Apple'ın iş şartları hakkında şok sözler!

Apple'ın çalışma şartları hakkında ortaya atılan bu iddialar, kafanızı çok karıştıracak...

  • Zeynel A. Öztürk
Apple'ın iş şartları hakkında şok sözler!
Lashinsky'ye göre Apple'da gizemli işler dönüyor

Her işin kendine göre zorlukları vardır. Bazılarımızın işi ise zaman zaman oldukça stresli olabilir. Ancak Fortune'dan Adam Lashinsky'ye göre Apple'daki durum oldukça farklı. Sizi gittiğiniz yerlerde izleyen ve ufak bir "yanlışınızda" işten atan ajanlara ne dersiniz?

Lashinsky'nin yakın zamanda piyasaya sürülecek kitabındaki detaylar, Apple'ın duvarlarının arkasında neler olup bittiği hakkında korkunç gerçekleri ortaya çıkardı.

Kitaba göre Apple çalışanları, belirli bir düzenle hangi işi yapacaklarını bilmeden işe alınıyorlar, üstelik iş arkadaşlarının da ne iş yaptıklarını bilmiyorlar. Bazı özel takımlar ise diğer çalışanlardan kilitli kapılar ile ayrılıyor. Bunun için çalışanlara herhangi bir açıklama da yapılmıyor. İddiaya göre bazı odalara hiç kimse giremiyor.

Bir dedikoduya göre ise Apple, yakındaki barlara casuslar göndererek çalışanların iş dışında ne yaptıklarını gözetliyor.

Dahası da var... Peki buna değer mi?

Bu konularda konuşan bir çalışanın işine anında son veriliyor. Şirket hakkında eşinizle veya çocuğunuzla konuşmanız da yasak ve bu konuda Apple tolerans tanımıyor.

Peki tüm bunlara rağmen bir insan neden Apple'da çalışmak isteyebilir? Lashinsky'ye göre Apple çalışanları, dünyanın en çok istenen ürünleri üzerinde çalışıyorlar. "Bir barda otururken insanların yüzde 90'ının sizin şirketinizin yaptığı ürünleri kullanması hoş bir şey ve bunun değerini parayla ölçemezsiniz" diyor eski bir Apple çalışanı.

Ancak tüm bu söylenenler gerçek ise, sadece çalışanın değil çalışanın ailesinin ve çocuklarının da etkileneceğini düşündüğümüzde, tüm bu eziyete değip değmeyeceği tartışılır.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

maalesef her elektronik alet bu süreçten geçiyor. :(

Bence çok doğal bir şey apple 'ın daha çok steve jobs 'un felsefesi bu şekildeydi o bile kendi çocuğuna yıllar sonra ilgi göstermiş birisi şirketinde bu şekilde çalışan istemesi doğal bence Apple'ın başarısının sırrı ne sizce?.

...steve amca nın ölüm haberini dünya üzerinde milyonlarca insan onun bizim için tasarladıgı cihazlardan ögrendik .....bence müthiş bişey ! huzur içinde uyu dahi adam seni özlüyoruz .

yahu bu saçmalıklara inanan varmı acaba? şimdi sivrizekalı yorumcunun biri çıkıp bu illuminatinin işi der kesin :)

Lashinsky nin iyi hayalgücü varmış...

fazla hollywood filmi izlemiş bence garibim :))

Şu haberin bir imaj oluşturma çalışması olduğundan hiçbir kuşkunuz olmasın. Anlatılanlar doğru olabilir ama bunların kitap haline getirilmesinin altındaki nedeni araştırın. Bunlar hep sizin gözünüzde çok güçlü bir imaj oluşturmak için yapılan çalışmalar.

Ooo! Apple tarikat gibi bir yermiş be! Falan filan.

Şunu da unutmayalım: Bütün büyük şirketlerde buna benzer yönetim şekilleri kullanılıyor. Yazarın sadece Apple'da böyle uygulamalar varmış gibi anlatmasının dikkatinizi çekmesi gerekir.

hangi barda %90 apple ürünü varmış onu anlamadım, orası şirketin kafeteryası filan olmasın.

Barlara casus mu gönderiliyormuş?
Unutulan prototipleri neden arkalarından toplamıyorlar o zaman? :D

Çok basit ve anlaşılır bir denklem var iyi ve kaliteli olan mal veya hizmet her zaman pahalıdır. ulaşılamayan ciğer de her zaman mındardır;)

Sen de yorum yaz