Apple'ın iPhone gelirleri Google'a!

Apple, satılan her iPhone'un gelirinden Android'in mimarı Google'a pay mı verecek?

Apple'ın iPhone gelirleri Google'a!

Hüseyin Cem Köylü

Motorola ve Apple arasında uzun zamandır süren davalar, Google'ın Motorola'yı satın almasının ardından hiç bitmeyecek gibi görünüyor. Google'ın şimdiki planı, Motorola'yı satın alarak elde ettiği patentleri kullanarak, satılan her iPhone için yüzde 2.25 pay almak.

Hayır, yanlış okumadınız... Google, gerçekten de satılan iPhone'lardan pay almayı kafaya koymuş durumda. CNN Finans'ın haberinde, Google'ın IEEE'ye bir mektup gönderdiği ve mektupta, Avrupa'da satılan her iPhone için yüzde 2.25 telif hakkı kesintisi talep ettiği belirtiliyor.

Aslında Motorola, daha önce de bu konuda uğraş vermiş ancak başarılı olamamıştı. Ama şimdi işin içine Google da girmiş durumda. Bilindiği gibi Apple, daha önce Android'in iOS'tan "çalıntı" olduğunu iddia etmiş ve bu iddiasını her ortamda dile getirmekten de çekinmemişti. Bakalım bu içinden çıkılmayacak hale gelen patent davalarında daha neler göreceğiz...

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

apple sana gülegüle.5sene sonra piyasada olmıcaksın.

Keser döner sap döner hesabi.

evet Apple suçludur ödesin...

iyiki varsın google iyi ki varsın iyi ki..

Ellerindeki pc patentlerini kullanarak her firmayi zorda birakiyorlar ama savstiklari alan ise Gsm uzun yillarin verdigi arastirma, para ve maliyet var bu patentler icin Nokia saldirdilar pasa pasa geri cekip tazminat ödediler ödenen rakan ise kesinlikle aciklanmadi ama tahminen en az 2 ila 5 milyar dolar arasi simdi bu satis neden bu kadar uzun süredir onaylanmiyor anlamiyorum ama gercek suki bu satis sonrasi Lg, Sony, Samsung, Motorola ve diger bazi Arm sirketlerinin patentlerini Google akilli kullanirsa tel basina ödenen 5 ila 20 dolarlari bu sefer Microsoft ve Apple ödemek zorunda kalir ve sulari kesilir. Bu noktada Google sirketinin davranisi cok önemli olucak ama bence lobiler devreye girecek ve bu satisi onaylatmiyacaklar gibime geliyor.

en iyisini ÇİN'li ler yapıyorrr.r.r.rrr...!!!

patent yok der yok...!!!
kopyala + birleştir + birazdeğiştir = itele gitsin...

saygılarrr.r.r.rrr

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play