Apple'ın klon Mac'lere açtığı dava sonuçlandı

Apple'ın uzun süredir başını ağrıtan klon Mac davası nihayet sonuçlandı. İşte son karar...

  • Mehmet Aydın Bahadır
Mahkeme Kararı: "Apple Tekelleşmiyor"
Apple kazandığı davalara bir yenisini daha ekledi.

Apple kazandığı davalara bir yenisini daha ekledi. Apple, Mac OS işletim sistemi ile birlikte gelen klon Mac'ler üreten Psystar 'a açtığı davada, kendi ürünlerinin izinsiz bir şekilde kopyaladığını iddia ediyordu.

Florida kaynaklı Psystar ise, kullanıcıların Apple işletim sistemni sadece Apple üretimli donanımlarda kullanmak zorunda kaldıklarını belirterek, bu durumun kendilerini illegal kullanıma ittiğini belirtti ve bu durumu mahkeme yargıcına iletti. Ancak karar istedikleri yönde çıkmadı.

Yargıç William Alsup, Apple'ın tekelleşmesine yol açacak bir girişimde bulunmadığını ve kopyacılığın her türlüsünün suç teşkil ettiğini belirtti. 16 sayfalık kararın açıklandığı gün Apple veya Psystar şirketlerinden dava hakkında herhangi bir açıklama yapılmadı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Psystar 'a gerçekten üzüldüm.

apple eğer microsoft'un yerinde olsaydı tekelleşmenin anasını ağlatırdı kesinlikle ;) google bile altını çiziyorum google bile apple kadar kendini beğenmiş değil :)
hani son zamanlarda c.ronaldo dünyanın en iyisi mi diye bir tartışma var ya onun gibi bir durum! Ronaldo iyi oyuncu ama itici bencil ve kendini beğenmiş kişiliği yüzünden süper geçirdiği bir sezonda bile ödüle garanti denmiyor herkes tarafından daha çok saygı gören Messi ile Kaka takdir ediliyor.
Apple Ronaldo'ya benziyor iyi olmasını sempatiye dönüştürmek yerine aşağılayıcı ve "herkesten farklıyız ve biz ne dersek o" tavrından vazgeçmediği için genel olarak kabul göremiyor.
Pazarda hakim olan Apple elit kesmin bilgisayarı görüşünü yaratan Apple'dır ve bu bir şirket için pek iyi bir yorum değildir.

Tabi hepsi benim tezlerim :)

apple haklı. sahteciliğin her türlüsü suç

apple son derece şımarık bir yazılımve donanım firması. nasıldı reklamları "Hi! i'm a pc i'm a mac" evet önce i!m a pc, sonrasında i'm a mac :D kendileri söylüyor. ne kadar kızarsak kızalım, microsoft dünyayı değiştir. adı sanı duyulmamış donanımla uyumlu olmak için elinden geleni yapıyor.

Apple mac osx işletim sistemini niye sadece kendi bilgisayarlarına yükletir hiç anlamış değilim.Şu güzelim işletim sistemini windows gibi her bilgisayara yükletseler belki de bir microsoft,google kadar büyük olacaklar.Mantıkları ne hala anlamış değilim...

teknik olarak hakimin verdiği karar doğru.
denk örnek olsun diye veriyorum.
siz tutup ps3 içindeki yazılımı başka bir cihaz yapıp içine koyarsanız bu adaletsizlik olur.
ama apple ın ne yapmaya çalıştığını anlamaya çalışıyorum işin içinden de çıkamıyorum.
sanırım biraz kolaya kaçmayı tercih ediyolar.
her şeyi kendim yaparım yaptığımın yazılımını da uyumluluğunu da kalitesini de kendim ayarlarım. beğenen alır beğenmeyen almaz diyorlar sanırım.
ama windows öyle değil
her donanım için yazılım desteği sunmak zorunda. standart bir yapı yok. hatta bu yüzden başları bile ağrıyor. (şu notebooklara uyguladıkları logolardan bahsediyorum)
apple makinesini yapar içine yazılımını koyar ve satar bu kadar basit. çalışmazsa gel der.

Sen de yorum yaz