Apple İtalya'ya 318 milyon euro vergi cezası!

Apple, 2015 yılı sona ererken kötü sürprizden kaçamadı; dev bir ceza ile karşı karşıya kaldı!

  • Onur Seven
Apple İtalya'ya 318 milyon euro vergi cezası!

Apple için işler pek de iyi gidiyor gibi görünmüyor. Şirketin İtalyan iştiraki Apple İtalya, vergi kaçırdığı gerekçesiyle 318 milyon euro tutarında bir ceza ödeyecek. Bunun tamamının Milan savcıları tarafından 2008 - 2013 yılları arasındaki beş yıl içinde yapılan vergi dolandırıcılık soruşturması sonucunda geldiği ifade ediliyor.

Bu pek şaşırtıcı bir durum değilken, Apple CEO'su Tim Cook, ABD'de vergi ödememek için bazı boşluklardan yararlandıkları iddiasıyla karşı karşıya gelmiş ve yanlış bir şey yapmadıklarını belirterek "Biz her kuruşun vergisini ödemek zorundayız" demişti.

İtalya'daki soruşturma, bahsi geçen beş yıl içersinde Apple'ın 1 milyar euro vergi yerine sadece 30 milyon euro vergi ödediğini ortaya koyuyor. Araştırmacılara göre şirketin 880 milyon euro civarında bir vergi ödemesi gerekiyordu. Apple İtalya'nın merkezi Avrupa Birliği'nde kurumlar vergisinin en düşük oranlarından birine sahip olan İrlanda'da bulunuyor. Apple'ın bundan yararlanarak vergi kaçırdığı belirtiliyor.

Apple cezayı ödemeyi kabul ederken, şirket için bir başka finansal darbe, 19 Aralık tarihinde Apple hisselerinin 160 milyar dolarlık düşüş yaşaması gelmişti.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Batarmi Batar! Bakiniz Nokia'nin Haline.Sadece Gecmis Hatiralarda Kaldi:)

@31 Aralık 2015 19:36 NOKIA ms ajanı elop denen eleman tarafından batırıldı... Apple ise kendini batıracak...

@subita Yeni yıl sana yaradı aga. Doğru şeyler söylemeye başladın :)

apple zirvede dolanıyor bence batacak bir firma değil vizon hep kar yapmaya yönelik olduğundan dolayı bu şirketin batması abd nin çözmesinden bile zor adamlar telefonun bataryasını bile değiştirilebilir yapmıyor telefon sağlam değil eğilip bükülüyor soyulmalar oluyor kabloları sağlam değil esnek bir işletim sistemi yok bunların nedenleri hepsi ilerde daha iyisini üzerine koyarak yada müşteriyi sürekli alıma zorlamak için nokia ne yaptı dandik bir işletim sistemi 1cm kalınlık kamera koy alsınlar

@31 Aralık 2015 22:20 Nokıa'nın telefonlarının kalınlığına laf eden arkadaş. Şimdi de sizin yüzünüzden leğen kadar telefonlar üretiliyor ama çok ince ! Şükür sizin gibi bir düşünce yapısına hiç sahip olmayacağım.

Önce Ericsson darbesi şimdidde italyan vergi darbesi, Apple şirketinin batmasını Samsung'dan alcağı patent tazminatıda kurtaramıcak, Apple Battı balık yan gider ::)))

Arkasinda ABD gibi bir devlet var yedirmezler apple ı. Siz rahat olun.

yav ne komiksiniz apple batarmı ya bir kaç ara telefon iteler olur biter

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost