Apple'ın yasaklarında ipin ucu kaçtı...

Apple'ın erotik uygulamalara taviz vermediğini biliyoruz; ama son yaşananlara akıl erdirmek çok zor.

Apple'ın yasaklarında ipin ucu kaçtı...
Ninjawords, Apple'ın sansürüne takıldı

iPhone'daki 1 milyonu aşkın uygulama arasında hemen herkes kendisine göre bir şeyleri rahatlıkla bulabilir. Çünkü uygulamalar arasında sadece eğlendirici programlar değil, eğitici ve bilgilendirici örnekler de bulunuyor. Fakat uygulamanın türü ne olursa olsun önce Apple'ın onayından geçmek zorunda. Ve bu da kolay bir iş değil.

Ninjawords adlı sözlük uygulamasını geliştiren programcılar bunu çok iyi biliyorlar. Çünkü onların sözlüğü içeriğinde küfür ve argo kelimeler olduğu gerekçesi ile defalarca reddedildi. Geliştiriciler bu kelimeleri sözlükten çıkarttıktan sonra ise Apple tarafından Ninjawords'ün ancak 17 yaş ve üzerine uygun olarak satılmasına izin verildi. İçeriğinde hiçbir sakıncalı kelime bulunmadığını iddia eden Ninjawords geliştiricileri ise Dictionary.com gibi daha tanınmış gruplar tarafından geliştirilmiş diğer sözlükte bu kelimelerin yer almasına rağmen sadece kendilerine bu kısıtlamanın getirilmiş olmasından dolayı rahatsızlar. Buna rağmen iPhone'da yer almamayı göze alamayan Ninjawords geliştiricileri, Apple'ın 17+ teklifini kabul ettiler.

Ümit Öncel

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

insanlarda bunu bile bile neden bu saçma uygulamaları yapıyorlar anlamıyorum

Bu firmalar boyle yalakalik ettigi surece daha cok kendini bir halt sanar apple.
Soyluyoruz anlamiyorlar,
Bugun microsoft'un yerinde Apple olsa nasil durumda olurduk siz dusunun.
Iyiki gelisemiyor da yayginlasmiyor.

Şimdi kimse atıp tutmasın. Bu programlar güncellenebiliyor yayım hakkını aldıktan sonra. Bence +17 seçeneği çok yerinde olmuş Apple temkinli davranmış. Kelimleri çıkardık ayağı yaparlar sonra bir güncelleme ile bu kelimeleri tekrar entegre edebilirlerdi.

bence en iyisini yapıyo apple..kalitesini korumak için bunu yapması gerekiyo..ve çokta duyarlı bi firma..

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir