Apple: Mac OS' da Vista gibi korunacak

Apple'da gelecekte "Windows Orijinal Ürün Avantajı" gibi bir dijital hak yönetimine başlayacak

  • Halil Mollaoğlu
Apple: Mac OS' da Vista gibi korunacak

Apple'da gelecekte "Windows Orijinal Ürün Avantajı" (WGA) gibi bir dijital hak yönetimine (DRM) başlamak istiyor. Buna göre yazılım, Apple sunucuları ile bağlantıya geçecek ve firmaya ait ürünlerin orijinalliğini kontrol edecek.

Macintosh üreticisi DRM yazılımının patentini "Run-time Code Injection to Perform Checks" (Kontrol etmek için çalışma-zamanı entegre edilmesi) olarak adlandırılıyor. Bu patent Apple yazılımının sadece tek bir donanım üzerinde çalışmasını sağlayacak. Özellik, düzenli aralıklarla Apple sunucuları ile eşitlenecek.

CHIP Online'ın Yorumu:
Çetin WGA kontrolü, Windows Vista'ya geçiş sırasında birçok kullanıcıya zor anlar yaşatmıştı. Apple kendine has fan grubunu bu şekilde korkutmamak konusunda çok dikkatli olmalı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

bakın macte windowsu çalıyor ne güzel dimi?? bu sadece yazılım firmalarının birbirine destek olması aslında ne çalma nede bilmemne telif haklarını çiğnemediği sürece.mac firmasıda ms bizi taklit ediyor diyordu ama görüyorumki lisanslanma konusundada ancak ms ile aynı seviyedeler vede aynı durumda korsan savaşı verecekler.birçok yazılım üreticisi başka yollara baş vururken bu firma ms ürün doğrulamasının taklit kopyasını yapıyor.2 firmanında anlaşmalı olan sürekli ben iyi sen kötü senaryosunun bir örneği.

Yanlış bir uygulama, ne demek bu şimdi ,"düzenli aralıklarla apple sunucuları ile eşitlenecek".Bu rünü aldık ama ürün düzenli aralıklarla internete bağlanıp "bak ben buradayım beni kullanıyorlar ben orijinalim yada orijinal değilim" diye gizli mesajlar mı yollayacak ?

kamuya malolunca böle oldu

son derece gereksiz bir yaklaşım

apple'da gitgide windows'a benzemeye basladı zaten, yenilikleriylede zırt pırt cıkan hata veya problemleriylede. bakalım nolcak...
ha bide düzenli aralıklarla kontrolde neymis ya? bu cok kotu olur onlar icin...

ya bunlar tamamen lafı güzar.Xp çıktı wga dendi kırıldı vista çıktı kırıldı hatta çıkmadan kırıldı,dvd korumaları kırıldı.Herzaman 1-0 yenik başlıyorlar ama hala çözümün ksıtlamak,sürekli kontrol etmek olduğunu zannediyorlar.Ben 500-600 dolara laptop alıyorum yanında işletim sistemi 150 dolar.Sonra illegal kullanınca hırsız oluyoruz ama onlar emeklerinin karşılığın alıyorlar yada bize işte linux var deniyor;ben ne kadar linuxu desteklesem de aşikar ki linux hala takve kullan yada sürücü tarafında sorunsuz değil ve normal bir günde normal bir zamanda rahatça kullanılamıyor.

Ne güzel artık internet olmayan ev kalmayacak :D . Böyle giderse yazılımlar internet olmadan çalışmayı reddetçek herhalde. Ne anlamışım ben orjinal ürün alıp kullanmaktan. Zaten kendi serverlarına hangi bilgileri gönderdikleride tartışılır.

berbat bi uygulama olur. mac her istediğinde ben internete mi bağlanacağım. Böyle yaparak korsanları daha çok üstlerine çekerler.Sonunda Windows gibi mac de delikdeşik olur.

microsoftun yaptığı hatalara düşmemeli . . .

yapçaklar tabi ne kadar emekle yazıyolar o sistemleri

Baktılar tutunamıcaklar tabiki win'e benzeme çabaları olucaktır..

bence applenin hedefi yaygınlaşmak olmalı sonra WGA tarzı önlemler almalı tam yaygınlaşmadan butip şeyler yapmak yazılımın popüleritesini alır götürür.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play