Apple'ın Win 7 katili erken mi gelecek?

Apple'ın Windows 7 katili olarak tanımlanan yeni işletim sistemi hazır; kutusu bile belli...

Apple'ın Win 7 katili erken mi gelecek?
İşte Snow Leopard'ın internete sıza kutu tasarımı...

Eylül'de piyasalara sunulması beklenen Snow Leopard için son çalışmalar da tamamlandı ve iddialara göre Ağustos'un son günlerine doğru piyasaya çıkması bekleniyor. İnternete sızan kutu tasarımları da bu iddiayı güçlendiriyor.

Draing Fireball adlı blogun sahibi John Gruber geçmişten bugüne Apple'ı mercek altına alan araştırmacı bir kişi ve onun kaynaklarına göre Apple son işletim sistemi olacak Mac OS X 10.6 yani Snow Leopard'ı Ağustos'un 28'inde piyasalara sunacak.

Technology Business Research yetkilisi Ezra Gottheil de "Madem erken satışa çıkarılabilme olasılığı var, neden olmasın? Bu gerçekten güzel olur ve (Apple'a) yakışan da bu olur." sözleriyle Leopard'ın erken yayınlanmasını destekleyenlerden oldu.

Tabi bunun karşıtları da yok değil. Analist Piper Jaffray: "Eylül'ün ilk günleri bile erken olabilir" diyor.

Lisans ücreti olarak tek anahtar için 29 dolar, 5 bilgisayar için ise 49 dolarlık (aile paketi) bir ücret ödeyerek Mac OS X işletim sisteminizi son versiyona yükseltebiliyorsunuz. Perşembe gününden itibaren erken satış rakamlarının gösterdiği tabloya göre 29 dolarlık tek lisans (yükseltme sürümü) şuan en çok satılanlar arasında 1 numara. Aile paketi ise bunu 3. sıradan takip ediyor.

Peki, Snow Leopard ne kadar satılabilir?

Apple'ın, Snow Leopard'dan ilk etapta 2.5-3 milyon adet satması bekleniyor.

ABD tabanlı MacRumors'a göre Apple son derlemeyi yani 10A432'yi "golden master" olarak isimlendirmiş. Broadpoint AmTech'den Brian Marshall'ın tahminlerine göre 29 dolara lisans anahtarı satılan Snow Leopard ilk etapta 3 milyon kopya satacak.

2009'un 3. çeyreğinde Apple'in bütün yazılım yelpazesinden elde edeceği kârın 615 milyon dolar olarak gerçekleşmesi bekleniyor.

Ezra Gottheil ise "Eylül ayında Snow Leopard çıkar çıkmaz 2.5 milyon satacak ve Apple bundan 171 milyon dolar kazanacak" diyor.

Yeni Mac OS X Intel tabanlı bilgisayarlara yüklenebilecek. iLife, iWork ve Snow Leopard'ı tek paket halinde sadece 169 dolara alabileceksiniz ya da 5 lisanslı paketi de 229 dolara temin edebileceksiniz.

Umuyoruz ki Snow Leopard, işletim sistemi piyasasında rekabeti yeteri kadar artırır ve herkes orjinal yazılım kullanımına teşvik edilmiş olur.

Yaşar Tuna Zorlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 42 Yorum

Snow Leopard ı da Win 7 katili olarak tanımlayan ilk kişi sizlersiniz heralde. Değil Win 7, Win 77 gelse bırak Snow Leopard ı şu anki 10.5 Leopard ın bile rakibi olamaz:-))

gene apple vahşi bir kazık atmaya hazırlanıyor aklı olanlar uzak dursun. buna win 7 katili demek için insanın bi yerlerinden bi sızıntı olması lazım kardeşim millet win 7 den vazgeçmek için elektrik direği gibi kazık yiğip mac (mekintoş) mu alacak bide üzerine 229 dolar verecek? hemde ilkel bir sistem için muahahahahahaayyttt...

teknoloji celladını yaşatmak isteyen akılsızlar için ballı parmak gibi bişey bu.

akıllı arkadaşlara saygılarımlar

Şu Apple hep ulaşılmaz mı olacak? Bir avuç snob zümrenin farklı olmak için kullandığı bir işletim sistemi. :( :(

Yine de PC me kurup denemek isterdim, mümkün se tabi. :)

Bu apple'ı anlamış değilim.Mac osx işletim sistemi apple'a yüklenecek diye tutturmasalar belki de windows'u tahttan indirecekler...

eğer pclere kurulsaydı 29 dolar çok uygun bir fiyat

29 dolar ideal bir ücret. Microsoftun Appledan öğreneceği bir şey daha çıktı. Microsoft 50 dolara starter satıp 3 programdan fazla açamazsınız ayaklarını bırakıp bedava dağıtır heralde bu olaylardan sonra. :)

ŞU işletim sistemi tüm bilgisayarlara yüklenebilse windows a ne kapak olurdu windows 7 çıkmadan :)

eğer pclere kurulsaydı 29 dolar çok uygun bir fiyat
----------
yükseltme diyor. upgrade yani. sıfır fiyatı 200-400 dolardır.

bırakın artık şu ikisini karşılaştırmayı..

Mac OS X'de ne ya? Dünyadaki en gereksiz işletim sistemlerinden biri. Windows 7'e hiçbir alanda eline su dökemez. Yola Win7 ile devam.

Yukseltme olmayani asagida birinin salladigi gibi 200 dolar degil 79 dolar ama su an piyasadaki mac lerin yuzde 90inda zaten leopard oldugu icin ve her mac ile birlikte leopard geldigi ve kurulu oldugu icin satis fiyati 29 dolar sayilir... Snow leopard alacak herkes zaten leopard sahibi..

Microsoft küçülmeyi kabullendi zaten ama akılcı çözümlerle ayakta kalmayı başarıyor.

Arkadaşlar 29 Doları görünce diğer şeylere pek dikkat etmemişler. Evet, 29 dolar yükseltme fiyatı ve 10.5.6 nın sıfırı 129 Dolar, 10.6 biraz daha pahalı olacaktır diye düşünüyorum. Tabi bu ilk bakışta Win7' ye göre ucuz gelebilir ama Apple' ın QuickTime ı bile parayla sattığını düşünürsek normal karşılayabiliriz. Ayrıca Apple' ın MS' ten daha tekelci zihniyete sahip olduğunu ve kâr marjlarını daha yüksek tuttuğunuda unutmamak lazım. Sonuçta Apple ürünleri performanslı, kaliteli, kullanışlı olabilir ama paraya kıyabilene. Allah bizi Apple' ın elinde düşürmesin, ne diyim.

Windows 7 katili mi? ikisi de farklı kulvarda. windows 7 macosu avlar ama macos windows 7yi avlayamaz sebebi ise gayet basit. windows mac bilgisayarlara yükleniyor hal böyleyken mac bilgisayar kullanıcıları windows 7 yi tercih edebilir fakat PC kullanıcıları MACfosu tercih edemezler çünkü PClere normal şartlarda kurmak mümkün değil, bir PC kullanıcısı MACOS tercih ederse fiyatı 29 dolar değil 2000 TL den başlayan CAZİP fiyatlara mal olur:D

Değil Windows 7, Windows XP katili bile olabilmesi için önce PC'lere kurulabilmesi lazım. Bunu kullanabilmek için öncelikle 1000 dolar değerinde makineye 2000 dolar ödeyip almanız gerekiyor ne yazık ki. PC lere destek vermesi içinse çok büyük sorunları aşması gerekli MAC OS'un. Bir elin parmaklarını geçmeyecek sistem konfigurasyonuna uyumlu işletim sistemi hazırlamak ile sayısız konfigurasyona ayak uydurmak aynı olmayacaktır ve Mac OS aynı performasını koruyamayacaktır. Sonuç olarak bu ikisini karşılaştırmak hata. Mac OS kendi kulvarında uçabilir ama PC kulvarında yürüyemiyor bile.

İlerlemiş beyinler 29 dolar upgrade diyor yani yükseltme bunu sadece alırsanız fiyatını öğrenin öyle konuşun apple işletim sisteminiz varmı yok o zaman neyin upgradeni yapıonuz :D

yurt dışında %5 yurt icinde %1 bile olamayacak şey dir bu program işletim sistemi her neyse bedava verseler almam çünki işime yaramaz muhasebe programı sadece xp de calışıyor

200 400 dolar nedir ya... 79 dolar full hali ki zaten bu sistem sadece Mac lere kurulabiliyor, Maclerde de leopard zaten var onun için 29 dolara alacak herkes.
Türkiyede 29 Euro + KDV olur tabi o ayrı... (70-80 TL)

kardeşlerim üzerine yükleyecek ve faydalanılacak bir programı olmadıktan sonra böyle bir işletim sistemi neye yarar ki?

ha sadece merak için kurabilirsiniz ama buna harcadığınız baytlara megabaytlara yazık be kardeşim, daha değerlisi buna harcanacak vakitlerimize de yazık

senelerdir sömürgeci bir tekelcilik uygulayan yarım ısırıklı apple saçması artık çürüdü beeee!!!

yıllardan beri kandırmya çalışıyor ama çürüğün kokusu bağdattan öteye geçti be güzelim.

arkadaşlar uyanıııınnnn 29 DOLAR SADECE YÜKSELTME FİYATI KUTU FİYATI DEĞİL, KUTU FİYATI elektrik direği kadar büyük bi kazık arkadaşlar, CEM YILMAZ bile Goraya gidip dünyaya dönüp sonra Aroga gidip geri dünyaya geldi SİZLER HALA apple diye tutturdunuz yok leopard yok mac os vs...

senelerden beri yediğiniz elmanın çürüdüğünü ve içinin kurtlu olduğunu anlayamadınızmı ? sizde mide mi yok? yoksa çok mu geniş mideniz var kurtlu apple cılar

dualarım doğruyu seçmeniz adına sizinle
eğer hala apple' ı savunuyorsanız size AMEN demek lazım yok eğer doğru yolu bulup PC ve MICROSOFT' a geçtiyseniz AMİN derim

TÜM PC VE MICROSOFT kullanıcılarına en derin saygılarımla

oh be son okuyucu yorumları doğru yolu bulmuş kitleler

yaşasın WINDOWS 7 VE PC

saygılarımla gardaşlar

Apple bu iddiasını gerçekleştirmek istiyorsa kişisel bilgisayara yönelsin. Mikrozort'a sürekli "Tekelci! Tekelci!" diye bağıran maalesefki tekelcinin kralı :) Tüm dünyayı kendi üretimi bilgisayarlarla doldurabileceğini mi düşünüyor bu Apple?

1- 29 DOLAR KUTU FİYATI. APPLE KULLANICISI HERKESTE LEOPARD ZATEN OLDUĞU İÇİN, HERKES YÜKSELTME KUTU HALİNDE ALIYOR. Apple'da kutu fiyatı, OEM fiyat, premim basic bilmemne filan diye birşey yok. Kutu tek 29 dolar bitti.

2- Hayatında Apple'dan hiçbir haberi olmayan insanların ileri geri konuşmasını anlamıyorum şahsen...
Apple için program yok diyor, demek ki Apple'dan hiç haberi yok kendisinin!! Apple'da Windows'ta kullanılan hemen hemen her program var, Apple ortamında çalışan. Bunun yanında Parallels gibi programlarla zaten tüm Windows programları Apple üzerinde çalışıyor, oyunlar dahil. PArallels üzerinden macbook proda 1440*900 çözünürlükte tüm ayarları en sonda Red Alert 3 bile oynanıyor. Sadece virüs, spyware vs programları yok, çünkü ihtiyaç yok.

3- Apple'da Windowsta asla olmayan çok kullanışlı programlar mevcut, Apple'ı güzel yapan birşey de bu. (Iwork mesela, ilife, garageband, aperture, iphoto... ) Ilife paketi mesela, windows üzerinde asla bulamayacağınız kadar iyi bir program, resmen hayatı kolaylaştırıyor. Ayrıca Apple kullanan herkes son derece memnun oluyor, çünkü işletim sistemi çökmüyor, yavaşlamıyor, format gerektirmiyor. 2003 te kuruyorsunuz, 2009da aynı sistemi kullanmaya devam ediyorsunuz.

4- Teknoloji cahili, kıskanç, çekemeyen, dünyadan ve trendlerden habersiz insanlar olmayan bilgileriyle hem mac kullanıcılarına hakaret ediyorlar, hem de kendilerine yazık ediyorlar.

5- Teknolojiyi takip eden kıskanç çekemeyen bozuk karakterli olmayanlar, PCm var ama keşke Apple'ım olsaydı diyor.

6- Teknolojiyi takip eden ve durumu olanlar Mac alıyor.
Dünyada Apple'ın pazar payının en çok olduğu ülke Japonya. En düşük olduğu ülkelerden biri de Türkiye. Aşağıda yazan arkadaşlar gibi insanlar olduğu sürece geri kalmaya devam ederiz...

indirdim bile ginede win7 rakibi deyil kulvarlar farklı mac kendi kendine oynuyor win7 ise tüm dünyaya hitap ediyor.

gigabyte mb ler ful mac destekli buarda nvidia ne intel cpu ile full destek apple mac pc lere boşa para veriyorsunuz o zayıf donanıma 4 katı fazla para yazık yazık. mac cilerde sonunda 64 bit e kavuştu.

amazon fiyatları Mac OS X 10.5 Leopard dan yükseltme, Mac OS X 10.5 Leopard öncesini kulanlar box almak zorunda fiyat bilgisi yok box olanın.

orjinal 10A432 .dmg çoktan sizdi indirmesi beleş ve bütün intel 64 bit cpu sistemlerde kuruluyor.

Mac OS X version 10.6 Snow Leopard by Apple (DVD-ROM) (Mac OS X 10.5 Leopard) $29.00

Mac OS X Snow Leopard Family Pack (5-User) by Apple (DVD-ROM) (Mac OS X 10.5 Leopard) $49.00

Mac Box Set (with Snow Leopard) by Apple (DVD-ROM) (Mac OS X 10.5 Leopard) $169.00

Mac Box Set Family Pack (with Snow Leopard) by Apple (DVD-ROM) (Mac OS X 10.5 Leopard)
Buy new: $229.00

Mac OS X Server version 10.6 Snow Leopard by Apple (DVD-ROM) (Mac OS X 10.5 Leopard)
Buy new: $499.00

Hiç Os x kullanmadım, inceleyemedim.Fakat kullananlar o kadar övüyor ki artık adları MAc'ci oldu :) Apple eğer Windows'tan üstün olduğunu iddaa ediyorsa (ki doğru mudur yanlış mıdır yorumum yok kullanmadım)
Os-x'i yalnız mac için değil,pc içinde üretmeli.Ancak o zaman dünyaya açılabilr ve rakip olabilir.Ben bir işletim sistemini kullanmak için apple üretimi "PC" (mac muc demeyin sonucta bir bilgisayar o da :D) almak zorunda kalmamalıyım.Bu sistemle Apple asrın sistemini de yapsa pazar payı %5-%10'u geçemez.

Mac OS X'in Windows'tan her zaman her durumda çok üstün olmasının bir nedeni de sadece kendi bilgisayarlarında çalışması. Hiçbir şekilde farklı donanımlatr için optimizasyon driver sorunları çakışma kararsızlık RAM hatası vs vs gibi sorunların olmama nedenlerinden birisi bu.
Ayrıca Apple kendi işletim sistemini üretip sadece kendi makinasına koyuyor, kalitesiz cihazlar üzerinde Mac OS X çalışmasını istemiyor, ben de memnunum bu durumdan, edpciftci gibi kişiler o zaman mac os x kullanırlar, bu tip insanlar kullanamamalı.

Editörün notu:
Bu derece uzun yorumları foruma yazınız. Konuyla ilgili forum başlığında, yorumlarınızı konuyla ilgili tutunuz.

centuri CAHİLİNE CEVABIM
sana yazdığım cevap biraz uzun olmuş ve bende bu cevabımı numaralandırarak paralara bölüyorum tüm ahali senin cahilliğini görsün

1-

bana yazanlara karşılık (centauri ve biri iki cahil ziyaretçiye atıflarım)

ben yaklaşık 15 senelik profesyonel grafik tasarım hayatımda mac kadar problemli ve parçaları pahalı ayrıca

programların içeriği akımından ergonomisi bırakın puan vermeyi yarış dışı kalan bir sistem görmedim.

SAYIN CENTURİ ben her iki sistemi de yoğun derecede kullandım. Mac sistemler " multitasking "

(multitasking anlamını bilmiyorsan mac kullanmayı bırak efendi) özellikleri bakımından geçmişte tutulan

makinalardı ve animasyon konusunda PC sitemlerin zayıf oduğu dönemlerde aranılan pahalı makinalardı.

Multitasking özelliği animasyonlarda kendini gösteren yapısal bir özelliktir. Program kullanımına da katkısı

bulunmakla beraber diğer donanımlarında bu yapıyı tam desteklemesi gerekir Mac 100%100 tam desteklemes!
Eğer destekleyen bir sistem istiyorsan SILICON GRAPHICS makinaları alacaksın (hiç duydunmu bilmem ama)

Onuda sen alamazsın zaten alsanda programlarına para yetiştiremzsin...
---------------------------------------------------------------------------
geçmişte commodore ile başlayan bilgisayar hayatım amiga a500 - a1000 - a600 -a700 - a1200 - a2000 le bir süre

devam etti ve yerel televizyonlarla radyolara (şehir ve isim vermek istemiyorum) jenerik müzikleri beste ve

reklam animasyon olarak bir süre devam ettim ve daha sonra mac kullanmaya başladım. Cahil arkadaşım

centauri AMIGA' LARDA MAC TABANLI MAKİNALARDIR.

Mac performa 6300 serilerinden itibaren kullanmaya başladım ve sistemin matbaacılık alanında kullanılmasının

çok büyük hatalara sebep oduğunu gördüm (detayara inmeyeceğim). Uzun bir araştırma inceleme ve yoğun

çözüm arayışlarından sonra mac sisteminin problemli olduğu kanısına vardım ve Daha sonra yeniden PC

MAKİNALARA GEÇİŞ YAPTIM.

centuri CAHİLİNE CEVABIM DEVAMI

2 -

İnanmanı beklemiyorum ama bir sürü test yaptım, aynı programları buldum ve denedim - matbaacılık

sektöründe pratik ve hızlı tasarıma elvirişlilik konusunda PC çok önde. Eskiden PC makinaların zayıf olduğu

dönemlerde sadece Photoshop' un bir iki komutu PC lerden hızlı idi ama bazı durumlardada PC daha hızlı idi ve

fiyat olarak gene PC daha hesaplı idi.

Ben Mac kullanan bir sürü yakın arkadaş ve tanıdıklarımın birçok şikayetlerini dinledim ve çözümler ürettim

(mac olanakları ile) ama bazı durumlar vardır ki içinden çıkılamaz çünki proplem yapısaldır.

PC sistemlerde her aradığını bulursun ve hemde en ince detayına kadar ergonomiyi sonuna kadar kullanırsın.

Mac sistemlerle PC sistemler de ki aynı programlara gelince :
Genelde PC programları çıkar ve mac versiyonları sonra çıkar, telif hakları yüzünden eski versiyonlar mac

tarafında kullanılabilir, ayrıca yazılımcısı çok olmadığından dolayı doğal olarak beyin fırtınası dediğimiz ve çok

büyük kurumların insan gücünü birleştirmede kullandığı yöntem ne yazıkki mac ortamında yok denecek kadar

azdır.
Ayrıca aynı versiyon 2 programı mac ve PC de yan yana aç ve bi değerlendirme yap (kapasiten yeterse tabii)

PC veriyonunda komut setlerinin daha fazla ve daha ulaşılabilir konumlarda olduğunu göreceksindir. Bu durum

hız ve ani stabiliteyi muhteşem derecede artırıyor çünki düşündüğünü anında uygulama becerisi kazandırıyor.

Daha mac sistemlere 3 tuşlu mouse geleli ne kadar oldu ki...?

CENTURİ cahiline CEVBIM

3-
Programların üzerlerinde oynayarak kişiye özel hale getirilebilmesi PC SİSTEMLERDE MUHTEŞEM BİR

ÖZELLİKTİR. Acaba böyle bir özelliğin hangi mac programında olduğunu belirtirsen bende öğreneyim

ÖRNEK 1 - : RHINO 3D - bu program 3d tasarım programıdır, programın kendi içerisinden bir menü düğmesi

oluşturarak dışarıdan istediğin programı çalıştırabilirsin ve bu düğmeyi programın diğer menü düğmelerinin

arasına koyabilirsin

ÖRNEK 2 - : Autocad - çoğu kullanıcının bilmediği ama çok önemli olan bir özelleşirilebilme seçenekleine

sahiptir ve hatta okadar detayla oynanabilmesine izin verir ki, normal Autocad görüntüsünün ve komut

setlernin yerine tamamiyle daha farklılarını yerleştirebilir hatta ve hatta programda hiç olmayan aa olmaını

istediğin ergonomik bir özelliği ekleyebilirsin

sana daha da örnek yazardım ama yukarıda yazdıklarımı bile anlayabileceğini zannetmiyorum hele bunları bi

hazmet bakalım

centuri cahiline cevabım

4-

Gelelim PC ve Mac test karşılaştırmalarına
Eskiden her karşılaştırmada Özel işlemcili MAC ve Genel işlemcili PC karşılaştırılırdı ve ayrıca mac hep scsi ve anakartıda özeldi. PC makinalarda ise hep genel bileşenler kullanılırdı hd' si eide gibi vs... yani özel bir makina toplanmazdı. PEKİ ARADAKİ PERFORMANS FARKI % 5 - 8 mi olmalıydı? eğer mac özel bir sistem ise en az %30 - 40 daha performanslı ve hızlı olması gerekmezmiydi? Ayrıca neden mac %70 daha pahalıydı ve programları daha vasattı (hep light versiyon programlar)? neden o parayı buna yatırayım? Neden yedek donanımları çok pahalı?

- EĞER bende tutar PC sisteme çok çekirdekli XEON işlemci ve PNY QUADRO ekran kartı takarım, iyi ve stabil

bir anakart üzerine de 1666 mhz 8 gb ram çakarım, koyarım içine 2 tane scsi hd - yaparım raid 0 - ozaman gör

bakayım performans - stabilite - ve hız neymiş HEMDE GENE DAHA UCUZA GELİR ARTAN PARAYLA

CÜMLE ALEME YEMEK ISMARLARIM

hemde bir sürü program var ve fiyatları mac sistemlere göre çok daha ucuz, internette konuyla ilgili bilgi yoğunluğu çuval çuval

centuri CAHİLİNE CEVABIM

5 -
yazdığın yazılardan anlaşılıyor ki sen bir ev kullanıcısından öte değilsin yada cahil bir mac kullanıcısısın

Bana karakteri bozuk demeden önce biraz düşünmeni beklerdim (insanlarda olan bir özellik bu)

benim yaklaşık 400' ün üzerinde profesyonel eğitim verdiğim insanlar şu an Matbaacılk ve Grafik tasarım sektöründe çok iyi yerdeler. Grafik tasarım ve bilgisayar alt yapılarını hazırlayıp sektöre hizmet verecek şekilde çalışır vaziyete getirdiğim irili ufaklı firmaların isim detaylarına girmeyeceğim.

