Apple, iOS 6'daki saatin lisansını aldı

Her kuruşunun hesabını yapan Apple, bu basit "şey" için tam 20 milyon doları gözünü kırpmadan ödedi!

  • Zeynel A. Öztürk
Apple, iOS'daki saat tasarımının lisansını aldı

Tarihe bakacak olursak saat konusunda İsviçrelilerin eline su dökenin pek olmadığını söyleyebiliriz. Apple da bunun farkına varmış olacak ki, iOS'da kullandığı saat 1944'den bu yana İsviçre'de kullanılan bir saate oldukça benziyor.

Yukarıda sol tarafta gördüğünüz saat, 1944'den beri İsviçre tren yolları hizmetlerinde kullanılıyor ve 20. yüzyılın en iyi tasarımlarından biri olarak tanımlanıyor. Sağ tarafta ise Apple'ın iOS 6 için "esinlendiği" saati görüyorsunuz. Apple, bu benzer tasarım dolayısıyla geçenlerde demiryolu şirketi tarafından mahkemeye verilmişti. Mahkemeden çıkan sonuç ise şu oldu: Apple, lisans ücretini ödeyerek saati kullanmaya devam edebilir.

Apple, yaklaşık 20 milyon dolarlık lisans ücretini ödemeyi kabul etmiş bulunuyor. İsviçreli demiryolu şirketi, Eylül ayında yaptığı yaptığı açıklamada "Apple gibi önemli bir markanın bizim tasarımımızı kullanmasından memnun olduğumuzu söyleyebiliriz" demişti.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

insanlar ne kadar paraya aç hallere geldiler ya

türk olmayan herşeye karşıyım

@atif o zaman hiç bişey kullanmamalısın boş boş yorumlar yazmayın allah aşkına

Bu gidişle kasalarında yeni ürün çıkartmak için para kalmayacak.

Eğer bi kurumda bol miktarda nakit varsa, işte böyle abuk sabuk şeyler için gözünü kıpmadan para haracayabilir; bu abartılı harcamalar insan olsun, firma olsun farketmiyor; yeter ki elde nereye harcanacağı düşünülen bol miktarda nakit olsun yeter...

laf atanlara kapak olsun lütfen.

@12 Kas 2012 16:44 bu kapak isviçreli demiryolu şirketinden apple a gelmiş.. sen hangi kapaktan bahsediyorsun... apple ın sana bir kapağı varsa bilemem artık.

@13 Kas 2012 12:57 apple google veya samsung gibi yüzsüz değil. sorun her neyse parasını verir paşa paşa kullanır. çaldığı halde çaldığını belli etcek yüzü olmayanlar utansın...

benzerlik aşikar olmasına aşikarda bir saat için bu kadar curcuna ne diye ?

@12 Kas 2012 17:12 Slide to Unlock / Kaydirarak kilit acmanin patentini isteyen, yuvarlak kenarli tableti benden baskasi yapmasin diyen bir firmanin hirsizligi gozler onune serilmis sen basit bir saat diyorsan. Ya art niyetlisindir yada birsey den anlamiyorsundur.

@12 Kas 2012 17:12 sen ne anlarsın tasarımdan arıza mısın nesin Apple fanboyları böyle şeylerden anlamaz...

Reklam yapiyorkar bu sekilde

bu da heralde dünyanın en pahalı saati

Sen de yorum yaz