Apple'ın markalaştırmak istediği terime bakın

Apple, teknoloji dünyasında çok kullanılan bu kelimeyi tekeline almak için harekete geçti!

  • Cem Şancı
Apple, startup terimini markalaştırmak istiyor

Apple, teknoloji dünyasında çok sık kullanılan bir terimi kendi patentine almak için Avustralya ve ABD'de girişim başlattı. "Startup" terimini kendi markası olarak kaydettirmek isteyen Apple, başvuru belgelerinde verdiği detaylar sayesinde, yeni planlarını da açık etmiş oldu. Startup terimi, çoğunlukla yeni kurulan küçük şirketler ve girişimciler için kullanılıyor. Ayrıca isminde bu terim bulunan çok sayıda şirket de var.

Patent başvurusunun detaylarında, bu ismin bilgisayar, bilgisayar parçaları, mobil telefonlar ve tüketici elektroniği ürünleri satacak mağazalar için kullanılacağını belirtmiş. Ayrıca, donanım problemleri için danışmanlık servisleri, yazılım ve donanım kurulumu, güncelleme ve bakım hizmetleri gibi detayları da dosyaya eklemiş. 

Tüm bu detaylara bakınca Apple'ın mağazalarında teknik servis gibi bir yapı oluşturabileceği ayrıca kurumsal pazarda da güçlenmek için, yeni açılacak şirketlere hizmet verecek bir teknoloji / donanım / danışmanlık şirketi kurmak istediği anlaşılıyor.

Ancak isimlerinde halihazırda startup kelimesi bulunan şirketler ve web siteleri bu gelişmeden hiç hoşnut değiller. Avustralya'lı bir web sitesi, StartupSmart, Apple'ın entelektüel hakları gaspeden bir zorba gibi davrandığının altını çiziyor. 

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

Yuh diyorum başka bir şey demiyorum. Utanmasalar insan ismini bile patent altına alacaklar ... Max_Real Qnx

Kesinlikle Zorbalık Kendi Geliştirdiği Bir TEKNOLOJİNİN İsim Haklarını Patentlemek Sonrası Malum Davalar Falan.Bu Yüzden Bu Firmayı Sevmiyorum

@02 Eyl 2013 10:41 Apple da sana satmaya çalışmıyo zaten

apple her zaman zorbaydı.yeni değil ki bu..

Nedir Apple'ın aç gözlülüğü Dünya'yı verseler yine doymayacak.Toprak doyursun gözünü Apple başka ne deyim sana.

Apple iyice saçmalamaya başladı. Teknoloji dünyasına mal olmuş bir kelimeyi zimmetine geçirecek. Oldu bir de boot, reset, restart yetmez bunları da alsın. Yetkililer buna müsaade etmez umarım.

Aynen hadi kendi bulduğu teknolojiler kabul edilebilir ancak boyle seyler olmamalı . Apple cihazlarını seviyorum ve kullanıyorum gercekten farklı ve kaliteli oluyorlar ve bu sebepten dolayı yeterince kendilerini kanıtladılar zaten altı ustu bi kelime bunu da alma Apple sana daha fazla para veremem.

sevgili Apple bu basit terimin peşindeyse kesin ileride yine devrimsel bir fikir üreteceği kesindir. ayrıca burada ki komik ve bir o kadar absürd yorumlar için ise gülsem mi ağlasam mı yada sövsem mi bilemedim doğrusu :)

Bide internetin patentini almaya çalışan bi arkadaş vardı bana onu hatırlattı :D

öyle davranıyor değil, zaten zorba. MS ile birlikte dünyanın zorbalarıdan.

takim elbiseli zorbalar

Google de glasses in patentini alsın oldu olacak.o değil de apple ın saçmalığına yapılan yorumlara atıp tutanlar var..ulan apple size harbi ne yaptı da bu kadar fanboy oldunuz? apple ın sizin bilip bizim bilmediğimiz ne özelliği var koynunuza mı giriyor? apple değimler sözlüğü yapsın en iyisi bunları benden başkası kullanamaz diye de eklesin patent enstütüsüne...hepimiz biliyorus ki amerika patent ve tazminat davası kurnazlığının meslek haline gelmiş olduğu bir ülke.Ve bu işin çivisinin çıktığına dair de çok sayıda makale yazılıp çiziliyor.Startup bu kurnazlığa alet olur mu bilemiyorum zira artık gerçekten deyim ya da özel isimlerin bile patentini alır oldular...neyse phone pc ya da screen gibi kelimelerin patentini almaya çalışmasınlar inşallah...

zorba kelimesinin patentini alıp 7/24 apple'a söylesem olur mu acaba :P

iponcular cevap yazmamis soylari tukendi galiba

startup kelimesini bugun GNU/GPL ile veya BSD lisansi ile lisanslasam ne olacak acaba? BSD lisansi: uzerinden para kazanilmadigi surece her yerde kullanilabilir GPL: uzerinden para elde ediliyorsa sahibine odeme yapilmalidir...

@03 Eyl 2013 00:54 Yanlış biliyorsun. İkisi üzerinden de para kazanabilirsin, serbest.

türk işi oldu biraz. adam anzer balının patentını aldı. adam anzerde bal üretse bile anzer balı deyip satamıyor. anzer yaylasında üretilmiş bal diyor.

Apple <3 Her daim.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play