Apple'ın MacBook'ları mercek altında

Artıları ve eksileriyle MacBook'ları inceledik, doğru seçim için kapsamlı bir rehber hazırladık...

Apple dizüstü bilgisayarlar eskiden yaratıcı hippilerin şık oyuncaklarıydı. Ama Macbook'lar Windows'la iyi geçinmeye başladıktan sonra rolleri değişti ve daha geniş bir kullanıcı kesimine hitap etmeye başladılar. Yüksek kaliteli işçilikleri, düzgün donanımları ve mükemmel tasarımlarıyla MacBook'lar artık her kullanıcının hayallerini süslüyor. CHIP olarak biz de görevimizi yerine getirip karar vermenize yardımcı olacağız.

Apple dizüstü bilgisayarları olmasa dünya bambaşka bir yer olurdu: "Sex and the City"de Carrie Bradshaw yazacak bilgisayar bulamaz, "Independance Day"de Jeff Goldlum uzaylı bilgisayarlarına virüs bulaştıramaz ve "Blade 3"de Wesley Snipes vampir kıyımı yapamazdı. Ama Macbook'lar sadece dünyayı kurtarmak veya v ampir katliamı yapmak için gerekli değil. Artık herkes bir Apple sahibi olabilir. Özellikle iPod ve iPhone sayesinde hergün daha fazla Windows kullanıcısı Apple mağazalarının yolunu tutuyor.

Güncel Apple dizüstü bilgisayarları amaçları ve fiyatlarıyla birbirinden kolayca ayrılıyor. Bir tarafta ucuz ama daha az donanıma sahip Macbook'lar varken diğer tarafta daha pahalı ama profesyonel Macbook Pro'lar boy gösteriyor. Bunların arasında da çantadan çıktığında bütün dikkatleri üzerine toplayan Macbook Air var.

Modeller arasındaki farklar kolay anlaşılır olsa da bir Apple mağazasına gidip araştırma yapmadan gözünüz kapalı birini alırsanız başınız ve cebiniz oldukça ağrıyabilir. Bu yüzden sizin için Apple dizüstü serisinin artılarını ve eksilerini bir araya getirdik.

Apple almak ya da almamak

Zarif yapı, ama yetersiz donanım

Macbook alırken iPod'u veya iPhone'u hatırlamalısınız: Ödediğiniz para sadece tasarım için değil, sadece Apple'da olan üzerinde düşünülmüş, güzel işlevler ve ayrıntılı donanımlar için. Ama üzerinde elma olan her donanımın da altından olmadığını hatırlamak gerek.

Eğer bilgisayar ürünleri alırken biraz cimriyseniz ve bütçenizi büyütmek istemiyorsanız, Apple'da pek mutlu olmayacağınızı söyleyebiliriz. Çünkü hemen hemen bütün elektronik mağazalarından en fazla 1.000 TL'ye günlük ihtiyacınızı karşılayacak, eğitiminizde size yardımcı olacak veya ofis işlerinizi kolaylaştıracak bir dizüstü veya netbook alabilirsiniz. Ama Apple mağazalarında en basit beyaz polikarbonat kasalı MacBook'la çıkmak bile size en az 2.600 TL'ye patlıyor. Giriş sınıfındaki alüminyum kasalı MacBook'lar ise 3.300 TL'den başlıyor. Profesyonelliğe adım attığınızda ise fiyatlar bir anda 4.400 TL civarına fırlıyor. Havadan hafif MacBook Air ise pahada hiç o kadar hafif değil: 4.360 TL. Bu yüzden MacBook'lar diğer markaların modelleriyle karşılaştırıldığında fiyat açısından hep üst sınırlarda kalıyor.

Donanım ve yazılım aynı elden
Zarif yapı, ama yetersiz donanımApple dizüstü bilgisayarlarının en önemli avantajı hem donanımın hem de yazılımın aynı elden çıkması. Bunu günlük kullanımda oldukça yoğun şekilde hissedebilirsiniz. Örneğin MacBook'lar kapağını kapadığınızda uykuya geçer, açtığınızda da hemen uyanır. Aslında tüm dizüstü bilgisayarlarda beklenen budur. Ama kimilerinde kapağı her kapattığınızda bilgisayar uyku moduna geçmez ve siz kapalı zannederken piliniz tükeniverir. Bunun gibi bir diğer ayrıntı ise manyetik adaptör girişi. Bu aslında o kadar önemli ki bilgisayarınızın düşüp kırılmak ile sağlam kalmak arasındaki ince çizgiyi geçmesini engelleyebilir. Örneğin bebeğinizin ilk adımları dizüstü bilgisayarınızın son nefesi olabilir. Ama bir MacBook sahibi iseniz manyetik bağlantı sayesinde yere düşen sadece adaptör kablosunun ucu olur.

En modern teknik, ama yüksek fiyata

Time Machine bilgisayarınızın yazılımını geçmiş bir tarihe ışınlıyabiliyor.

802.11n (draft) destekli kablosuz ağ, Bluetooth 2.0 EDR, çoklu-dokunmatik trackpaddve sabit disk koruması diğer üreticilerden önce ilk olarak Apple'da seri üretimine geçilen özelliklerden sadece bazıları. Yani aslında MacBook almak, son teknoloji bir dizüstü almak anlamına geliyor. Tabi bu hep kendi dezavantajlarıyla geliyor: Fiyatlar yükseliyor ve bellek ile sabit disk gibi yükseltilebilir donanımdan kısılıyor. Örneğin en uygun fiyatlı MacBook sadece 120GB'lık sabit disk ile geliyor.

Tabi Apple'In bu dezavantajı telafi edebilecek avantajları da var. Bunlardan en önemlisi sistemle beraber gelen yazılımlar. Beraberinde gelen iLife paketi standart bir kullanıcının bütün fotoğraf yönetim (iPhoto), video düzenleme (iMovie) ve DVD oluşturma (iDVD) ihtiyaçlarını karşılayabiliyor. Mac Os X'in Windows'a olan üstünlükleri de hafife alınır cinsten değil. Örneğin yedekleme yazılımı Time Machine hem kişisel hem de küçük çaplı ticari işletmeler için yeterince uygun bir çözüm. Front Row ise ek bir harcamaya gerek kalmadan bilgisayarınızı zarif bir medya merkezine dönüştürüyor.

Doğru Macbook'u seçmek

MacBook Air 2cm kalınlığı ile sadece 1,3kg.

Herkes için mükemmel bir MacBook ne yazık ki yok. En üst modeli alsanız bile feragat etmek zorunda olduğunuz şeyler var. Orta sınıf ise temel olarak bütün kullanıcıları memnun edebilecek özelliklere sahip.

Havadan hafif: Macbook Air
Eğer küçük ve hafifi bir MacBook istiyorsanız tek çareniz MacBook Air almak. MacBook Air 1,3 kg'lık ağırlığıyla en yakın MacBook'a 700 gram fark atıyor. Pro sınıfı ise 2,5 kg (15,4 inç) ve 3 kg (17 inç) ile ağır sikleti oluşturuyor. MacBook Air'in ekranı 13,3 inç, kalınlığı ise sadece 2 cm. Bu özellikleriyle Air aslında iş bilgisayarı olmaya uygun. Ama donanımsal eksiklikleri var. Örneğin sunumlar için Apple Remote (80 TL) ve kablosuz ağların olmadığı yerlerde bağlantı için Ethernet adaptörü (74 TL) şart. Tabi daha çok USB alet bağlayabilmek için USB çoklayıcınız da olmalı. Sunum yapmaya gittiğiniz yerde kara kara VGA veya DVI girişini mini DisplayPort'unuza nasıl bağlayabileceğinizi düşünmemek için ise 95 TL'yi gözden çıkarıp adaptör almalısınız. Eğer TextEdit'ten gelişmiş bir kelime işlemciye ve bir sunum yazılımına ihtiyaç duyuyorsanız paraya kıyıp 185 TL'ye iWork almalısınız. Ah, tabi Macbook Air'in optik sürücüsü olmadığını da unutmamak lazım.
Fiyatı: 4.360 TL - 6.612 TL


MacBook Air 2cm kalınlığı ile sadece 1,3kg.Orta sınıf: Macbook
BMW 3 serisi, Audi A4 ve Apple MacBook: Hepsi orta sınıfı temsil ediyor. Ama tam anlamıyla ortalama bir kullanıcının sınıfını değil. Hele üretici Apple olunca hiç değil. Çünkü 2.600 TL'den başlayan fiyatlar çoğu kullanıcı için oldukça yüksek. Ama rahatlıkla çoğu kullanıcının MacBook alarak hayallerinin bilgisayarına kavuşacaklarını söyleyebiliriz.

Kişisel kullanımlarda beyaz polikarbonat kasalı modeller özellikle çekici fiyatlarıyla çok uygun. Biraz daha iş ağırlıklı kullanımlar için ise daha hızlı RAM'leri, çoklu-dokunmatik trackpad'leri ve aydınlatmalı klavyeleri (sadece 2,4 GHz'lik modelde) ile alüminyum kasalı modeller seçilmeli. Yeni alüminyum kasalı modeller Nvidia çipsetleri ile enerji konusunda daha cimri olsalar da ihtiyacı olanlar için FireWire kapılarının olmaması bir dezavantaj.
Fiyatı: 2.600 TL - 4.015 TL


MacBook Air 2cm kalınlığı ile sadece 1,3kg.Üst Sınıf: Macbook Pro
Her açıdan en üst seviye donanıma sahip olmak istiyorsanız MacBook Pro'ları gözden geçirmelisiniz. Zaten 13,3 inç'lik ekran sizin için yeterli değilse seçiminizi mecburen profesyonellerden yapmanız gerekiyor: Diğer MacBook'lar sadece 13,3 inç'lik ekranla geliyor.

15,4 ve 17 inçlik MacBook Pro'lar aslında fazla gezenler için pek uygun değil. 2,5 kg ve 3 kg'lık ağırlıklarıyla sırtınızda da taşısanız bir süre sonra size taş kadar ağır gelecektir. Tabi bu kadar ağırlık boşuna değil: Video işleyenler için Firewire 800 karpısı ve Expresscard girişi sadece bu modellerde var. Ek olarak bu modellerde bulunan grafik işlemci de MacBook Pro'ların görsel yeteneğini arttırıyor. Bütünleşik UMTS modemi ve eSATA kapısı olmaması ise eksikleri. Bu yüzden çok gezen ve sürekli internete ihtiyaç duyan biriyseniz bir UMTS kartı almanız gerekiyor. Bir diğer dezavantajı ise parlak ekranı. Eğer MacBook Pro'nuzu ofisinizde kullanmayı düşünüyorsanız bir bağlantı istasyonunu da (docking station) özleyeceğinizi söyleyebiliriz.
Fiyatı: 4.500 TL - 5.925 TL

Unutulmaması gerekenler

Parallels sayesine Windows yazılımları MacOs X'te kullanılabiliyor.

Eğer bu renkli dünyanın gözünüzü boyamasına izin verirseniz ileride mutlaka başınız ağrır.Bu yüzden size bazı eklentileri nasıl daha ucuza halledebileceğinizi göstermek istedik.

Her ne kadar Windows güncel MacBook'larda sorunsuz çalışsa da bilgisayarların asıl performansını Mac Os X ortaya çıkarıyor. Bunun en geçerli örneği pil ömrü: Yaptığımız testler de Windows ile çalışan MacBook Pro normal kullanımda 1 saat 46 dakikada pes ederken aynı bilgisayar Mac Os X ile 5 saat 5 dakika çalıştı. Bunun temel sebebi Window'ta ek 3B grafik işlemcisinin kapatılamaması. Mac Os X gerekmediği durumlarda bütünleşik işlemciye geçerek enerji tüketimi oldukça azaltıyor. Sadece 3B grafik işlemcisiyle çalıştırdığımızda bile Mac Os X 2 saat 39 dakika kullanıma izin verdi. Mac Os X'in bu özelliklerinden vazgeçmeden Windows yazılımlarını kullanmak için ise Parallels veya VMware gibi sanal Windows sistem yazılımları kullanmanız gerekiyor. Bu da en az 4GB RAM belleğe ihtiyacınız olacak demek.

Parallels sayesine Windows yazılımları MacOs X'te kullanılabiliyor.Peki ya oyunlar?
Ne MacBook, ne MacBook Air, ne de MacBook Pro oyun için tasarlanmış bir bilgisayar. Bu yüzden oyun anlamında çok büyük beklentilerinizin olmaması gerekiyor.MacBook'lardaki bütünleşik Nvidia grafik işlemcisi 16 Shader ünitesine sahip olsa da kendine özel bir belleği olmaması yüzünden yavaş kalıyor ve ancak giriş seviyesi bir 3B grafik kartı performansı sunuyor. Bu eski oyunlar için yeterli, ama yeni oyunlarda grafik detaylarını kısmanız gerekiyor. MacBook Pro'lardaki ek grafik işlemcisi (Nvidia GeForce 9600 GT) bütünleşik işlemciden çok daha hızlı, ama yine güncel grafik işlemcilerine kafa tutacak kadar değil.

Parallels sayesine Windows yazılımları MacOs X'te kullanılabiliyor.Meraklıları için öneriler
Dizüstü bilgisayarların kasaları genelde oldukça zor açılırlar. Macbook'larda da durum farklı değil. Ama yükselttiğiniz parçaları kendiniz monte ederek maliyetten tasarruf etmek için başka çareniz yok.

RAM ve sabit diski değiştirmek genel anlamda kolaydır. Sizi tek zorlayacak nokta Apple'ın kullandığı mini yıldız veya torx (çok kenarlı) vidalar olabilir. Dikkat etmeniz gereken konu ise özellikle yeni Nvidia çipsetli bilgisayarlarda RAM uyumluluğu. Bugünlerde sıkça rastlanan bu sorun laboratuarımızda bizim de başımıza geldi. 4GB'a yükselttiğimiz bir MacBook Pro bütünleşik ekran kartı her devreye girdiğinde sorun yaratıyordu. Biz çözümü ancak belleği eski haline getirmekte bulduk.

Optik sürücü değiştirmek ise çok daha karışık bir iş. Bu yüzden bu tür bir işe girişmeden önce el kitabını iyice okumalısınız.

Karar anı: Hangi Mac?

Ne yazık ki her durum için mükemmel bir MacBook yok.

Ne yazık ki iPod'larda olduğu gibi herkese uygun bir çözüm yok. Birinden birini seçip bazı özelliklerden feragat etmelisiniz. Bu yüzden satın almadan önce nerelerde kullanmak istediğinizi iyice düşünmelisiniz.

Diğer markalarda olduğu gibi 1.000 TL'ye ucuz bir dizüstü almak Apple'da mümkün değil, en azından birinci el ürünlerinde. Bu yüzden paranızı istemediğiniz özelliklere yatırmış olmamak için karar vermeden önce iyice düşünmelisiniz.

