Apple'ın "ısırılmış elma"sının başı dertte

Apple'ın "ısırılmış elma" logosu, bu ülkede yaşayanların kafasını bir hayli bozmuşa benziyor...

  • Zeynel A. Öztürk
Apple logosunun başı, Rusya'da dertte

Apple zaman zaman takipçileri tarafından her yaptığı övülen bir "tarikat"a benzetiliyor. Şirketin tüketicilere hayal ettikleri ürünleri sağlayarak onları etkilediği kaçınılmaz bir gerçek, ancak bunu bir "tarikat" olarak adlandırmak, hoş bir benzetme olmayabilir. Geçtiğimiz günlerde ise şirketin "ısırılmış elma" logosu, Rusya'da bir soruna dönüştü.

Rusya'daki bazı Ortodoks hristiyanları, Apple'ın logosunun İncil'de anlatılan cennetteki "yasak meyve"yi andırdığını söylüyorlar ve bundan son derece rahatsızlar. Rus haber ajansı Interfax'a göre bazı Rus Ortodokslar ve bazı papazlar, Apple'dan satın aldıkları cihazların üzerindeki elma logosunu bir haç işareti ile değiştiriyorlar. Bunu yapmalarının sebebi ise belli: Onlara göre ısırılmış elma sembolü, Adem ve Havva'nın işlediği "ilk günah"ı temsil ediyor (Adem ve Havva'nın Tanrı'nın dokunmalarını yasakladığı ağaçtan meyve yemeleri) ve potansiyel bir anti-hristiyanlık sembolü yerine geçiyor.

Ancak durum sadece bir grup tüketici ve papazla kısıtlı değil, dahası da var: Dini bir site olan Christian Today'a göre Rus parlamentosu, "dini, ruhani veya ulsual değerlere hakaret eden" şeyleri ortadan kaldırmaya yönelik yeni kanunlar hazırlıyor. Ortodoks kilisesinden büyük bir destek alan Rusya devlet başkanı Vladimir Putin'in de bu kanunları destekleyeceği düşünülüyor. Dolayısıyla Apple'ı Rusya'da zor günler bekliyor olabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

ne yani elma değilde ayva yenseydi apple'n logosu kurtulur muydu?

siz müslümanlara küfredin hakaret edin sonra da apple nin ısırılmış elmasına çatın bir rahat durmuyolar

Benzetecek o kadar çok iey varki :)

tüm Dünya tarikat kursa apple'a karşı ne olacak ki. Adamlardaki para rüzya doğalgazının tamamını satın alır...

Apple dan ürün alıp, adamlara para kazandırıp sonradan logosunu değiştirene kadar başka marka satın alsınlar bir zahmet.

Beyin bedava...

Apple ürünlerini sevmeyen birileri sanırım Rus'ları gaza getirdi :)

Azıcık kafaları bassa o elmanın, Isaac Newton'a yerçekimi kanununu bulmasında ilham verdiği söylenen elma olduğunu anlarlardı.NOT: Apple Fanboy değilim :)

@16 Eki 2012 16:41 Adem ile Havva'nın ısırdığı elma olduğunu cümle alem biliyor:)

@16 Eki 2012 19:23 O yüzden ısırılmış zaten (zeka)...

yok ebesinin damperli kamyonu :D

aferin Rus'lara... onlar Apple denen puta tapmıyacak kadar akıllılar... bizim putperestler Apple ve intel putuna tapmaya devam etsin...

@grezimonk Ne alaka ? Apple logosu için mi alıyoruz ?

bu ruslardan adam olmaz yahu votkayı çeke çeke beyinleri uyuşmuş iyice....

yok bence hiç iyi olmaz neden diye sorulacak olursa ısırlmış elma işaretiyle o kadar kazanıyorlardı eğer bu haç işareti konulursa satışları düşecektir özelliklede türkiyede televizyona sulmayacak bile :))

Neymis, elmayi hacla yer degistirip yinede yiyormusuz.

oyle olsaydı eher elma ısırılmıs olmazdı tam elma olurdu 16.41

Yıllardır söylediğim bir gerçeği ancak ruslar da farketmiş

hayret, ısırılmış elma bana da apple'ın samsung'a yaptığı patent haksızlıklarını hatırlatıyordu. yasaklansın bu defolu ısırık elma.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play