Türkiye' nin en büyük ulaşım aracı üreten kurumunda hazırladığım çok özel tamamı 3d ve etkileşimli profesyonel araç elektronik eğitim projesinin fikir - uygulama - ve sisteme entegrasyonu vs... ki bu çalışma içerisinde çığır açan çok özel bir yöntem uyguladım ki YURT DIŞI TEŞEKKÜRLER bana ulaştırıldı............... vs... vs... vs...

Daha yazamayacağım. Şimdi düşün bana cahil demeden önce karşında yazı yazdığın ekranın diğer ucunda kimin olduğunu bilmeden 3 - 5 cümle kurup hakaret etmeye laf vurmaya çalışma

yazmışsın oraya PARALLELS diye be karrraa cahilll ! KAÇTANE CİDDİ PROJENİ SANAL MAKİNA ÜZERİNDE BAŞTAN SONA GÜVENEREK BAŞLAYIPTA SONUÇLANDIRDIN, sen 1989 yılında zaten AMIGA bilgisayarlarda olan bir oyun programını bana örnek mi veriyorsun? muahahaha

bikere örneklerimiz arasında bile dağlar denizler değil bir uzay kadar fark var

centuri kara cahiline cevabım

6- bu son

beni yazılarımda vurgulamaya çalıştığım birşeyler var APPLE aklına gelen bütün patentleri alarak

üretilmemesini sağlıyor ve kendide üretmiyor BU RESMEN TEKELCİLİKTİR. 100' lerce istihdamı

engellemektedir. Teknolojik gelişimleri de engellemektedir. Arştırırsan pislikleini bulabilirsin
-----------------------------------------------------------------------------------
çok şükürler olsun ki benim kimseyi kıskanmaya ihtiyacım yok. Şu an gider kendme 1 değil şu anki nakitimle 8 -

9 adet en pahalı mac makinayı zaten alabilirim, Ama işime yaramaz ve zaten kullanışsız geri bir makina. Eğer

ilerici olsaydı kendi işlemcilerini bırakıp PC alt yapısına geçmezdi buna emin ol
-----------------------------------------------------------------------------------
sana ceza verme yetkim olsa idi seni AMIGA BİLGİSAYARLARININ içerisinde bulunan PAULA çipine

hapsederdim sonrada ACTION RIPLAY kartı ile seni heksedesimal kodlarda bulur günde 2 defa kranç ve

dekranç ederdim.

Seni PC anakartlarında ki sis çipsetlerine de hapsederdim ama orada ölürsün, yaşayamazsın

Bu cezayı anlaman için bir iki nesil torun yetiştirmen gerek onlar büyüdüğünde onlara sorarsın, tabii snin kadar

cahil kalmazlarsa...

Sayın CHIP bu forumda bu yazılarımı yayınladığınız için size minnettarım.

Evet haklısınız biraz cevabım uzun oldu ama ziyaretçi arkadaşların, konu başlıklarına yazı yazarken, boş ve ismime yönelik hakaret dolu çok toy sözlerine karşılık olarak, karşılarında cahil yada yetersiz derecede birilerinin olmadığını ve tek amacımın sadece teknolojnin daha iyi olmasını istemek olduğunu bilmelerini isterim.

ÇÜNKİ BENİM BÜTÜN BİLGİMİN TAMAMI ÖĞRENDİĞİM HERŞEYİ PAYLAŞTIĞIM İÇİN BU KADAR GELİŞTİ VE HİÇ KİMSEDEN HİÇ BİRŞEY SAKLAMADIM VE SAKLAMAYACAĞIM DA.

saygılarımla
herkese hayırlı ve güzel günler dilerim

eğer kutusu böyleyse hayatta almam

bi tane mac aleyhine çıldırmış cahil cüheyla saçmalayan birisinin yazıları mı önemli acaba (edipciftci)
yoksa dünyada bahsettiği sektörlerde tek tercih olan Mac'in durumu, Japonya gibi ABD gibi teknolojiye önem veren ülkelerde parekende satışta en çok satılan bilgisayarlar olması mı...

eidpciftci UYAAAAN aloooo... Mac ler artık INTEL kullanıyor. Mac ler WINDOWS taki her programı çalıştırıyor. Sanal makinaya filan da gerek yok DİREK çalışıyor. Windows Vista'yı dünyada en hızlı çalıştıran laptop MACBOOK PRO! Ama ne hikmetse kimse macbook prosu üzerinde vista çalıştırmıyor? Kursa da açmıyor?
Neden acaba?
50 sayfa yazıya gerek yok çok basit örneklerle gösterilebilir bu durumlar.
Dünya üzerinde PC Mac ten iyi diyen herhangi bir karşılaştırma yok zaten.

istersen 1000 sayfa yaz, bazı gerçekler değişmiyor.
işyerinde PC kullanıyorum, bilgisayar mühendisiyim, evde MAC kullanıyorum. Ben de Windows 3.1 den beri windows kullanıcısıydım, Leopard'lı Macbook Pro'yu alınca, lanet ettim Windows'a. Her MAC alan kişi gibi... Dünyada hem bilgisayarda hem cep telefonunda en memnun olunan, kullanıcılarının en memnun marka da Apple haberin var mı? Yok. Hatta Mac kullananlarda memnuniyet oranı %92 2.sırada DELL kullananlarda %71. hiçbir şeyi takip etmediğin belli zaten..

Senin saçmalıklarının değiştirmediği bir durum daha var ki, NASA daki mühendisler de LAPTOP olarak kendi hayatlarında MAC kullanıyorlar, M I T üniversitesindeki öğrenciler de. Dünyada teknolojiyi trendleri en iyi bilen kişiler Mac kullanıyor.
Google'ın CEO'suna Chrome neden Mac'te yok dendiğinde, cevap olarak "Bu soruyu ben de sıklıkla soruyorum, Chrome'u geliştiren ekibe... Çünkü ben de Google'ın yönetim kurulundaki herkes gibi Mac kullanıyorum" dedi.
Sen Google'ın board'undan daha mı iyi biliyorsun???

Senin gibi 1990 ların başındaki Mac sorunlarını öne çıkarıp burada ahkam kesen tipler için elbette ki durum farklı olabilir.Biraz başınızı kaldırın dünyada neler oluyor bi görün... Mac inizi aldığınuız zaman zaten bir bilgisayarı kullanım amacına göre almanız gerekir... insanlar bilgisayarını açınca ne kullanıyor biliyor musun? Autocad mi? kim kullanıyor autocad'i?? Ben de bilgisayar mühendisiyim Visual Studio kullanmam gerekiyor bazen. Autocad kullanmak zorundaysanız zaten Windows kullanmak zorundasınız... biz burada yorum yaparken ondan mı bahsediyoruz...? Hayır. Buradaki insanların %99u bilgisayarı ne için kullanıyorsa, o konuların hepsinde Mac daha iyi daha hızlı daha stabil daha sorunsuz. Mac bir SON KULLANICI ÜRÜNÜ. Harddisk in çalıştığını gösteren bir ışık bile yoktur mac lerde, çünkü harrdiskin o sırada çalıştığını bilmesine gerek yoktur son kullanıcının. Bilgisayar sorunsuz çalışmalı, ve kullananın istediklerini baş ağrıtmadan yapmalıdır. Bilgisayara ihtiyacı olmadığı zaman sırf zevk için bilgisayarını kullanmalı, onu sevmelidir. Mac lerin amacı budur. Kendilerini sevdirirler, herşeyiyle sevdirirler. Dünyada toshiba fanları, hp fanları diye birşey yoktur, Apple fanları vardır.
Senin yaptğın laf kalabalığına gerek yoktur bunun için.

Bi de bana multitasking diyosun ya... . benim multitasking üzerine 2 tane projem var.
Özellikle bizim insanımızda çok cahil olduğu hiçbirşey bilmediği konu üzerinde uzun uzun konuşabilme özelliği var gerçekten. Yoldan bi adam çevir deprem mühendisi gibi iki saat konuşur deprem hakkında... Ama boş konuşur.
Aynen edipciftci gibi.
50 sayfa yazı okumaya gerek yok, gidi

çok yazık century çok yazık ve gerçekten çok üzüldüm toplumumuzda mühendis olmakla, okumakla ilerlenmiyor demekki biraz da okuduklarını değerlendirip kullanabilecek akla sahip olmak gerekiyor :)

zeka herkeste var hatta diğer bütün canlılarda ama onu değerlendirecek en gelişmiş akıl insanlarda var.

daha benim ne demek istediğimi anlayamamış birine ben ne anlatmaya çalışıyorum ki ?

ben sadece autocad ve rhino ' yu bir özellikleinden dolayı örnek verdim ve herkes bilgisayarını açınca autocad kullanıyor diye bir yazım yok ima da etmedim. mükemmel zekanı lütfen uyduruk demagojilere çekme!!!.

bana hd ışığı örneği vereceğine mac os içinde olupda Windows' ta olmayan yada kazandırılamayan faydalı bir özellik açıklasan da bizde aydınlansak diyorum bu konuda :) ?

buradaki insanları genelleme içerisine alamazsın, herkesin kullanım amaçları farklıdır, önemli olan esnek bir yapı, seni üzecek ama buda PC' de mevcut mac sistemlerde değil.

seni anlıyorum mac sisteme okadar para verdin karşılğını almıyor olabilirsin yada çok özel biri olduğun zannedebilirsin (zan programcılığın en kötü hastalığıdır Allah yardımcın olsun) ve birazda kendini beğenmişliğin verdiği tavırlarla çarpıttığın satış rakamlarını geveliyorsun. AÇ BAK BAKALIM CHIP SAYFALARINI apple bilgisayar satış rakamlarını bi oku, apple ancak internetten müzik satışında herkesten önde ama mac sistemler için geriye kalan tek satışlarının ve kullanıcı kitlesinin az olduğu, amerikanın öldürmek istemediği markalarından biri olması yani yavaş yavaş sönen bir ulusal simge olmuş. Bu simgeyi şu an başka kulvarlarda yaşatmaya çalışıyorlar.

Sen kendini istediğin kadar avut, eğer mac artık PC işlemci kullanmaya başladıysa KALBİ PC ELBİSESİ MAC OLAN BİR MAKİNA KULLANIYORSUN haberin ola :) yarın birgün diğer bileşenlerde değişir ve eline birtek süslü kasasıyla kalır ısssırıklı apple kalır.

mac os kutusunuda defter kabıyla kaplar kalemlik yaparsın bir işe yarar. O günler çok yakında " demedi deme " ve sadece 3 - 4 sene avuta dur kendini

son kez söylüyorum!
mac yada pc - windows yada mac os farketmez!!! hangisi teknolojiyi daha iyi kullanarak en iyi kullanım ergonomisini ve esnekliği ile en çok satışı yapabiliyorsa en iyisi odur

bana söylediğin tüm saygısız kelimeler yerine ben sana Allah' tan akıl şifa diliyorum " Allah aklını başına getirsin İnşallah "

saygılarımla

mac in kasayıda lian li üretiyor zaten.

eh birşey yazamamışsın haliyle, sayfa sayfa hakaretten başka.
Yazık gerçekten.
Hiçbirşeyden haberin yok senin kendi dünyanda yaşıyorsun.. Hayal dünyanda.
Mac te olup PC de olmayan özellik, ERGONOMİ dir, SORUNSUZLUK tur KOLAY KULLANIM dır. Kültür dür. Hızdır. Stabilitedir.
Database admin im, elimizde Windows server da var LANET OLASI bi windows server. Linux ve UNIX serverlar da var. UNIX serverlearın UPTIME'ı Windows un 10 KATINDAN FAZLA. Mac OS X'in UNIX olduğunu biliyor musun? Cehaletine bakılırsa sanmam bildiğini.

Ayrıca, Windows işletim sistemi MAC OS örnek alınarak yapılmıştır. Biraz bilgisayar tarihini de oku buralarda da anlatmaya gerek yok bunları.Ayrıca Chip te müzik haberi çıktı filan geçerli bi örnek değil, ingilizce öğren dünya sitelerine bak. ABD'de 1000$ üzerinde fiyatla satılan bilgisayarların (vaio, dell in premium serileri, hp nin premium seriler ve macbook pro ların bulunguğu kategori) %90 satışını APPLE yapıyor.
Bill Gates kendi ağzından söyledi, bilgisayarda devrimi MAC yapmıştır dedi. youtube a girebiliyorsan, yaz "bill gates on macintosh". Bak bakalım Bill gates ne demiş mac ile ilgili???
Ayrıca ufacık beyni olan insanlar bile, çok para verilen üründen memnun olunmadığı zaman daha çok şikayetçi olunduğunu bilir. Kendine göre her olayı çarpıtmazlar.

DÜNYANIN MEMNUNİYET YÜZDESİ EN FAZLA OLAN BİLGİSAYARLARI APPLE'DIR.

1- Windows'un 5 SENE SONRA KAZANACAĞI ERGONOMİ ÖZELLİKLERİ bugünün MAC OS X'indedir. Windows 7 deki YENİLİK lerin MAC OS X Tiger (2004) te olması gibi.
2 - MAC OS X DAHA GÜVENLİ VE STABİLDİR.
3 -MAC OS X DAHA HIZLIDIR. 1080p bir film donanımı Macbook PROMDAN FAHA GÜÇLÜ olan HP pc mde takılırken, Macbook Proda takılmaz. Macbook Proda, WOW açıkken, Web browser açıkken, bir HD film açıkken mail programına tıklarsınız 3-4 saniyede AÇILIR, windowsta ise WOW u açtınız bi de browser açtınız, olay bitmiştir.
4- MAC OS X ve Apple bilgisayarlar daha ergonomiktir. Tuş takımları bile piyasadaki en iyi tuş takımıdır. Aydınlatmalıdır. Mousepad leri multitouch tır. iki parmağınızla scroll edersiniz, üç parmakla browser ınızda ileri geri gidersiniz, iphone gibi yazıları veya görüntüyü büyütüp küçültürsünüz.. Dashboard daha sonra Windows Vistada BERBAT bir şekilde taklit edilen mükemmel bir uygulamadır. Expose yine Vistada BERBAT bir şekilde takit edilen mükemmel bir uygulamadır.

WINDOWS MAC OS X in KÖTÜ BİR KOPYASIDIR.
MAC OS X in her bilgisayarda çalışabilmesi için içini edilip kopyalanmış halidir.

Sen daha hakaret etmeye devam et... :Ben Californiada CALTECH te derse girdim. Salonda PC si olan 4-5 kişi vardı. Herkeste mac vardı... Dünyada bilgisayar sektörünü hatta bayıldığın windows u yönlendiren insanlar kurumlar onlar.
Google yönetim kurulunda da herkeste Mac var. Hatta Windows un reklamlarının da Mac üzerinde yapıldığı ortaya çıkmıştı, rezalet olmuştu. (ingilzicen varsa googledan bak)

MICROSOFT PLATFORMLARI VE SERVİSLERİ BÖLÜMÜNDAN SORUMLU YARDIMCI BAŞKAN JIM ALLCHIN'IN 7 OCAK 2004 TARİHİNDE BILL GATES VE STEVE BALMER'A YOLLADIĞI MAIL, WINDOWS UN MUHTEŞEM GÜVENLİĞİ SAYESİNDE SIZMIŞTI. YALANLAYAMADILAR DA...
"I would buy a Mac today if I was not working at Microsoft. If you run the equivalent of VPC [Virtual PC] on a Mac you get access to basically all Windows application software (although not the hardware)Apple did not lose their way. You must watch this new video below. I know this doesn't show anything for businesses, but my point is about the philosophy that Apple uses. They think scenario. They think simple. They think fast. I know there is nothing hugely deep in this. "
Türkçesi :
"Eğer Microsoft için çalışmasaydım, bugün bir Mac alırdım. Eğer Mac üzerinde sanal PC çalıştırırsanız bütün Windows uygulamalarına erişebilirsiniz(donanıma erişemeseniz de) Apple yolunu kaybetmedi. Aşağıdaki videoyu seyretmelisiniz. Biliyorum iş alanında çok önemli değil, ancak benim söylemek istediğim felsefeleri. Senaryo düşünüyorlar., basit düşünüyorlar, hızlı düşünüyorlar. Baktığımda, bunun içinde karmaşık şeyler olmadığını biliyorum"

hakaretleri önce sen başlattın ve ben dua ile sonuçlandırdım ama sen gene son yazında bana ettiğin hakaretlerle yeniden alevlendirdin.

ve ben sana hakaretlere karşılık sana bukadar övdüğün ve üste çıkarttığın sistemin Türkiye' de kaç kişiye para kazandırdığını söyleyebilirmisin?

Ama PC her yerde yaygın ve inanmayacaksın ama yakınımdaki birkaç bakkal ve küçük çaplı market bile veresiyelerini ve hesaplarını PC ile tutuyorlar bu en küçük örnek!

sanayi ve büyük çaplı iş yerleri, fabrikalar, havaalanları, oteller vs. vs. vs... hiç biri mac kullanmıyor ve bazı grafik tasarım firmaları da masrafından ve iş çıkartamamasından bıkmışlar (sebebi gelişememiş grafik tasarım programlarından dolayı)

fayda fayda faydaaaaaa!
insanların işlerine yaraması; önemli olan bu!
senin bulunduğun ortamlarda mac yoğunluğu olabilir ama senin ortamın dünyaya bir emsal oluşturmaz, genelleme yapamazsın.

Süslü özellikleri olabilir ama bu özellikler işe yaramazsa PC + WINDOWS yanında sarışın aptal gibi kalırlar

ayrıca yazındaki 3 cü madde sistem yapıladırması ile alakalı. sistemini düzgün yapılandır ve korkamadan herşeyi açabilirsin.

sene 2000 ve ben İstanbul şişli de bir ajansta özel bir çalışma yaparken aynı anda bryce, autocad, 3d max ve corel açıktı. bryce arkada render yaparken ben de corel' de diğer çalışmalarıma devam ediyordum. Ama ozamanki programlar biraz daha hafif ve daha az özellikteydiler. (doğruyu söylemkte fayda var değil mi)

sana çok teşekkür ederim (hakaretlerine rağmen) bana mac os , unix ve bilgisayar tarihi ile ilgili söylediklerin bayağı bi nostalji yaşattı ve eski günlerim aklıma geldi :)

ilk defa işe yarar bir örnek vermişsin " Linux ve UNIX serverlar da var. UNIX serverlearın UPTIME'ı Windows un 10 KATINDAN FAZLA. " ama bu da mac sisteminin yapamadığı bir şey yani konuyu gene sündürme metodu ile ısırıklı elma ve armudu karşılaştırmaya kalkmışsın ve karşılaştırma tabanı olarak lahana kullanmışsın. Bu teknolojilere yabacı birilerini bu yazınla avutabilirsin ama beni asla:)

bana tam takım mac' e yüklenmiş mac os ile faydalı işlerden bahsedemiyeceğin ve sağdece diğer sistemlerle benzeşmelerinden bahsedeceğin anlaşıldı ve zaten yazındada belirtiin gibi BAŞKAN JIM ALLCHIN'IN " I know this doesn't show anything for businesses, but my point is about the philosophy that Apple uses. " sözleri hrşeyi açıklıyor. " Biliyorum iş alanında çok önemli değil " kısmı can alıcı bir nokta :)

demek ki yaygın olarak işyerlerinde kullanılamayan bir sistem mac!

Türkiye' deki PC olanaklarını ve esnek yapısını (parça, program, vs...) herkes görmekten öteye geçti ve yaşıyor. PC kullanarak bilgisayar dünyasına adım atan en fakir evladımızdan tutun en elit tabakaya kadar PC yaygınlıkta ve heryerde kolay bulunması; eklenebilir, araştırmaya yöneltici yapısıyla kapalı kutu mac ve sistemine göre her zaman üstündür.

içini rahat rahat açabildiğimiz pc olmasaydı mac kapalı kutu olarak bize hep öcü gibi gelirdi :))))

bu kolaylığa en büyük katkısı ile gençlerimizin en azından bu günlere kadar gelebilmesine olanak sağlıyan WINDOWS işletim sistemin üreten MICROSOFT ve bilgisayar parçaları üretiminde 1 numara olan INTEL Co. ya canı gönülden teşekkürlerimizi sunar çalışmalarında başarılar dilerim.

" ayrıca APPLE patentleri tekelci bir yöntemle satın alarak üretmeme ve ürettirmeme mantığına hizmet ediyor ve senin bu mantığa hizmet ettiğin için utanman gerektiğini düşünüyorum "

sen hala tüm sosyal yaşantını wow ve internetle yaşamaya devam et!

Acaba 100 binlerce istihdam edilecek insanların bu tekelci yüzünden işsiz kalmasının vebalini sırtında hissetmiyormusun? Apple her ay 100' lerce patent alarak üretimini yasaklıyor ve kendide üretmiyor neden? diğer yatırımcıların önünü bu şekilde adice kesmeye çalışıyor.
Allah akıl fikir versin, Amin

saygılarımla

centuriiiii !!!!!!
ayıp ayıp, benim ingilizcemle dalga geçeceğine kendininkine bak yalancı

" If you run the equivalent of VPC [Virtual PC] on a Mac you get access to basically all Windows application software (although not the hardware) " bu cümlede temel windows uygulamalarına erişebilirsiniz " diyor " bütün windows uygulamaları " demiyor

sen bizleri kek mi zannetin önce aynaya bak!
eğer klavyen sürçülisan ettiyse sana 5 dolarlık bir pc klavyesi göndereyim onla çok rahat yazabilirsin, nasılsa mac os bunuda tanır heralde MUAHAHAHHH

hayır yani biraz daha meydanı boş bulsan mac' i kara şimşek, mac os' u da KIT yapacaksın (hatırlatayım maykıl nayt rolu vardı dizide - michael diye yazılıyor)

hele dedim gece bir CHIP gezisi yapayım dedim senin yazdıklarını bir daha okudumda gözüme çarptı

teknolojinin gelişimi için çalışan herkese saygılar

ben hazır sistem kulanmayı sevmem benim kulandığım bilğisayar bana özel olmalı başka benzeri olmamalı custom pc bunu parça seşeneği modifitesi tuning oc herşeyiyle benim tasarımım şimdi macleri buşekil yapa biliyormusunuz costom mac gördünüzmü mac tasarımı berbat parca kalitesi berbat tek işe yarar parçası cpu oda düşük model, istersem mac kurarım istersem windows veya linux hepsini full destekliyor sistemim win7 kurdum mac kullanınca beli prog bağlı kalıyorsunuz multimedya her ikisistemdede güzel ve basit bir iş ama windows oyunlarını mac dierk kurup windowstaki gibi oynuyamıyorsunuz birde win7 kopyaymış peh daha yeni 64 bite geçecek mac ler pc ise xp64 biten buyana kulanıyor. safari dünyanın en güvensiz tarayıcısı 25sn hackleniyor araştır apple okadar kaliteli etraf patlayan eriyen mac ve iphone dolu. konfor istiyorsan pc kulanacaksın bu çalışıyormu şu olurmu derdin olmaz macler eskiden mac ti şimdi ucuz en adi pc kopyası bir işe yara işletim sistemi oda apple yüzünden rezil oluyor işletim sistemi sayesinde size o adi pc leri satıyor ve kendi işletim sisteminin geliştirilmesini yaygın olarak kulanılmasını engeliyor bunuda sizin gibi mac fanatikleri destekliyor windowsa rakip olmuyor rekabeten kaçıyor sizlerinde daha iyi istemlere ulaşmanızı engeliyor uyanın.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir