Apple korsan yayın mı yapıyor?

Apple, korsan yayın yapmaktan ciddi ciddi dava edildi! İşte herkesi şaşırtan olay ve detaylar!

Apple korsan yayın mı yapıyor?

Tayland'da yayın yapan Cable Thai Holding (CTH Televizyonu), Apple'a İngiltere Premier Ligi maçları nedeniyle korsan yayıncılık davası açtı.

CTH, İngiltere Premier Ligi maçlarının Tayland'daki yayın hakları için 300 milyon dolar ödemiş ve maçların Tayland'daki tek yayıncısı olmuştu. Ancak, Apple AppStore'da bir uygulamının bu maçları canlı olarak yayınlaması ve uygulamanın Tayland'da kullanılmasını engellemediği için Apple, CTH tarafından Tayland mahkemelerinde korsan yayıncılık suçuyla dava edildi.

CTH Apple'dan zararına karşılık şimdilik 3 milyon dolar tazminat ve uygulamanın kaldırılmasını talep ediyor. Ayrıca hakimin Apple yöneticilerini 4 yıl hapis cezasına çarptırma yetkisi bulunuyor. Eğer bu gerçekleşirse, Tayland'ın ABD'den Tim Cook'u kendilerine teslim etmesi istenecek veya Apple'ın üst düzey yetkilileri Tayland'a ziyarette bulunurlarsa, hapis cezalarını çekmeleri için tutuklanmaları gibi garip bir durum ortaya çıkaca. Elbette Apple'ın Tayland ofisinin yöneticileri de aynı tehlike altında.

CTH, Apple'a uygulamayı kaldırması için talepte bulunduklarını ama cevap alamadıklarını vurgulayarak zararının tazmini istiyor. Olayın ortaya çıkmasının ardından uygulamanın peşine düşen gazeteciler, söz konusu uygulamanın web sitesinin kapatıldığını, site sahibinin ise isminin gizli olduğunu fark ettiler. Fakat aynı geliştiricinin, Disney filmlerinin korsan yayınını yapan bir uygulama da geliştirdiği anlaşıldı.

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

saçma sapan bi haber... tayland resmen halkla ilişkiler yürütmüş.. bizimkilerde atlamış haberi yaymış... adamlar biz hukuk ülkesiyiz gerekirse apple ın sahibini bile dize getiririz edebiyatı yapmışlar... akıllı olun yahu... tim cook taylanda gidecekmiş de tutuklayacaklarmış da... pehhhhhhh...

@20 Eyl 2013 15:24 Tim Cook sahibi değil CEO'su atmadan önce oku araştır...

Apple fanboyları şimdi de apple'ı savunur.Apple fanboylarından herşey beklenir.

AQpple korsan yayına bile başlamış... Apple bu beklenir...

fıssssssss......

appleı biraz sıkar

obama ilk defa birşeyi veto etti biliyosunuz dimi? ne olduğunu araştırın biraz. adam haklı apple bu sıkar...

Apple fanbotları hırsız Apple için isyanda...

uygulamalar apple'ı bağlamaz adamın biri yapıyor kabak apple'ın başına patlıyor...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir