Apple, iPhone'u ve iPad'i "çaldı" mı?

Apple, iPhone, iPad ve iPod gibi cihazlarının tasarımını gerçekten bu adamdan çalmış olabilir mi? İşte Apple'ı bile şaşırtan yeni iddia!

  • Cenk Atlı
Apple, iPhone'u ve iPad'i "çaldı" mı?

Apple muhtemelen cihaz tasarımı açısından kendisine en çok dava açılan firmalardan biri. Cupertinolu firma bu tarz davalara artık iyice alışkın olsa bile açılan son bir davanın firma yetkililerini bir hayli şaşırttığını söyleyebiliriz.

Floridalı bir adam, teknoloji devine açtığı dava kapsamında; firmanın iPhone, iPad ve iPod gibi cihazlarının tasarımını ilk olarak 1992 yılında tasarladığı, 'Electronic Reading Device' (ERD) adlı konsept için elle çizdiğini öne sürdü.

Thomas S. Ross adlı davacı konuyla ilgili yaptığı açıklamada medya ve iletişim araçları için yeni bir kombinasyon yarattığı bu tasarımların o tarihlerde ele geçirilip kaçırıldığını ve daha sonra Apple'ın cihazlarında ortaya çıktığını belirtti.

Ross'un Kasım 1992'de tasarımları için bir patente başvurduğu fakat başvuru ücretlerini ödemediği için bu patent başvurusunun Nisan 1995'te iptal edildiği anlaşılıyor.

Ross, bu dava sonucunda firmadan 10 milyar dolarlık bir tazminat bekliyor ve ayrıca Apple'ın gelecekteki bütün satışlarından elde ettiği gelirden de yüzde 1.5'lik bir pay talep ediyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 24 Yorum

çok benziyor dikdörtgen ekranı bunlardan çalmış olabilirler . ( dip not : üçgen ekranlı telefon hiç görmedim )

@01 Temmuz 2016 00:12 Tamam onun patentini de sen al. 20-30 sene sonra bi bakmışsın üçgen ekranlı iletişim cihazları çıkmış...

Pek benzetemedim ama ??

iphone dışında herşeye benzemiş çizimi

@01 Temmuz 2016 01:36 bi düşünsene 92 senesinde takoz gibi telefonlar var. kimin aklına gelir böyle şey?

Apple çalma konusunda en tecrübeli şirkettir...

The simpson un 1994 yılında yayınlanan bölümde adamın elinde iphone 4 vardı. İnternetten bakabilirsiniz. O zaman iphone u the simpson yapımcıları yapmıştır.

İyide diğer telefonlarada benziyor. Acaba bendemi aklıma gelen herşeyin patentini alsam ileride aynısını yaparlarsa bu adam gibi dava açıp para alabilirim. Aklıma birsürü çılgınca ve gelecekte yaygınlaşma ihtimali yüksek (hayır uçan araba değil) cihazlar geliyor ama patenti alındımı bilmiyorum. Hem şuan kimse bu fikirleri uyguladığını görmedim ama yapılabilir ama çok pahalı olacağı için insanların yapmayacağını düşünüyorum.

Adam kafayı yemiş zaten patenti kabul edilmeyince

Ne alaka parası fazla galiba yada show peşinde :/

Güzel bir haber??, İlk bilgisayarlarını yaparken benden de el feneri istemişlerdi

ikisi de dikdörtgen yalnız adamın tasarımında tuşlar var iphoneyi tuşlu gören var mı ?

@01 Temmuz 2016 09:38 yıl 1992 ve iphone dokunmatik olduğu için olabilir mi?

Bu zamana kadar nerelerdeydin demezler mi adama? Paraya sıkıştı herhalde.. :)

Ekran altındaki butonlara bakılırsa Blackberry'e benziyor esasında.. :)

Ne kopartırsam maksadıyla :)

Hiç şaşırmam açıkçası; niye derseniz, başkasını benzer nedenlerle suçlayanın aynı suçu işleme oranı yüksektir.

:) 20 sene önce böyle bir çizim yapsaydım bende zengindim artık

Yav he he!¡ Hani zengin biri vefat edince mirası için ummadık akrabaları çıkar ya! Bu da Apple'ın madem çok parası var biz de nemalanalım olmuş dikdörtgen olmayıp yuvarlak mı olacaktı zaten geçmişten günümüze telefonların kabaca şekli belli ayrıca Apple geçmişten günümüze yaptığı ürünler yaptığı devrimler ortada. Çıkardığı ürünlerin her zaman konuşulduğu Macintosh tan iPod, iPhone kadar tasarımsal olarak ne kadar güzel olduğu ortada haberi bile anlamsız....

10 milyar dolar artı satıştan yüzde 1.5 pay ha bu adam ne içmiş bide benzese

Apple`ın İphone tasarımını asıl çaldığı yer; 2 Sony`li mühendisin aralarında yaptıkları tasarımını birbirlerine gönderikleri e-mail gönderilerindendir (o e-mail iletilerine artık Apple nasıl ulaştıysa). Tasarımı görseniz o Sony tasarımının Apple İphone tasarımı olduğunu anında anlarsınız [adamlar menü tasarımına kadar herşeyini birebir araklamışlar (evet o ünlü yeşil telefon simgesi bile aynen birebir var)]. Ama ne yazık ki o tasarımın yayınlandığı haberler bir süre sonra internetten kaldırıldı.

@02 Temmuz 2016 01:41 Bu bahsettiğim olay Apple`ın Samsung`u "telefonu tasarımı bizden çaldı" iddiasıyla mahkemeye verdiği, bu mahkeme celsesi sırasında ortaya çıktı (Apple`ın köşeleri yuvarlatılmış tasarım patentinin başvurusu yaptığı dönemler). Samsung tasarım sana ait değil asıl sen Sony`den araklamışsın fotoğraf kanıtlarını ortaya çıkarmıştı (tuhaftır Samsung buna rağmen mahkemeyi kaybetmişti). Bu fotoğrafları gördüğüm site ünlü web sitesi D. H. araştırın ben bulamadım, belki siz bulursunuz.

@02 Temmuz 2016 19:06 ilk iphone Lgden,iphone4sonyden,iphone6samsungtan yürütme

@04 Temmuz 2016 10:58 iphone 6 htc ye benziyor.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost