Apple, iPhone 5 üretimini sonlandırıyor mu?

iPhone 5S ve ucuz iPhone, bir efsanenin sonu anlamına geliyor olabilir!

  • Egemen Şengül
Apple, iPhone 5 üretimini sonlandırıyor mu?

Mobil işletim sistemi iOS'un 7. sürümü ile gündemden düşmeyen Apple, bu kez de iPhone 5 üretiminin bu sonbaharda çıkması beklenen yeni iPhone modelleri ile birlikte durdurulacağı söylentisi ile adından söz ettiriyor.

Sonbaharda piyasada olacak iPhone 5S'e ek olarak ekonomik fiyatlı iPhone'ları da kullanıcılarla buluşturması beklenen şirket, bu hamle ile birlikte iPhone 5'in üretimini durdurabilir. Böylece şirketin iPhone'un eski modellerinin üretimini sürdürerek, fiyat indirimi ile birlikte, orta seviye rakiplerine karşı rekabet etmesine dayalı politikaya son vermesi bekleniyor.

İddianın ardında ise iPhone 5'te kullanılan ekranın yüksek üretim maliyeti bulunuyor. iPhone 5S'de de aynı ekranın yer alması beklendiğinden maliyet etkinliğinde istenen sonuç alınamayacağından, Apple orta seviyedeki rekabet gücünü plastik kasalı iPhone'lara dayandıracak gibi.

İddianın doğru olup olmadığı ise akıllı telefon piyasasında oldukça hareketli günlere sahne olması beklenen sonbahar aylarında ortaya çıkacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

Benim anlamadığım şey apple ucuz iphone diye bir telefon cikarmayacaklarini soylemediler mi? Ben mi yanlış biliyorum? Başka bir yazıda ise apple iddiaları reddediyor ama ucuz iphone göründü diye yazı yazılmış:D o telefonu üretecek olan şirket redediyorsa daha neyin spekülasyon u yapılıyor; bunu da anlamış değilim.

@30 Tem 2013 11:32 o steve jobs zamanındaydı ne yazıkki :(

Daha dün çıktı efsane olmuş.ayrıca yüksek maliyet olsa ne olacak zaten teli çok pahalı satıyor ama helal olsun bu appelcıları tırpanlasan bitiremezsin kardeşim.

Ne yani? Apple zaten 300 dolara mal edip 1000 dolara satıyordu, maliyet 50 dolar fazla diye kaliteden ödün verecekse, kullanıcıları enayi yerine koyuyor demekdir.

@30 Tem 2013 11:36 türkiyede 1000 dolar..

@30 Tem 2013 11:36 kalite mi? var mıydı ki?

plastik kasa ayponncular :D

hee keke hee hee

ne iphone 5 durur hala 4 üretilirken 5 durmaz bence plastikte çıkmaz her sene oldugu gibi tutmayan tahminler

çıkması hataydı zaten geç kalınmış karar mümkünse başkada telefon üretmesinler..

Olur söylerim üretmezler ;)

Çıkacak ucuz İphone, pazar payı düşüyor mal değil adamlar oturup izlersin..

İphone 4 ve 4s in seneye üretimi duracakken. İphone 5 in bu sene üretimden kalkmasi gibi birsey olabilir mi ?? Ama siz siz olun 4 ve 4s almayın telefonunuz 1 aya kadar çöp yığını olacak büyük ihtimalle

Hepsini gectim 4 ve 4s uzerine cikan tumunu at cope gitsin. Ele alindiginda o saglimlik hissi gitti 4s ten sonra.

Çok saçma bişey söyledin çünkü; 4s ten sonra full Al68 den yapılıyo(en dayanıklı aliminyum) ve dolayısıyla gayet te ince. Elinde ağırlık yapmadığı için demiş olabilirsin bunu.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play