Apple'ın yeni iPhone'u resmi olarak duyuruldu

Apple, dedikodu rekoru kıran ikinci nesil iPhone'unu tanıttı. Yeni iPhone 3G ve GPS desteği sunuyor.

Apple'ın yeni iPhone'u resmi olarak duyuruldu
Yeni nesil iPhone 3G, 11 Temmuz'da satışa çıkacak.

Apple, uzun süredir beklenen ve hakkında dedikodu rekorları kırılan ikinci nesil iPhone'unu bugün resmi olarak açıkladı. Parlak siyah rengi ve sade tasarımıyla dikkat çeken yeni nesil iPhone'un, ya da açıklanan adıyla iPhone3G'nin en önemli özelliği, hiç kuşkusuz ilk iPhone'a göre çok daha hızlı internet erişimine imkan tanıması.

Apple'ın patronu Steve Jobs, San Fransisco'da gerçekleştirilen resmi tanıtım sırasında yeni iPhone'u "yerinde duramayan" bir cihaz olarak tanımladı. iPhone 3G, adından da anlaşılabileceği gibi 3G kablosuz ağları destekliyor ve uydu navigasyon sistemine (GPS) sahip. İlk iPhone'un piyasaya çıkışından yaklaşık 1 yıl sonra resmi olarak tanıtılan ikinci nesil, cep telefonu, iPod ve web tarayıcısını başarıyla bir araya getiriyor.

Steve Jobs, konuşması sırasında sadece yeni iPhone'un teknik özelliklerinden değil, muhtemel satış fiyatından da bahsetti. Jobs, yeni iPhone'un daha ulaşılabilir olacağını ve 199 Dolardan başlayan fiyatlarla satılacağını söyledi. Tam da bu sıralarda, Apple'ın resmi sitesinde yeni nesil iPhone için belirlenen fiyatların 199 Dolardan başlayacağı duyuruluyordu. Tabi bu fiyat ABD için geçerli ve operatörle yapılacak anlaşma dahilinde...

Yine de, iPhone 3G'nin ilk nesil iPhone'a göre daha ulaşılabilir olacağı kesin gibi görünüyor. Apple, Dünyadaki cep telefonu pastasının sadece yüzde 5'lik bir dilimine sahip ve bu oranı yukarıya çekmek istiyor. Amacına ulaşması için yapması gereken ilk iş ise, tabii ki yeni iPhone'u daha geniş bir kullanıcı kitlesine kabul ettirmek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

fiyata bak ya, gelde deli olma. telefon alacaktım nokia, şimdi asla almam heralde. bunu bulmalıyım bi yerlerden :S

199$ süper fiyat yurt dışına görede

vodafone getir artık bu cihazı :)

tek bir marka tek bir model ile %5lik pazar payina sahip, bu daha 1. nesil iphonela gerceklesti, sadece 1 yilda ve bir kac ulkedeki yasal satis rakamlariyla. Bence bundan daha buyuk bir basari olamaz kucumsemek yerine alkislamak gerekiyor elmayla armutu karsilastirmayalim. Ama zaten apple birsey yapiyorsa buyuk ihtimalle en iyisini yapiyordur. iPhone um var ve rahatlikla soyleyebilirim ki su ana kadar sahip oldugum en iyi elektronik alet (2.si de bir macbook) ancak yine de vodafone'un turkiye'de iPhone 3G'yi acilen piyasaya surmesini bekliyorum. Bize herzamanki gibi fahis fiyatlarla gelecektir diye tahmin ediyorum, ne yazik ki her teknolojiyi geriden ve 2-3 kati fiyatla takip etmek uzun bir suredir biz turklerin kaderi oldu.

GPS, push mail ve ornegi olmayan yeni applicationlarla birlikte iPhone artik tamamen rakipsiz gozukuyor tabi bir sureligine daha...

VODAFONE getirsin bu telefonu turkcell hattımı kapatıp vodafone a geçicem :)

artık ülkemizde de görmek istiyoruz ama . . .

'Bize herzamanki gibi fahis fiyatlarla gelecektir diye tahmin ediyorum, ne yazik ki her teknolojiyi geriden ve 2-3 kati fiyatla takip etmek uzun bir suredir biz turklerin kaderi oldu.' demiş 00:33

Teknolojiyi biz üretmediğimiz takdirde tabiki bu bizim kaderimiz olur. ülkemizdeki özel sektörün de teknolojiyi üretmek gibi bir çabaları olduğunu malesef göremiyorum. devlet bari teknoloji üretmek için yatırım yapsa diyecem oda küçülmekle meşgul..
İşallah Vodofon getirir en kısa zamanda ve fahiş fiyata satmaz.

modafon getirse satarım turkcell i :D

ben yeni tasarımı beyenmedim.macbookair gibi kenarları inceltilmiş.incelttik demek için yapılmış bir dizayn.

Vodafone bu telefonu uygun bir fiyat karşılığında verir mi acaba.

daha gelecegını zannetmıyorum ben..ama umarım yanılıyorumdur..apple varsa gerısı teferruattır...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir