Apple'ın Lightning kablosu ne sunuyor?

Apple'ın iPhone 5, iPad mini, iPad gibi cihazlarında kullandığı Lightning bağlantısının farkı ne?

  • Zeynel A. Öztürk
Apple'ın Lightning kablosu ne sunuyor?

iPhone 5'deki yeni ve daha küçük istasyon bağlantısı Lightning, iPod touch, iPod nano ve Apple'ın yeni tanıttığı iPad mini ve iPad 4'de kullanılıyor. Önceki konnektöre göre çok daha küçük olan Lightning, eski aksesuarlar için adaptöre ihtiyaç duyması nedeniyle eleştirildi. Peki Lightning, Apple cihazlarında neler sunuyor?

Çok küçük: Lightning, 30 pin yerine sadece 8 pin'den oluşuyor. Bu ise Apple'ın iPhone 5 gibi çok ince cihazlar üretebilmesi demek.

İşlemcisi var: Lightning kablosu, kabloyu hangi yönde taktığınızı algılayan bir çipe sahip. Ancak bu, sadece resmi Lightning kablolarının kullanabileceğiniz anlamına geliyor. En azından bir süre için.

Thunderbolt kadar hızlı değil: Lightning, USB 2.0'ı temel alıyor ve USB 3.0 veya Thunderbolt kabloları kadar hız sunmuyor. Apple, Lightning'i HDMI ve VGA kablolarına dönüştüren kablolar için söz veriyor.

Adaptörleri oldukça pahalı: Bir Lightning adaptörü için 40 doları gözden çıkarmanız gerekiyor. Bir ucu Lightning, bir ucu 30 pin'li bağlantıya sahip bir kablo için ise 50 dolar ödemeniz lazım. Bir ucu USB (veya micro USB), diğer ucu Lightning olan kablo ise sadece (!) 25 dolar.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Apple yine milleti sömürecek.

Adamların gözü doymuyor abi. Ne kadar sömürsek kârdır anlayışı var. Hâlâ tekelcilik oynuyor arkadaşlar.

çin sitelerinde çoktandır satılıyor bu kablolar. apple'ın övdüğü kadar yüksek teknoloji içermiyor

O zaman bir nevi MicroUSB MHL cakmasi birsey olmuyor mu?

mikro usb özentisi olmuş.

Usb 2 kadar hızı ve karmaşık yapısı var. Ayrıca kablolar 150 tl civarı... Usb 3 hızı ve 5 tl kablo ve evrensel bir destek varken neden böyle saçma ve ÖLÜ doğmuş bir teknoloji alınır? Evet alınmaz sadece fan olmak gerekir...

Kapitalizm eline geçirdiğini güzelce öper :D

apple kullanmayanlar apple'a bok atmasın lütfen. bi zamanlar bende sizin gibiydim :))

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play