Apple iPhone'u neden Amerika'da üretmiyor?

iPhone'un neden ABD'de üretilmediğini hiç düşündünüz mü? Cevap sandığınız kadar basit olmayabilir...

  • Zeynel A. Öztürk

Apple, iCihazlarını neden ABD'de üretmiyor? Görünüşe bakılırsa bunun tek nedeni, ucuz işgücü değil.

New York Times'ın raporu, iPhone'ların neden Amerika'da üretilmediğine ışık tuttu. Apple yöneticileriyle konuşan NYT, şu bilgileri edinmiş: "Apple yöneticileri, iPhone'un üretimine katılan 8.700 endüstri mühendisi ve 200.000 montaj bandı işçisine ihtiyaç duyulduğunu tahmin ediyor. Şirket analistleri, bu sayıda kalifiye mühendisi ABD'de bulmanın 9 ay süreceğini tahmin ediyorlar. Bu iş, Çin'de sadece 15 gün sürmüş." Yani aynı esnekliğe, yeteneğe ve hıza sahip işgücü ABD'de bulunmuyor.

Apple, şirketin Çin işçileri kullandığı için eleştirilmemesi gerektiğini, ABD'nin Apple'ın ihtiyaç duyduğu yeteneklere sahip insanları artık üretmediğini söylüyor.

iPhone'un Çin'de üretilmesinde, Çin'de gerekli tedarik zincirinin mevcut olması da etkili bir neden.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

kesin öyledir :)

made in p.r.c haha

ucuzluk + 10 saat çalışan işciler neden sizce?

Çin çok büyük bir tehdit olarak yükseliyor

Çinliler küçük telefon, koreliler cebe girmeyen, uzaydan gözlüksüz görünen telefon/tablet yapıyolar.Kocaman telefonların/tabletlerin şarzı 5-6 saat gidiyor,küçük telefonun şarz problemi yok, küçük telefon çok sattığından seri üretim işini çinliler hızlıca yapıyor , kocaman telefonun/tablet seri üretim ihtiyacı yok, yavaşda üretsen talebi korede üreterek karşılarsın.Ufak olanın donanımı ile büyük olanın donanımı hemen hemen aynı olsada ios işletim sisteminin kararlılığı hızda ve performansta önemli bir fark yaratıyor, örneğin grafik işleme test sonuçlarına göre kocaman s2 modelinden tam 7 katı üstün(chip test).Küçük olanın ekran çözünürlüğünün fazla olması da ilginçtir.

hemen hemen her şirket çinde üretiyor.

Hayır asıl mesele insan sayısı çok olduğu için Amerika'da üretilen daha az maliyet verilerek yapılabiliyor.Yani daha ucuz çalıştırılıyor.

bu makaleyi New York Times'da başladım bitiremedim :P ama kesinlikle okunması gerek, tavsiye ederim. Çin ile ilgili çok ciddi ekonomik bilgiler veriyor !

arkadaşlar...!!!
amerikalı bir mühendis en az senelik 85.000 dolara' a çalışırken, hintli bir mühendis 20.000 dolarak daha kaliteli göbek atıyor...!!!
çinli bir münedis ise 8.000 dolara hergün düğün yapıyor...!!!

siz düşünün...
pis elma, amerikada bu kadar ucuz işçiliği bulana kadar elma çöpe gider, (yani batarrr.r.r.rrr) hatta bu kadar ucuz işçilik nerdeee...
amerikada çpçüler bile senelik 35.000' e çalışıyor en az... ve de aldıkları yardım, ıvır zıvır vs... gene iyi bir maaşı buluyor...

aynı paranın yarsından azına çinliler köle oluyor...
bunları bildikten sonra pis elma isterse ağzıyla kurt tutsun gene inanadıramaz.z.z.zzz...

saygılarrr.r.r.rrr

Sonunda bu adamlar isyan edecekler ve dünya kolay düzelmeyecek bir krize sürüklenmek için fazla beklemeyecek... İnsanlar ne kadar vicdansız olursa doğa da o kadar karşılığını verir!

Adamlarin kar miktari zaten herseyi acikliyor 5 milyar dolarlik üretim ile 40 milyar dolar kazanmak baska bir firma yok bunun gibi.

Sen de yorum yaz