Apple, iPhone 7 için OLED ekranı deniyor!

Apple, bir sonraki iPhone'unun ekran teknolojisinde önemli bir değişikliğe gidebilir!

  • Zeynel A. Öztürk
Apple, iPhone 7 için OLED ekranı deniyor!

Yeni söylentilere göre iPhone 7, ekran teknolojisinde sürpriz bir değişiklik yaparak OLED ekrana yer verebilir. Apple'ın telefonlarında genellikle LCD ekranlar kullandığı biliniyor. Peki Apple'ı OLED'e geçirecek olan neden, ne olabilir?

Apple, bugüne kadarki iPhone'larında yüksek parlaklık, kontrast ve görüş açıları sağlayan LCD ekranlara yer verdi. Ancak OLED ekranlar, hem görüntü kalitesinde hem de kontrastta daha yüksek seviyelere ulaşabiliyor. Samsung'un son Galaxy Note'u ve Galaxy S6'sı, bunun kanıtları arasında. OLED ekranlar, abartılı renkleriyle de tanınıyorlar ancak bu durum, üst seviye telefonlarda artık yaşanmıyor. OLED ekranlar, iyi bir kalibrasyonla IPS paneller kadar gerçeğe yakın renkler sunabiliyorlar.

Digitimes'ın raporuna göre Samsung, Apple için OLED ekranlar sağlamaya başlamış bulunuyor. Test ekranlarının Apple'a ulaştığı söyleniyor. Siteye göre iPhone 7'de OLED ekran kullanma kararı, Kasım ayında verilebilir. Firmanın OLED ekranı seçmesi halinde iOS'un koyu arka planlı duvar kağıtları, cihazda daha da etkileyici görünecek demektir. 

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Ekran 4K olursa iş yapar

@30 Ekim 2015 13:45 Gerek yok, hd fazlasiyla yeterli. Ustunu fark edebilecek bir goze sahip degiliz

bence o görüş açısını sunamıyorsa kötü olur (ki hiçbir samsung telefonda o kadar geniş olan görmedim)

Bu gidişle komple made by samsung olacak tamamen samsung üretim kalitesi apple mühendisliği :)

Bu nasil bir editorluktur, OLED ekranlar her yonuyle LCD ekranlardan ustundurler ve abartili degildir sadece renk kalibrasyonu yapilmali hepsi bu. Yok yeni paneller IPS ye yaklasiyormus bilmem neymis, bilmiyorsaniz gidip simit satin kardesim ne isiniz var editorlukle! Gercek renkler oled ekranlarla elde edilir cunki isik oled'in kendisinden gelir arkadan isiklandirmaya ihtiyac duymaz. Dunyada bir cok otorite Samsung Amoled ekranlarini keyf icin secmiyor en iyi diyerek.

@30 Ekim 2015 14:17 Peki OLED ekranlar daha üstünse neden profesyoneller IPS kullanıyor?

@30 Ekim 2015 16:44 IPS ekran daha canlı ve gerçekçi görüntü sunuyor.Ancak OLED ve LED teknolojiside hiç fena değil hatta netlik açısından süper.LED teknolojisi gelecek vaad eden bir teknoloji, LCD devri yavaş yavaş kapanıyor, şayet IPS ekranlar çıkmasa idi şuanda LCD kullanan bu kadar artmazdı inşallah hayırlısı olur.

@30 Ekim 2015 14:17 Bilgin olmayan konuda yorum yapma. Ton kalibrasyonu yapsan da siyah hariç ki bu yapısal amoled teki tek gerçek olan renktir(ışık olmadığı için zifiri karanlık) amoled te doğal renk yoktur aşırı kontrastlı gösterir, bazı durumlarda renkleri göze hoş görünsede doğal renkler kadar keskin değil ve göz sağlığı içinde uygun değildir.

@30 Ekim 2015 16:44 Pahali oldugu icin, Samsung kendisi urettigi icin maliyetten kazaniyor.

@30 Ekim 2015 16:44 OLED ekranlar pahalı olduğu için olmasın o cahil...

Merak etmeyin. IPS Savunanlar yakında Amoled savunmaya başlar. Bknz: Büyük ekranlı telefonlar çok kötü en iyisini iPhone yapıyor ne öyle cebe sığmıyor.. Şimdi ise hemen iPhone 6 almalıyım elimdeki çok küçük :)

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play