Eğer ağırlık ve boyutlar sizin için önemliyse tek seçeneğiniz MacBook Air. 13,3 inç'in altında MacBook yok. Orta sınıf Apple dizüstü bilgisayarları MacBook'lar ise genel olarak kullanıcıyı en çok mutlu eden modeller. Evdei işte ve okulda bütün işlerinizi bir MacBook ile görebiliyorsunuz.

İş dünyası Apple için biraz uzak
Standart kullanıcılar için MacBook harika olsa da Apple'ın iş dünyası için mükemmel bir çözümü yok. MacBook Pro'nun yansıtan ekranı ve bağlantı istasyonunun olmaması onu Dell gibi iş çözümlerinde liderler üreticilerle boy ölçüşememesine neden oluyor. Donanımsal açıdan da eSATA ve bütünleşik UMTS modem Pro'ların eksikleri olmaya devam ediyor. Ek grafik işlemcisi ise bir dizüstü için oldukça yüksek bir performans sunuyor.

Salt tasarımdan çok daha öte
MacBook dünyasına girmek aslında şık bir dizüstü bilgisayarı moda bir aksesuar olarak taşımaktan çok çok öte. Üst seviye işçiliği, Mac Os X altında oldukça uzun pil ömrü, sınıfına uygun grafik performansı ve çok nadir çalışan fanlarıyla MacBook'lar insana gerçek bir dizüstü deneyimi yaşatıyor. Manyetik adaptör girişi, çoklu-dokunmatik trackpad'i ve dış ışığa duyarlı klavye aydınlatması ise insana biraz iPod lüksünü anımsatıyor.

Ceyhun Seval

Okuyucu Yorumları

Toplam 44 Yorum

Apple bir numara kimse aksini iddia edemez iddia ederse ya pc dünyasından anlamıyordur ya Mac kullanmamıştır yada ulaşamayacağı ete mındar diyordur.

Grafik tasarımcısıyım Mac'in güçlü bir işetim sistemi olduğunu söyleyebilirim fakat Windows'dan güzel olduğunu söylemek yanlış olur güzellik göreceli bir kavram sadece arayüz ise tamam mac ama özellik ve kullanırlık ise kesinlikle windows

apple kullanıyorum 10 yılı geçti.eminim pc alsaydım değiştirdiğim donanımla birlikte 3 pc parası harcardım

Yorumumun en altında yazdıklarını eklediğim kardeşim öyle bir cümle kurup anlatmışsın ki derdini sanki "mac hakkında olumsuz konuşanın ağzına ......... girsin" demek istemiş. Kınıyorum
Neyse ya biz bozmayalım kendimizi.
Pc dünyasından anlamayanlar MAC kullananlardır çünkü MAC, PC değildir !!!
Neden Mac diye sorsak kullananlara yada almak isteyenlere aşağıdaki cevapları alırız.
1- karizma, kalite, uzaktan ben mac kullanıyorum param çok ilgilenlere duyrulur demesi. inkar edilsede gerçek bu
2- Mac kullananların öyle bir övmesi ki insanın evi arabayı satıp her modelden mac almak istemesi
3- Virus yok her şekilde daha güvenli denmesi (ne kadar doğru :] )
4- işi gereği mecburiyetten
5- windowstan bıkmış olmak ve bir değişiklik arayışında bulunmak
6- Mac fiyatlarını önemsemeyecek kadar hali vakti yerinde olmak
7- Diğerleri dışında bir seçenek varki buda bilinçsiz tüketici olmak tabiki kimse ben bilinçsiz tükeciyim demez ve bu maddede bir cevap olarak kabul edilemeyn gerçektir.
8- Batarya daha çok gidiyor

Neden Mac değilde PC? çünkü; genele hitap eder yabancılık çekmezsiniz, istediğiniz donanım opsiyonunu seçme yeteneğiniz var, daha ucuz, karizma olanı da var vasat olanı da var. Daha güçlü zengin donanımlı bir PC yi daha ucuza alma şansınız var !!! yedek parça veya ekstra donanımı heryerde bulabilirsiniz. Windowsun hamur gibi yoğurabilirliğini de unutmamak lazım, Program çok, donanım çok, servis çok, seçenek çok, kullanan çok !!!

"Apple bir numara kimse aksini iddia edemez iddia ederse ya pc dünyasından anlamıyordur ya Mac kullanmamıştır yada ulaşamayacağı ete mındar diyordur"
03:07:26

Karar anı: Hangi Mac?

Bence hiç biri, tamam bazı özellikleri iyi olabilir ama bu artılarının yanında eksileri çok daha fazla. hele birde bunu o fiyat etiketi ile düşündüğümde alacağım en düşük fiyatlı mac yerine -ki burada verilen fiyatlara göre 2600 tl den başlıyormuş- her ne kadar mac kadar şık!!!:) olmasa da alabileceğim windows yüklü bir dizüstü ile hemen her işimi rahatça görebilirim. kısacası şıklığa ayıracak böyle bir bütçem yok...

Apple alırsın en az 5 yıl kullanırsın ne virüs ne çökme ne yavaşlama en üst seviye bir laptop alırsın 2 sene sonra çöp bu kadar basit ve net

infoman arkadaşım sana virüslğ habire error yazısı gördüğün işletim sisteminle mutluluklar birde çoğu kişi pz kullanıyor diye neden pc kulanma ihtiyacı duyuyorsun ki sürü çoban taktiği ile hareket etmek bbence çok yanlış.

maddi olarak mac çok uçuk fiyatlarda.apple a para yatıracak kadar zengin değilim :D

15 senedir pc kullanıcısıyım. son dört senedir de bir mac (powerbook) sahibiyim. pc'nin ve mac'in değişilmez yanları olduğunu düşünüyorum. örneğin mac'te oyun oynamak aklımın ucundan bile geçmez. benzer şekilde pc tabanlı bir laptop almak da aklımın ucundan geçmez. her ikisi de gerekli benim için.

yorumlardaki tek itirazım "yalnız windows kullanırsanız yabancılık çekmezsiniz" lafı. senelerce windows kullandıktan sonra mac os x'e geçtiğimde ben de biraz şaşırdım. ama şaşırmanın asıl sebebi aradığım şeyleri windows'taki dolambaçlı ve karışık yerlerde aramamdı. daha sonra bunları kafamdan atıp sanki bilgisayar kullanmasını hiç bilmiyormuş gibi davrandım ve o zaman mac os x'in kolaylığını ve güzelliğini anladım. yani aslında olaya "windows" ön yargılı bakmazsanız mac os x'te herşey yerli yerinde ve sistemi kullanması çok kolay.

mac muc hatta özgür yazılım linux filan, yani anlayacağınız windowstan geriye kalan hepsi külliyen yalan, boşuna yalan yara kendinizi yorup mac, linux övmeyin, windowsun sunduğu kolaylığı hiç biri sunamaz, şu windows 7 de sahne aldığı zaman girdiğinde diğerleri kendi cenaze hazırlıklarına başlıyacaklardır.

Açıkçası yaklaşık 20 seneye yakındır windows kullanıyorum. DOS'tan bugünlere işte.

Eğer birgün yaklaşık 3000 liraya hiçbir işimi görmeyecek olsa da bir alet alabilecek olursam. O zaman Mac ile tanışabileceğim. Gerçekten almak istiyorum bu maclerden. Ama işte kullandığımız programların hiç biri uymuyor ona. Sadece hobi amaçlı alabilecek olursam o zaman kullanabileceğim. İşte PC ile MAC arasındaki fark budur. En azından Türkiye'de böyle.

Bende eskiden hevesliydim. ama muadili Vaio daha ucuz daha performanslı. 2gb ekran kartı 6 gb ram ve ssd sürücü var Macde bu değerler düşük va daha pahalı bence Maclerin tek avantajı uzun pil ömrü.Başka hiç bir esprisi yok.İşletim sistemi olarakda alınan bir laptopa uygun bir Linux yüklenebilir.

Mac konusunda dünyada en saçma düşünen ülkelerin başında geliyoruz hepinizi tebrik ediyorum 3000 lira verip hiçbir işibni görmüyormuş windows 7 çıktığında hepsi mort olacakmış peeehhh ben sana macin 5 sene önceki işletim sistemi jaguarı getireyim windows 7'den daha iyidir.

Yeni Macbookların en alt modeli şu an Amerikada, Öğrenci indirimli olarak 900$+ipod touch(?!) hediyeli olarak satıldığını düşünürsek, pahalı oluşunun nedeni ithalatçı firmayla ilişkilendirebiliriz sanıyorum. Konuyla ilgili, online olarak apple store incelenebilir.. Ha anlıyorum, vergidir, yoldur bilmemnedir.. Ama bu kadarda değildir herhalde?

vallah bi yerde gördüm vistalı toshiba notebook tam fiyatı 7 milya civarında. kısacası macbook u sallarda atar.

hehehe tamam kardeşim macbooku sallarda 7000 tllik sletin karşılaştırılması macbookla olmaz macbookproyla olur ve macbook proyuda sallayamaz emin olma unutmaki windowsu en iyi çalıştıran platform Maclerdir yapılan testlerde açıklanmıştır bu.

"infoman arkadaşım sana virüslğ habire error yazısı gördüğün işletim sisteminle mutluluklar birde çoğu kişi pz kullanıyor diye neden pc kulanma ihtiyacı duyuyorsun ki sürü çoban taktiği ile hareket etmek bbence çok yanlış.
06 Haz 2009 14:27:29"

infoman cevap veriyor:
Sayın arkadaşım yorumun için teşekkür ederim ve bana yeniden yorum yazma fırsatı tanıdın belki inanmazsın ama vista ilk çıktığı zamanlarda aldığım bilgisayarıma belki toplasanız 10 defa format attım ama hiçbir zaman virus nedeniyle format atmadım !!! Bana Virüsler ya flash belleklerden gelmiştir yada indirdiğim yazılımlarla birlikte gelmiştir. indirdiğim yazılımlarla birlikte gelen virüsler bilgisayarıma hiçbirşey yapamadı ama flash bellekle gelen virüsler alışkanlıklarımı etkileyecek sorunlar çıkardı bunlarında biraz araştırmayla bulunabilecek çözümleri mevcut. Benim işiminin bilgisayar olmasından dolayımıdır bilmiyorum ama virüsler bana pek uğramıyor sanırım sizi virüslerin çok sevmesi internet ve yazılım alışkanlığınızdan kaynaklanan bir durum, sizin alışkanlığınızın ceremesini bir işletim sistemi çekmemeli diye düşünüyorum. Şimdi senin soruna bir soruyla cevap vereceğim; Çoğu kişi PC kullanıyor diye neden MAC kullanma ihtiyacı duyuyorsun?
Mac kullanmak soldan direksiyonlu bir ülkede sağdan direksiyonlu araba sürmeye benzer, hayır MAC sağdan direksiyon kadar çok farklı değil ama herkes windowsu tercih ediyorken ve bir çok programlar, problemler ve çözümleri, donanımlar, web sayfaları, oyunlar, iş iletişimleri ve uygulamaları windows uyumlu iken neden MAC?
daha önce dediğim gibi PC hakkında bir sorununuz ve sorunuz olursa yanıt bulmak çok kolayken azınlığın tercih ettiği bir markanın cevapları da o kadar az olacaktır. Bir arkadaşınız gelse bilgisayarın başına otursa sizsiz hiç birşey yapamaz. Etrafınızda kaç kişide MAC var?
Zaman zaman MAC için üretilen virüslerinde haberini almaktayız ve unutmayın ki belki gözünüzden kaçıyor ; en az Windows Vista için çıkan güncelleştirmeler kadar MAC OS için çıkmıştır mesela son güncelleştirme 700 MB ı geçiyor. Demekki açık var sorun var ki kapatılıyor. Bunun yanında Vista SP1 ve SP2 güncelleştirmelerinin boyutu ne kadar dı?

MAC OS un son sürümü dahil uzun süre MAC kullanımım deneyim var. Şuan yeni bir bilgisayar sahibiyim ve almadan önce oturdum düşündüm sizde düşünün; 3000 (250+-) TL ye nasıl bir PC? nasıl bir MAC alırsınız? Yurt dışı fiyatları beni hiç ilgilendirmiyor çünkü ben Türkiye'de yaşıyorum. Çoğunluğun seçtiği Hükümetlerin mali politikaları sonucu Türkiye'de fiyatlar kabarık ve bu duruma diyecek birşey yok.

"hehehe tamam kardeşim macbooku sallarda 7000 tllik sletin karşılaştırılması macbookla olmaz macbookproyla olur ve macbook proyuda sallayamaz emin olma unutmaki windowsu en iyi çalıştıran platform Maclerdir yapılan testlerde açıklanmıştır bu.
Dün 23:21:45"

infoman cevap veriyor :
Hocam hocammmmm yukardaki yazıyı okumadan yorum yazmışsın, SLI olan SSD li PC yimi sollayacak? Güldürme beni :)

Aslında bu Mac - PC konusu üzerinde böyle sayfalarca tartışılacak bir konu değil.

Kısa ve net,
Mac bilgisasyarlar
1- ÇOK Daha kaliteli
2- Daha stabil
3- Daha hızlı
4- Kullanımı daha zevkli
5- Daha sessiz
6- Daha güvenli

idle durumdayken Windows MAC OS X'in iki katına yakın RAM yiyor
Ama bütün bu maddelere rağmen Mac size hitap etmeyebilir, çünkü bazı spefik alanlarda PC ile çalışmak zorundasınız. Misal, Kod yazarısınınz Visual Studio kullanmanız gerekiyor, maalesef Mac in yanında ÇOK KÖTÜ olan Windows u kullanmak zorundasınız.
Veya oyun oynamak istiyorsnuz bilgisayarınızla, yine Windows kullanmak zorundasınız. Veya, paranız yok, yine Windows kullanmak zorundasınız.

Ancak bilgisayarla uğraşmak didinmek değil de, sadece bilgisayarın yapması gereken şeyleri sorunsuz bir şekilde yapmak istiyorsanız, bilgisayarınızı hiç başınız ağrımadan, çok zevkli bir arayüzle ve hiç virüslerle filan muhattap olmadan kullanmak istiyorsanız, Ayrıca stil sahibiyseniz, şık bir alet istiyoranız, Mac size göre.

Sevgili centauri
1- Çok daha kaliteli PC ler mevcut kaliteli olan sadece MAC değil !!!
2- Adam gibi kullanılırsa Windows'ta stabil
3- Hızdan kastın nedir? Donanımın belirli ve ulaşabileceği bir güç var bunu aşabilmek yoktan var etmek gibi bir şey, Aynı parayı ben donanıma ayırsam emsal fiyatta olan MAC yanına bile yanaşamaz
4- Kullanımdaki zavk görecelidir, sen zevk alabilirsin ama ben şahsen zevk almadım. Çok yapmacık ve gri bir arayüzmü insanlara zevk verecek?
5- Daha sessiz olduğunu kaç bilgisayarı karşılaştırarak test ettin? 10 desen yine az. PC nin şuan sıfır olarak satılan kaç çeşiti var biliyormusun? Kullandığı işlemci aynı, ekran kartı aynı, ram aynı, hdd aynı, ekran aynı DVD aynı klawye aynı. yeni modellerde bi batarya farklı. Benim bilgisayarımda idle konumda fan komple duruyor dolayısıyla ses yok tek ses çıkaran şey speakerlar :)

idle durumda windowsun kullandığı RAM miktarı sorun değil zaten kullanmadığımız RAM in gereği nedir merak ediyorum? Sen Mac'e windows kurduysan doğal olarak performans pekleme çünkü Maclerde windows gerçek performansını vermiyor. Bazı PClerin yanında ÇOK KÖTÜ duran MAClerde var ki hamur gibi yoğurmak imkansız, dünyanın %80 MAC kullansaydı güvenlik sorunları ister istemez çoğalacaktı yazılımsal sorunlar donanımsal sorunlar aşılamaz vaziyete gelececekti ama şuan windows bunlarla uğraşıyor ve hemen hemen üstesinden geliyor, üstesinden gelemediği vakitlerde de genellikle bizim hatalarımız oluyor.
Parası az olan içinde bir PC var çok olan içinde bir PC var !!! Herkese göre göre bir bilgisayar var. her hangi bir donanımı işletim sistemine göre değil diğer donanıma göre alırsınız ama MAC te durum farklı, donanımı hem MACfOS için hemde MAC donanımına uygun almanız gerekir tabiki bulabilirseniz:P (bulursunuzda pc kadar kolay bulamazsınız :])

Dünya windows u tercih etmiş hala MAC pazarlamaya çalışıyorsunuz. MAC ile anlatılanlar tamamen 1 e 1000 eklenmiş hikayeler öyle heves etmeyin pişman olursunuz

infoman arkadaşım sana virüs uğramıyor diye windowstaki virüsleri yoktan varsayamazsın birde habire sorunlardan programlardan bahsemişsin unutma ama torrent denen kaynakta her türlü programı mac içinde pc içinde bulabilirsin zaten piyasada pc için olan programlarının %80inin Mac versiyonu var %20lik dilimde ise muhasebe programları var sorunların çözümüne gelelim o olay gerçekten üzücü sorun çıkmadığı için millete soramıyorsun bu yüzden etrafında fazla macçi tanımıyorsun hehehehe :D

BEN SANA KISACA Bİ KAÇ SORU SORMAK İSTİYORUM CEVAPLARINI LÜTFEN SAMİMİYETLE VER
1) Mac'mi daha hızlı findows mu?
2) Hangi işletim sistemi daha stabil
3) Hangi işletim sistemi daha güvenli
4) Hangi işletim sistemi bukadar estetik ? daha emin ol ki sayarım
5) Hangisi kullanıcısını özel hissettiriyor
birde güncelleştirme içimn habire birşeyler demişsin güncelleştirmeden güncelleştirmeye fark var Macte çıkan güncelleştirmelerin %5'i belki çok az daha fazlası güvenlik güncelleştirmesi diğerleri yazılım updateleri size bol virüslü habire error veren şıklıktan çoook uzakta ve hızdan yoksun pcnizle hayatta başarılar Macin yaptığı her işi findows yapar ama 1 saatte yamak var 9 saatte yapmak var hehehe.

Arkadaşım hepsine bi rbahanen var ama adı üstünde bahane bir bilgisayarın doğuştan o özelliklere sahip olmasımı daha iyi yoksa sonradan eklenmesi mi?

hmm....

Sevgili centauri
1- Çok daha kaliteli PC ler mevcut kaliteli olan sadece MAC değil !!!

- Daha kaliteli bir PC mevcut değil. Aluminyum kasalı, multitouch mouselu, aydınlatmalı klavyeli, tek parçadan üretilmiş müthiş işçiliğe sahip bir PC YOK.

2- Adam gibi kullanılırsa Windows'ta stabil
Stabil demek, adam gibi kullanılmayınca da stabil olan demektir.

3- Hızdan kastın nedir? Donanımın belirli ve ulaşabileceği bir güç var bunu aşabilmek yoktan var etmek gibi bir şey, Aynı parayı ben donanıma ayırsam emsal fiyatta olan MAC yanına bile yanaşamaz

MAC yine ezer geçer, ne kadar para verirsen ver. Çünkü hepsi birbiriyle uyumlu çalışan donanımlardan oluşmuştur, ve işletim sistemi de o donanımlar için özeldir, çünkü sadece O donanımlarla çalışmak için optimize edilmiştir. Ayrıca UNIX tabanlı olduğundan Mac OS X hafıza yönetimi çok daha iyi olan bir işletim sistemidir, onun için sistem kaynaklarını her zaman daha verimli kullanır. 2 GB RAM li bir Macte, 4 GB RAMli bir PC den çok daha fazla şeyi aynı anda yapabilirsiniz.

4- Kullanımdaki zavk görecelidir, sen zevk alabilirsin ama ben şahsen zevk almadım. Çok yapmacık ve gri bir arayüzmü insanlara zevk verecek?
Gri arayüzlü Mac kullandıysan, Mac kullandığını sanmışsın, öyle bir Mac yok. Kullanım zevki de multitouch mousepad gibi donanımlardan tut, aşırı hızlı ve görsel işletim sisteminin tüm detaylarına kadar gider.

5- Daha sessiz olduğunu kaç bilgisayarı karşılaştırarak test ettin? 10 desen yine az. PC nin şuan sıfır olarak satılan kaç çeşiti var biliyormusun? Kullandığı işlemci aynı, ekran kartı aynı, ram aynı, hdd aynı, ekran aynı DVD aynı klawye aynı. yeni modellerde bi batarya farklı. Benim bilgisayarımda idle konumda fan komple duruyor dolayısıyla ses yok tek ses çıkaran şey speakerlar :)

- Mac OS X sistem kaynaklarını verimli kullandığından, bilgisayar çok ısınmaz, ve fanları çok çalıştırmaya ihtiyaç duymaz. Bütün PC laptoplarda fan sesi duyarken, Mac te duymazsın. Mac Minide fan bile yoktur, apple kendi muhendislik ekibiyle fansız bi hava geçişi yapmıştır.

Dünyanın Windows'u tercih ettiği filan yoktur, Windows tüm bilgisayarlar için bir işletim sistemidir, Mac OS X sadece MACler için.
Dolayısıyla Apple dışında bilgisayar alanların hiçbirisinin Mac OS X seçeneği olmadığı için, seçme şansı da yoktur.
Apple, Mac OS Xin pazar payını çok arttırmayı hedeflememektedir.
Kullanıcılarını memnun etmeyi hedeflemektedir ki yapılan tüm bağımsız araştırmalarda, dünyada en bilgisayarından en memnun olan kullanıcılar MAC kullanıcılarıdır. Ayrıca, MAC kullananların %98'i tekrar MAC almaktadır, istatistiksel olarak.
Zaten, ortalıkta bir sürü Apple fan'ı varken, sony fanı, toshiba fanı diye takılan tipler göremezsiniz, çünkü Apple kadar kullancıaılarına kendini sevdirmez diğer bilgisayar firmaları...

Ben de 15 yıllık PC kullanıcısı olarak, geçen sene Macbook Pro aldım. Evde bir Sobny Vaio, ve bir ay önce aldığım Mac Mini'm ve bi de toplama desktop PCm var. PCyi, bilgisayar mühendisi olduğum için, zorunluluktan kullanıyorum. MacbookPro'yı keyif için, iyi zaman geçirmek için.

centauri helal sana ezdin geçtin abizim sabahtan ber iyorum yazıyorum anlatamadım yada anlaşılmadı MAC FOREVER GET SMART USE MAC

Geçenlerde çıkan bir haberede epey yorum yapmıştım. Orda da bir arkadaş bazı şeyleri araştırmadan bilmeden sadece ve sadece "fanatik" düşüncelerle yorumlarda bulunmuştu. Gerçeklikle uzaktan yakından bağı olmayan fanatik düşünceler bu haberde de mevcut maalesef. Yorum yapmak tabiki güzel ama en azından bildiğiniz şeyleri yazın, bilmiyorsanız "atma, sallama, ben yazdım oldu" gibi davranışlara girmeyin..
İki fanatik Apple kullanıcısının bazı saçma ve "komik" yorumlarına gerçeklik getirelim..

"BEN SANA KISACA Bİ KAÇ SORU SORMAK İSTİYORUM CEVAPLARINI LÜTFEN SAMİMİYETLE VER
1) Mac'mi daha hızlı findows mu?
2) Hangi işletim sistemi daha stabil
3) Hangi işletim sistemi daha güvenli
4) Hangi işletim sistemi bukadar estetik ? daha emin ol ki sayarım
5) Hangisi kullanıcısını özel hissettiriyor
birde güncelleştirme içimn habire birşeyler demişsin güncelleştirmeden güncelleştirmeye fark var Macte çıkan güncelleştirmelerin %5'i belki çok az daha fazlası güvenlik güncelleştirmesi diğerleri yazılım updateleri size bol virüslü habire error veren şıklıktan çoook uzakta ve hızdan yoksun pcnizle hayatta başarılar Macin yaptığı her işi findows yapar ama 1 saatte yamak var 9 saatte yapmak var hehehe."
Öncelikle şu arkadaşımıza 1-2 cevap;

İlk belirtmek istediğim senin açından bilgisiz kalma bildiğini sandığın şey yanlış işletim sisteminin adı "Windows" tur findows değil..
Sorularına gelince;
İlk soruna direkt olarak şu hızlıdır denilemez. Yazılım ve donanım hızı belirler çok güçlü bir donanımın varsa doğal olarak sistem senin isteklerine hızlı tepki verecektir.
İkinci sorunda tartışmaya açık, stabilite sistemin donanım ve yazılım olarak birbiriyle uyumuyla alakalı, herhangi birinde bir sorun varsa bu stabiliteyi etkiler ve Mac OS içinde Windows içinde geçerlidir.
Üçüncü sorun, araştırmadan yoksun bir kişinin soracağı soru bu kadar olur, şu linke bak ve hangi sistem daha güvenli gör http://blogs.zdnet.com/security/?p=758
, bakmazsanda ben sana yazayım xp 34 güvenlik açığı, vista 20 güvenlik açığı, mac os 243!! güvenlik açığı..
Dördüncü sorun, estetik ? Bu konu göreceliğe girer dolayısıyla tartışmaya açık değil, şahsi fikrim inanılmaz kullanışsız bir estetik üstte menu bar altta dock, sonuç firefox adres bar ve sekmeleri kaldırmazsan küçücük bir internet sayfasında surf!!
Beşinci sorun özel hissetmek, şahsen ben Mac almaktansa muadili ve hatta donanım olarak ondan daha iyisini yarı fiyatına aldığım için kendimi özel hissediyorum..
Hani Mac kullanmamış olsam nedir ne değildir bilmiyor olsam güncelleştirme hakkında yaptığın yoruma inanırdım. Senin söylediğinin tam aksine Mac Os'taki güncelleştirmelerin %90'ı güvenlik güncelleştirmesidir, istemen halinde hemen ispatlarım..

Centauri;
Yukarıda da bahsettiğim gibi şıklık ta göreceliğe girer ve tartışılmaz, şık olmasının yanında kullanışlıda olsa nasıl olur ? Taşınabilir bir cihaz alıp pilini çıkaramamak hoş değil dimi ? Mac'i çantasında sağ omzuna, sol omzunada pili çıkarmak için bir alet çantası..

Uzun uzun cvp vermek isterdim lakin mesajım baya bi uzun olacak, ama beni akşam akşam güldüren mesajına yazmam gerek.

Şu Mac mini fan olayını anlatırmısın ? Hani sana göre olmayan fan'ı..
Nasıl soğutuyor cihaz kendini, bir yazılımmı var arada bir devreye girip donanıma komut veren eyy HDD sen ısındın biraz soğut kendini diyen ? Öyle bir tasarım yapmayı düşünüyordun da o yüzden mi yazdın ?

Arkadaşım komik olmayın, bilmeden sallamaya amma heveslisiniz, ne demek Mac Mini'de fan yok, biraz araştırın ne var ne yok.
Bu link Apple'ın kendi sitesinden; http://discussions.apple.com/message.jspa?messageID=6109046
Bu linkte Google;
http://www.google.com.tr/search?rlz=1C1GGLS_trTR329TR329&aq=f&sourceid=chrome&ie=UTF-8&q=mac+mini+fan+

Bu arada Macbook'lar yenilendi.
Hepsi 8 GB RAM destekliyor, hepsinde Firewire 800 var, hepsinde aydınlatmalı klavye var. En düşük 7 saat pil ömrü var.
3.0 Ghz ye kadar işlemci var.

---İlk soruna direkt olarak şu hızlıdır denilemez. Yazılım ve donanım hızı belirler çok güçlü bir donanımın varsa doğal olarak sistem senin isteklerine hızlı tepki verecektir.---

Denir. Mac'ler HER ZAMAN daha hızlıdır. Hız her zaman sadece donanım değildir. Hangisinin hızlı olduğunu anlamak için, atıyorum 2 GB RAM li 2.00 Ghz Core 2 Duo işlemcili bir Mac ile, aynı donanımda aynı bus hızında bir PC alırsın, bakarsın hangisi hızlı.
Mac OS X 2 kattan daha fazla daha hızlı açılacaktır ve çalışacaktır. Ayrıca aynı anda 30 tane safari penceresi, 5 tane film, bi de ful çözünürlükte WOW açacaktır ve takılmayacaktır. windowsta explorer + wow + bir film kaldırmayacaktır, patlayacaktır. Macten en çok nefret edenler bile hız konusunda bu kadar saçmalamamışlardır.

--İkinci sorunda tartışmaya açık, stabilite sistemin donanım ve yazılım olarak birbiriyle uyumuyla alakalı, herhangi birinde bir sorun varsa bu stabiliteyi etkiler ve Mac OS içinde Windows içinde geçerlidir.---

Ne dediğinin farkında değilsin. Donanım ve yazılım arasında uyumsuzluk olması gibi bir ihtimal MAC'te var mı sence? YOK.
Bitti.
Peki hayatında hiç bir bilgisayar mühendisiyle stabilite konusunda konuştun mu? Ben bilgisayar mühendisiyim. BÜTÜN büyük şirketler Database'lerini UNIX üzerine kurarlar. Çünkü YILLARCA restart edilmeden çalışan UNIX sistemler mevcuttur. Mac OS X te UNIX'tir.

---Üçüncü sorun, araştırmadan yoksun bir kişinin soracağı soru bu kadar olur, şu linke bak ve hangi sistem daha güvenli gör http://blogs.zdnet.com/security/?p=758
, bakmazsanda ben sana yazayım xp 34 güvenlik açığı, vista 20 güvenlik açığı, mac os 243!! güvenlik açığı..---

Güvenlik açıklarının HİÇ bir önemi yok. Önemli olan o açıkları KULLANABİLMEK. Geçen sene Windowsta çıkan virüs sayısı 20.000, Mac'te 1 (bir). Spyware, Macte SIFIR. Mac OS X sistemler, yine UNIXin de yardımıyla, işletim sisteminin açıkları bile olsa onlara DIŞARIDAN saldırıya olanak vermez. Bulunduğu ağ üzerinden birşeyler yapmanız lazım, ya da geçen seneki 1 (bir) virüste olduğu gibi bir korsan yazılım içerisine virüsü çakmanız lazım.
MAC OS X ÇOK DAHA GÜVENLİDİR. Alın, yıllarca virüs programı OLMADAN kullanın, 2-3 sene sonra bi kontrol edin.. bir tane virüs veya spyware bulaşmamış olacaktır.Güvenliğin tek testi budur.

---Dördüncü sorun, estetik ? Bu konu göreceliğe girer dolayısıyla tartışmaya açık değil, şahsi fikrim inanılmaz kullanışsız bir estetik üstte menu bar altta dock, sonuç firefox adres bar ve sekmeleri kaldırmazsan küçücük bir internet sayfasında surf!!---

ctrl ye basıp Iphonedaki pinch hareketini yaptığıız an sayfa büyür, ekranı kaplar. Siz sadece Apple store da bilgisayarın başına geçmişsiniz...

--Beşinci sorun özel hissetmek, şahsen ben Mac almaktansa muadili ve hatta donanım olarak ondan daha iyisini yarı fiyatına aldığım için kendimi özel hissediyorum..---

CPU , RAM filan olarak daha iyisini alabilirsiniz. Ama genel olarak MAC ten iyi bir PC yok. Hiçbir PC de multitouch mousepad, aydınlatmalı klavye, ani herekette harddiski kapatan güvenlik sensörleri, ışık sensörleri, mıknatıslı güç bağlantısı, tek parça aluminyum kasa, MAC OS X!, YOK.

---Hani Mac kullanmamış olsam nedir ne değildir bilmiyor olsam güncelleştirme hakkında yaptığın yoruma inanırdım. Senin söylediğinin tam aksine Mac Os'taki güncelleştirmelerin %90'ı güvenlik güncelleştirmesidir, istemen halinde hemen ispatlarım..---

Bu birşey ifade etmiyor.

---Yukarıda da bahsettiğim gibi şıklık ta göreceliğe girer ve tartışılmaz, şık olmasının yanında kullanışlıda olsa nasıl olur ? Taşınabilir bir cihaz alıp pilini çıkaramamak hoş değil dimi ? Mac'i çantasında sağ omzuna, sol omzunada pili çıkarmak için bir alet çantası..---

Pil ömrü 8 SAAT olursa, çıkarmana gerek kalmaz. Ayrıca pilin çıkarılamaz olması laptop ı hem daha ince hem daha sağlam bir hale getiriyor. Yeni 13 inç macbook proda bile pil ömrü 7 saat.

---Şu Mac mini fan olayını anlatırmısın ? Hani sana göre olmayan fan'ı..
Nasıl soğutuyor cihaz kendini, bir yazılımmı var arada bir devreye girip donanıma komut veren eyy HDD sen ısındın biraz soğut kendini diyen ? Öyle bir tasarım yapmayı düşünüyordun da o yüzden mi yazdın ?--

Fan YOK GİBİ. Yazacaktım. YOK diyerek yazım hatası yapmışım. Ancak dünya üzerindeki tüm Mac incelemelerini oku, hepsinde 'insanely silent' yazar. Mac minide 'Asla hiç ses duymuyorsunuz' yazar. Öyle bir PC yoktur.

Bu kadar.

CHIP Online Notu:
Karşılıklı yorumlarınızı okumaktan her ziyaretçimiz gibi biz de keyif alsak da, bu uzunlukta yorumlar özellikle de iki kişi arasında devam edince bu sayfalardan takibi zorlaşıyor.
Haberin altındaki yorum bölümü yerine forum sayfalarımızda görüş alışverişine devam ederseniz daha sağlıklı olacağını düşünüyoruz, teşekkürler.

İncelemeniz beni memnun etti. Dilerim benzer bir incelemeyi iMac modelleri için de yaparsınız.

juze79 a yorumları için teşekkürler.

Bütün konuşulanlar görecelidir durumdan duruma değişir, inat bildiğini okumak sıfır yada bir düzenini bozar.

Şu sistemi bile MACBOOK Pro geçer diyeceksen helal olsun:

http://www.dell.com/content/products/productdetails.aspx/laptop-alienware-m17x?c=us&l=en&s=dhs

Intel® Core™2 Extreme Quad QX9300 2.53GHz (12MB Cache, 1066MHz FSB)
Dual NVIDIA® GeForce® GTX 280M, 2GB – SLI® Enabled
8GB Dual Channel DDR3 at 1333MHz
512GB - 2x 256GB Solid State Drive - RAID 0

4500$

Umarım Alienware uyumlu donanımları kullanmıştır :D

hızlılık nasıl ölçüldüüğünü ya bilmiyorsunuz yada inat etmeye yemin ettiniz hangi sistemin hızlı olduğuna ikisini aynı özellikte koyarsın ölçersin Mac daha hızlıdır stabilite sorumuda hemen açıklayayyım madem anlayamadınız stabilite donanım uyumudr Mac 'te donanım uyumsuzluğundan bahsedemeyiz çünkü Apple pcsinide kendi üretiyor. Güvenlik olayıda hangisinde virüs var yok mMacte virüs yok pcde ise milyon tane virüs var ve Mac UNİX tabanlı yani havada karada daha güvenli. Estetiklik göze hoş gelmesidir kimse bana Windows'un mace göre daha estetik olduğunu söyleyemez altta mavi yeşil bar gerçekten çok estetik hehehe. Sorduğum 5ç soruyu zaten pc kullanıcılarının anlaması mümklün değil Apple kullanmak ayrıcalıktır insana kendisini özel hissettirir Mac kullananların hepsi Macine sevgi gösterir çünkü ne virüs programı nede formatla falan uğraştırmaz bunlarada itirazınız yoktur herhalde varsa size yapacak birşeyim yok artık.

Arkadaşlar 10 yıldır bilgisayar donanımı ile uğrasıyorum.Elime bir çok bilgisayar ve laptop kullanma fırsatı geçti ama aralarından en iyi performansı tasarımı,dizaynı,hızı ve ergonomisiyle mac sağladı.Cebinizdeki parayı piyasadaki çin malı bilgisayara yatırmaktansa biraz sabredin bence mac alın.Çok memnun kalacaksınız.Ama almadan önce mutlaka macintosh un sitesindeki tasarım ve dizayn videoları bir bakın apple ın mühendisleri ne anlatıyor izleyin karar vermenizde yardımcı olacaktır.

arkadasim maci o kadar ovmussun hakli oldugun konular var belki ama guvenlik konusu tamamen yanlis macosx i kirana 10000 dolar verecegiz dediler bir kadin 5 dakikada mac sistemine girdi virus yok ama guvenli oldugu icin degil hackerlarin maclerle ugrasip vakit kaybetmek istememesi isterlerse 5 dakika surmuyor. mac icin 1 virus yaziliyorsa windows icin 1 milyon tane virus yaziliyor. Ayrica baska dez avantajlarida var kimse mace istedigini yapamiyor ama windowsa her seyi yapabilirsin format at boz sil yeniden yukle birsuru yazilmis programlari dene istedigin oyunu oyna kafana gore sistemini yenile maclerde rami bile yanileyemezsin illaki mace uyumlu yuksek fiyatli ramler alacaksin.

İnceleme harika ötesi olmuş. İncelemeyi yapanlar çok sağolsun. Çok kararsızdım. Bilen arkadaşlara bir şey sormak istiyorum. Bu kadar pahalı (en azından bana) bir makinayı almaktansa iyi bir laptop alıp mac sistemini kursak nasıl olur? Uyum sorunu vb. yaşar mıyım? En merak ettiğim konu 5 ay içinde gerçekleştirmeyi düşündüğüm bir durumda. Şimdiden teşekkürler

Merhaba ben Almanyada özel bir sirkette Grafik tasarim ve Video isleme üzerine calisiyorum...
Simdiye kadar kullandigim tek sistem Windows tan baskasi degildi taki 2 ay evveline kadar...

2 ay evvel Dell model üst sinif bir bilgisayar siparisi verdim,
ve mac e gecisimde bununla birlikte oldu.
aldiktan 1 hafta sonra problemler arka arkaya gelmeye basladi daha önceki bilgisayarlarimda olan seylerden...
Grafik karti, vista cökmesi, islemcinin bozulmasi(!) vs...

Yaklasik ekraniyla birlikte 2500 € mal olmustu..ki bayagi sevinmistim böyle bir sistemim oldgu icin

Sonuc 3 defa teknik servis geldi ve 3.sünde makinayi iade edip parami geri aldim...
Ve cook büyük korkularla bir Mac shop a gittim...
yillarin aliskanligini bir kerede silmek mümkün olmadigindan olsa gerek siparis ettigim günden Mac im gelene kadar ACABA larla bogustum....
Ama Mac promu kurup ilk acma dügmesine bastigim andan itibaren dogru yolu bulduguma karar verdim...

Hic bilmediginiz bir arayüze alismak iyi bir pc kullanicisi icin 1 hafta dan az bir zaman aliyor...

Ayni anda photoshop, after effect ve final cut hizlarindan hic birsey kaybetmeden calisiyor...

ard arda onlarca siteyi buyuk bir rahatlikla gezebiliyorsunuz..
vistada 5. youtube videosundan sonra neler oldugunu söylememe gerek yok sanirim...

Genel kullanim icin icerisinde birbirinden güzel uygulamalarla extradan baska bir programa ichtiyac duymuyosunuz örnek iphoto,imovie idvd, vs

elimde windows xp kurulu tek makina laptop um kaldi ondan da yakinda kurtulmayi düsünüyorum

ÖZETLE:
zamaniniz degerliyse
vista ma xp me aman bisey olmasin makinam kitlenmesin gibi korkulardan kurtulmak istiyorsaniz
1 program kitlendiginde dakikalar boyu dua etmekten gina geldiyse
ve o program kapandiginda üzerinde calistiginiz seyleri kaybedip aglamakli oluyorsaniz....
ve artik pc beni deil BEN PC YI KULLANMAK ISTIYORUM diyorsaniz
tek yol Mac..

Sabriniz icin tesekkürler

param olsa mac alırdım. xp den nefret ediyorum. eskiyen ve klasikleşen her şeyin değeri yükselecek FAKAT microsoftun asla... microsoft bu kutsallığın dışında kalacak. Microsoft din ise apple bilimdir.

mac istedgım bır işletim sistemi fıyat olarak cok yüksek

CHIP Online Ziyaretçisi yazmış:
İnceleme harika ötesi olmuş. İncelemeyi yapanlar çok sağolsun. Çok kararsızdım. Bilen arkadaşlara bir şey sormak istiyorum. Bu kadar pahalı (en azından bana) bir makinayı almaktansa iyi bir laptop alıp mac sistemini kursak nasıl olur? Uyum sorunu vb. yaşar mıyım? En merak ettiğim konu 5 ay içinde gerçekleştirmeyi düşündüğüm bir durumda. Şimdiden teşekkürler
---------------------------------------------------------------------------------Arkadaşım;
1-)Mac OS'nin kurulumu SADECE Mac sistemler için yasaldır.
2-)Mac OS sisteme özgüdür ve bu yüzden hiçbir kasa donanımı üreticisi madde birde bahseddiğim nedenden dolayı mac driveri çıkartm ihtiyacı duymaz.

CHIP Online Ziyaretçisi yazmış:
CHIP Online Ziyaretçisi yazmış:
İnceleme harika ötesi olmuş. İncelemeyi yapanlar çok sağolsun. Çok kararsızdım. Bilen arkadaşlara bir şey sormak istiyorum. Bu kadar pahalı (en azından bana) bir makinayı almaktansa iyi bir laptop alıp mac sistemini kursak nasıl olur? Uyum sorunu vb. yaşar mıyım? En merak ettiğim konu 5 ay içinde gerçekleştirmeyi düşündüğüm bir durumda. Şimdiden teşekkürler
---------------------------------------------------------------------------------Arkadaşım;
1-)Mac OS'nin kurulumu SADECE Mac sistemler için yasaldır.
2-)Mac OS sisteme özgüdür ve bu yüzden hiçbir kasa donanımı üreticisi madde birde bahseddiğim nedenden dolayı mac driveri çıkartm ihtiyacı duymaz.

Teşekkürler dostum bilmediğim hususlardı. Bilgilendirdiğin için teşekkürler

Bilinmesi gereken birşey var: Hybrid SLI teknolojisini destekleyen birçok oyun var (http://www.slizone.com/object/slizone2_game.html)
MacBook Pro'daki Hybrid SLI teknolojisi muhtemelen Snow Leopard ile desteklenecek (Nvidia sitesini inceleyebilirsiniz). Vista zaten bu teknolojiyi destekliyor. Kendim henüz bu özelliği deneme fırsatı bulamadım. Ancak gene de performansın çok düşük olacağını sanmıyorum. Saygılar.

Yazilim gelistirerek geciniyorum. 1.5 yildir macbook kullaniyorum, bir kere bile bilgisayarim donmadi, bilgisayari resetlemek zorunda kalmadim. Tonlarca program kurup kaldirdigim halde bilgisayari ilk aldigim gun performansi neyse bugunde ayni. Neredeyse 3 aydir hic shutdown yapmadim, sadece ekrani kapatiyor ve aciyorum ama performans nedense hic degismiyor. Format atmak zorunda kalmamis olmaktan bahsetmiyorum bile. Eger Visual studio ile calismak zorunda olmayan bir yazilimciysaniz yeni bilgisayariniza vereceginiz paranin gerekirse iki katini vererek bir mac almanizi gonul rahatligiyla tavsiye edebilirim.

Amcam bana istediğim laptopi hediye olarak alacakti...Ben de macbook aldırmayı düşünüyordum...Bu yazıyı görünce sevindim açıkçası ama bu yazıyı okuyunca macbooktan vazgeçtim şimdi onun yerine ne aldırsam diye düşünüyorum...

Bu yazı mac bilgisayarları tanıtmamış; adeta yerden yere vurmuş.
Alacak kişileri ise caydırmış. Bence bir mac almadan önce bir mac test edin ve kararı kendiz verin.

yeni bir macbook kullanıcısı olarak söyleyebilirim ki, kesinlikle yaşanması gereken bir deneyim. yalnız aldığınız yer çok önemli. gidip de hem beyaz eşya hem de bilgisayar sattığını söyleyen bir yerden alırsanız pişman olursunuz. alacaksanız premium reseller mağazaları var ve bunların en iyisi Lydia diyebilirim.

macler yasanir arkadaslar ve kesinlikle sanatci muzisyen grafiker vb alanlardaysaniz zaten ustune bilgisayar yok ayrica macbooklar bilgisayar degil adeta yardimciniz bi insan gibi kullanmasini bidikten sonra okadar genis ve inanilmaz bi aletki ayrica oyunlar icinde gayet super bir alet ben logic pro kullaniyorum ve kayitlarimda super gidiyor ayrica sahnede de tek kullanilan bilgisyardir kesinlikle alin hatta ben usa dan aldim cok uyguna ordan alin

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir