Apple kazanıyor, onlar ise...

Apple, iPad'in satışından milyon dolarlar kazanırken, iPad'i yapan işçiler ise bakın ne kazanıyor...

Apple kazanıyor, onlar ise...

Foxconn'daki kötü iş koşulları artık herkesin malumu... Güney Kore'de yayın yapan bir gazetedeki habere göre Çin'deki fabrikada çalışanlar iPad'in satış fiyatının sadece 8 dolarını kazanıyor.

iPad'in satış fiyatının yüzde 1.6'sıyla çalışan Çinli işçiler bir yana Kore'de çalışanlar Çinlilere göre daha şanslı görünüyor. Zira Kore'dekilerin iPad'in satış rakamından aldığı pay 34 doları buluyor.

Kötü iş koşullarına isyan eden Çinli bir Foxconn çalışanı genç kadın, CNN'e verdiği demeçte şu sözleri kaydetti: "Her gün birbiriyle aynı... Uyanıyorum, işe gidiyorum, eve geliyorum, yatıyorum, sonra sabah kalkıp yine işe gidiyorum. Tıpkı bir hayvan gibiyim."

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

hangimiz öyle çalışmıyoruz ki? bizim hayatımız da aynı.

biri kaybedecek ki öbürü kazansın

Güzel bir laf vardır { Çalışmak Modern köleliktir }

"Her gün birbiriyle aynı... Uyanıyorum, işe gidiyorum, eve geliyorum, yatıyorum, sonra sabah kalkıp yine işe gidiyorum. Tıpkı bir hayvan gibiyim."

Evet... Yorum sizin.

ee o malı alıpta övünenlere sor onu... kendisi kazanamasa o parayı ağlanır yırtınır...

Apple'ın yaptığı şeylerde ne buluyorlar anlamıyorum iphone 4 desen üretimdeki harcamayala satılan parasının arasında dağlar kadar fark var bir de Türkiyeye geliyor Kdv nin canı sağolsun neredeyse 2 ye katlanıyor zaten.

"Tıpkı bir hayvan gibiyim" bu söz herseyi acikliyor. :(( Vahsi kapitalizm millet burda fanboyluk yapmaya devam etsin.

Gerçekten insanlığın utanması gereken bir durum.Bazılarımız teknoloji merakı yüzünden bazı şeyleri görmezden geldiği için bu durum değişmeyecektik ordaki insanlar o rezil hayatını.(hayvan gibi) sürdürecek kazanan yine tepedekiler olacaktır.

"Her gün birbiriyle aynı... Uyanıyorum, işe gidiyorum, eve geliyorum, yatıyorum, sonra sabah kalkıp yine işe gidiyorum. Tıpkı bir hayvan gibiyim."

Beni tarif etmiş :)

Yıllar hep bilinçli tüketici zihniyeti oluşturmaya çalışmıştır. Fakat günümüzde sadece bilinçli üretici var! :(

Samsung'un farkli mi zannediyorsunuz?

Dunyanin neresinde fabrika iscileri yuksek maas aliyor?

birde filmin öteki yüzü var ipad bu kadar satılmasa iş bulamayacaklardı

Olanakları yinede bizden fazla. En azından 1500 dolarlık cihazı 3 de biri fiyata alma şansına sahipler. Bizim gibi iki katı fiyata değil. Bende ayda 700 lira gibi komik bir rakama çalışıyorum. Patronlar müdürleri zengin ediyorum sadece.

allan çinlileri işleri güçleri kolpa yada çakma mal yapmak zaten :)

yazıyı okuyunca aklıma emrahın absürd filmlerinden bir enstantane geldi, ben acılar cocuguuyummmm....

adamların maaşına zam gelmiş 240 dolar filan olmuş ama orada yiyecek içcek ne kadar diye sormak lazım

burada üniversite mezunu iyi eğitim almış olsa ne yazar!? 700 tl maaşa talim bu para 450 dolar para filan yapıyor ama burada sadece salatalığın kilosu 5 tl domates 8 tl

çinli işçi ağlıyor bizi haftada 60 saat çalıştırıyor diye haftada 8 saatten az bizde 700 tl maaştan azına günde 12 saat çalıştıran işyerleri var (haftalık izinsiz olnları bile var)

çinliler şikayette tabiki haklı ama durum bizde daha vahim

ayrıca 1 ocaktan itibaren herkes için geçerli olan ''zorunlu genel sağlık sigortası'' yasalaştı bizde kimsenin haberi yok ki çoğu kişinin canını yakacak milletin evine hacizler getirecek

devlet açlık sınırında yaşayan (1700 tl aylık kazancı olan) devletten herhangibir şekilde sigortası olmayanlara 213 tl her ay para alacak milletten hala bir tepki yok

üstelik bu para ödemeden işsiz olsanızda kurtaramıyorsunuz o zaman devlet eğer ev sahibi seni idare ediyorsa o parayı ev sahibinden, eğer ailen idare ediyorsa ailenden alacak o parayı

aylık 295 tl para ile geçinen adam bile her ay kuruşu kuruşuna 35 tl ödemekle yükümlü yoksa haciz!

siz daha çinlilerden çok daha iyi koşullarda yaşıyoruz diye sanmaya devam edin!

21.02.2012 11:35 PM EST tarihinde amerikan ABC kanalında yayınlanan "inside apple " belgeselini izlemenizi istiyorum saygılar

Kötü iş koşullarına isyan eden Çinli bir Foxconn çalışanı genç kadın, CNN'e verdiği demeçte şu sözleri kaydetti: "Her gün birbiriyle aynı... Uyanıyorum, işe gidiyorum, eve geliyorum, yatıyorum, sonra sabah kalkıp yine işe gidiyorum. Tıpkı bir hayvan gibiyim."
-------------------------------------------------------------------

Pardon!!! Biz ne yapıyoruz peki en son ne zaman dışarıda ailemle beraber dolaştığımızı hatırlayamıyorum tek siz böyle değilsiniz hanımefendi kural bu küçük büyüğü ezer bilmem anlatabildimmi...?

Ayrıca burda Apple ı suçlayan süper dahiler (!) size bişey söylemek istiyorum korede hayat böyle burda appleın suçu değil devletin suçudur kendi halkını köpek gibi çalıştırmasına devlet izin vermektedir tek apple değil bütün firmalar böyledir...

Sen de yorum yaz