Apple, iTunes ile 5 milyar şarkı sattı

Apple'dan yapılan açıklamaya göre iTunes music store aracılığıyla 5 milyardan fazla şarkı satıldı.

Apple, iTunes'dan sonuna kadar faydalanıyor

Apple'a göre, iTunes'un 28 Nisan 2003 yılında hizmete girmesinden bu yana 5 milyardan fazla şarkı satıldı. Yani bir bakıma bu sayıyı haftalara böldüğümüzde Apple, iTunes aracılığıyla bir haftada 1 milyon şarkı satmayı başarmış görünüyor ve Apple bugünlerde günde 12 milyona yakın şarkı satıyor. Şirketin kâr marjına bakıldığında Apple'ın iTunes servisinden ayda 360 milyon, yılda ise 4.3 milyar dolar gelir elde ediyor. iTunes'un yanında, Apple yılın ilk çeyreğinde ortalama 194 dolar ücrete sahip olan 10.6 milyon adet iPod satışı gerçekleştirdi.

Bu rakamlar, Apple'ın ABD'de müzik perakendesinde 2. sıraya yerleşmesini sağladı. Apple'a göre bugüne kadar 153 milyon iPod satıldı. Bunun anlamı şirket her bir iPod için 33 adet şarkı satıyordu.

Kendine ait müzik katalogunun 8 milyon şarkıyı içinde barındırdığına dikkat çeken Apple'a göre, iTunes'un video kütüphanesi, içerisinde 20,000 TV dizisi bölümü ve 2000 adet film barındırıyor.

Selim Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

bizim ttnetmuzik de güzel başlıcaktı ama DRM li wma şarkılarını sununca millet soğudu haliyle, düşünsenize şarkının bitiş tarihi var dosyanın içerisinde, o tarihten sonra dinleyemiyorsunuz dosya mb yığını haline dönüyor. bu tarih genelde 1 yıl oluyor. ayrıca ttnetmuzikden indirdiğiniz şarkıları iPod da dinleyemiyorsunuz. insanların gerçekten almaya niyetleri vardı vazgeçirdiler.
iTunes bunu çok iyi başardı. çok satar tabii.

iPhone u bekliyorum...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir