıyorsunuz..

ben ipad mini ve ipad 2 arasında kaldım tavsiyesi olan var mı

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play