Apple kulaklık girişi boyutunu değiştiriyor

Apple, iPhone 7'nin çok daha ince olması için şimdi de kulaklık girişini değiştiriyor!

Apple kulaklık girişi boyutunu değiştiriyor

Apple'ın iPhone 5 üzerine lightning adaptörü getirmesi zamanında tartışmalara neden olurken, şirketin önümüzdeki yıl da kulaklık girişi için benzer bir hamle yapmayı planladığı ortaya çıktı.

Apple her zamankinden daha ince telefonlar yapmak istiyor ancak 3.5 mm'lik kulaklık girişi de dahil olmak üzere bazı bileşenler bunun önünü kapatıyordu.

Şirketin aldığı yeni patent, iPhone 7 için yeni bir teknoloji gelebileceğini gösteriyor. "D jack" olarak adlandırılan patent kulaklık girişi için yeni bir bağlantı yolu sağlamış olacak ve 2.0 mm çapındaki giriş, özel bir kulaklık konektörü gerektirecek.

Apple, iPhone 7 ile birlikte eskisinden çok daha ince bir deneyim sunmak için çalışmalar yapıyor. Bu bağlamda iPhone 6S'in önemli bir yeniden tasarlanma sürecine gireceği söylenebilir. Daha küçük kulaklık girişi ile birlikte Apple "daha ince" telefonlar için bir engeli daha aşmış olacak.

Albert J. Golko ve Mathias W. Schmidt tarafından geliştirilen D-şekilli konektör patenti ilk olarak Mayıs 2011'de yayınlandı ve çok yakında yeni cihazlarda yer alabilecek.

Onur Seven

Okuyucu Yorumları

Toplam 31 Yorum

İnce olması iyi güzel tabi ama kulaklık girişinin değişmek zorunda olması kötü olmuş, sadece orijinal kulaklık ya da iPhone için özel üretilmiş kulaklıkları kullanmak zorunda kalacağız.

@23 Eylül 2015 00:14 adaptör alacağız mecburen

@23 Eylül 2015 00:14 çeviriciler çıkabilir

tabi tabi öyledir... iÇöp için...

@GORT yaw adam her seye maydanozsun

@GORT her yerden gortlamasana

@23 Eylül 2015 08:54 defolu çöp ne dion? 2mm jack kırılgan olur... piman eder...

Daha ince kulaklık girişiymiş. Her şeyi bitirdi de kulaklık girişi eksikti değil mi? Herkes aynı şarj girişini kullanırken Apple niye yeni bir şarj girişi yaptı? Üstelik anlaşmayı imzalamasına rağmen. Ortak şarj girişi Apple'ın telefonları için fazla mı kalındı? Açık açık para için yapıyorlar bari ince iphone 7 deyip mileti aptal yerine koymasınlar.

@23 Eylül 2015 00:33 lightning kablo micro usb den daha iyi. Apple ın tabiki para kazanma amacı da var ama esas gayesi daha kullanışlı, tasarımı daha iyi cihazlar üretmek. Siz bunu bir türlü anlayamadınız.

Daha ince telefonlar bir işe yaramazlar(Pratikte).Şu an gerekli olan daha performanslıidaha yeni teknolojileri içeren(ekrana konulan ince şeffaf bir tabaka da dahil olmak üzere tam olarak güneş hücreleriyle kaplı)telefonlar. Halk için çevirelim ; Mööö mööö meee Uyumayın daha iyisini isteyin. İncesini değil !

@23 Eylül 2015 01:14 bunu telefonun neresinde yerleşmesini düşünüyorsun ? telefonda dahili olduğunu varsayalım kullandığın cihazı güneş ışığına mağruz bırak bir kaç dakka anlarsın

@23 Eylül 2015 01:14 daha iyisini isterim , kalın ve ekran boyutu çok büyük olmasına lüzum yok

@23 Eylül 2015 12:32 Güneş ışığından enerji sağlayan yeni hücreleri biraz daha araştırın derim.Direk olarak güneş ışığına maruz kalmasına gerek yok.Florasan lamba altında dahil elektrik üretmeye devam ediyorlar !

@23 Eylül 2015 01:14 halk için çevirelimmişşş sen kimsin de halk için çeviriyorsun artist?

Şu firmalar neden işbirliği ile ortak standart geliştirmezler anlayamıyorum.

@23 Eylül 2015 01:41 ahahah genelde hepsı oyle yapıyo ama Apple bır sekılde kendını farklı yapıp ınsanları ozel urun almaya zorluyo ...

daha ince olsunki daha küçük bir pil kullanmak zorunda kalsınlar daha az pili gitsin.

D seklindeki bir konnektor soketin donmesini engelleyeceginden L jack kullaklik kablolarinin daha kolay bozulmasina neden olur, duz jacklarda da durum sarj kablosu gibi olur ne siklikta sarj kablosu degistiginden kendinden hesapla. Sorun yeni soket yapmakta degil 3.5mm endustri standardi oldugu icin telefonlara eklendi, yoksa her uretici kafasina gore bir soket yapabilir hatta kulaklik icin zaten var olan sarj konnektorunu kullanabilirdi. Bu hacilarin amaci endüstri standarlarini belirlemek.

Kulaklık girişinin değişmesi çok büyük ses getirir bence ve bu hiç de iyi yönde olmaz gibi geliyor... Ayrıca telefon incelmesi bataryanın da ufalması demek ve bataryaya bir çözüm bulmazlarsa kimse mutlu olmayacak bu gelişmeden. Bir şekilde daha az yere daha çok güç sığdırabilecek bir batarya teknolojisi üretilmeli. Yıllardan beri yapılamadığına göre aşırı zor bir şey olmalı.

Para tuzağı. Sadece apple kulaklıkları kullanabileceksek muhtemelen apple kendi kulaklığını daha da pahalıya satacaktır

@23 Eylül 2015 12:10 çinli emmiler çözer onu yienim merak etme sen.

evet apple soketten para kazanmaya devam ediyor :D siz herşeyi çevirmeye devam edin apple kullanan bireyler :)

Para kazanmak için güzel yöntem. Kulaklığı bozulunca yine pahalı Apple kulaklığı almak zorunda kalacak.

Yapin yapin daha incesini yapin hatta yakinda o kadar ince yapin ki sadece akillilar gorebilsin. Kral ciplak denilsin. Sonucta iphone bu dimi.. siz gunes enerjisiyle pile destek verecek teknolojiyi atlayin. Pil teknolojisine yatırım yapmayin. Lens e kameraya isletim sisteminin stabilitesine ekranlarin kirilmazligina onem vermeyin. Onemli olan incelik... bu devirde herkes cok ince bir kisilige sahip oldu zaten. Hic telefon kalin ve kaba olur mu. Saatlerde bile sallanmayla sarj olabiliyorken siz

@23 Eylül 2015 14:35 Fazla der etme, Iphone alacak koleler siraya dizildi bile.

@23 Eylül 2015 14:35 bbc ve hürriyetin sitesinden hidrojen yakıt Çubuklu batarya üzerinde çalışıldığına dair haber yayınlanmıştı. Ekran camı ve kasadaki alüminyum alaşım da sağlamlaştırılmış. iPhone 5 2012 yılı ürünü. Bugün benim diyen telefonlara taş çıkartır. 4G destekler. Son güncellemeyi de aldı. Android i kötülemiyorum ama düzen yok. Kimi şirket güncelliyor kimisi hala 4.2.2 şirketler kendilerince çalışıyor. Pahalı olması da apple ın suçu değil bu ülkede.

Jacklerden çıkan veri analog olduğu için üreticilerin lightning de olduğu gibi uyumlu donanımların üretilmesi için Apple'ın interface noktalarının nasıl kullanıldığını açıklamasına gerek kalmayacak yani tutup da Apple "Yalnızca benim kulaklıklarımı kullacaksınız" diyemiyecek. Tabi işin diğer yanı soket çıkışını dijital yapıp DAC'ı kulaklık sistemine yerleştirmek mühendislik açısından akıl karı değil. Yani demem o ki her hangi bi 50 lira ve üzeri kulaklık aldığınızda adaptör içinde gelecektir.

sadece para için atılmış bir adım. kulaklıkları da astronomik fiyatlara satarlar artık. iphone her zaman gösteriş için olmuş ve olacaktır.

önce pil sorununu çözsünler

Eski Nokia'lar icin 2.5mm - 3.5 mm ceviriciler vardi, tanesi 1 TL. Onlardan aliriz. Bu arada 100 TL ye alinabilecek kaliteli bir kulakligi kendisi 500 TL ye satmaya niyetlenmistir, yoksa incelme hikaye.

telefon 1 cm kalınlığında olsun içinde adam gibi pil olsun. koskoca firmasınız, hiç mi kafanız çalışmaz. bu incelik fetişizmi niye??

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir