Apple, MacBook'larda Kendi İşlemcisini Kullanacak

iPhone ve iPad'lerinde kendi işlemcisini kullanan Apple, şimdi de MacBook bilgisayarlarında aynı yolu takip edebilir!

Apple, MacBook'larda kendi işlemcisini kullanacak

Apple, bilindiği üzere iPhone ve iPad'lerı için kendi işlemcisini tasarlayan bir şirket. Gelen bilgilere göre şimdi hedef bu konudaki çalışmalarını MacBook platformuna taşıma yönünde. Eğer bu gerçekleşirse Apple, MacBook'larında Intel işlemcileri yerine kendi işlemcilerine yer verecek.

Bloomberg'in haberine göre Apple bu konuda sıkı bir çalışma içinde. Şu an Apple'ın, dizüstü bilgisayarlarında çalışacak bir yonga üzerine çalıştıklarını söyleyen Bloomberg, bu yonganın ARM tabanlı olacağını da belirtiyor. Yonganın kod adı ise, Codanamed T310.

iPhone 7, Apple'ı Düzlüğe Çıkardı!

Bloomberg ayrıca, Apple'ın bu konudaki çalışmalarına geçtiğimiz sene başladığını da ilave etmiş. Yeni işlemcinin getireceği önemli avantaj ise, daha düşük güç tüketecek ve bu yolla daha uzun pil ömrü gözetecek olması. Özellikle son dönemde, yeni MacBook Pro'lar özelinde çıkan "pil ömrü sıkıntısı" sebebiyle de, Apple bu hamleyi bir an önce atmak isteyebilir.

Konuyla ilgili şu an için Apple tarafından bir açıklama gelmiş değil. Ancak Apple, bunu yalanlamış da değil. Önümüzdeki günlerde daha fazla detay ortaya çıkacaktır.

Ercan Uğurlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Arm tabanlı bir işlemci osx için saçma. İşletim sistemi cpu harcamıyor ancak video düzenlemeye gelince ne yapacaklar bilmiyorum. Olsa olsa macbook Light diye bir sürüm olur.

Desene bizim hackinthosh suya yatacak.

Apple, iPhone 7'deki A10 Fusion işlemcisiyle daha çıkmamış SnapDragon 835'e bile fark atmışken, bilgisayardaki işlemcisi en iyi işlemci olan Intel i7'ye fark atar, değil i7; ancak i10'a rakip olur Apple'ın işlemcisi :) Merakla bekliyoruz bakalım...

@03 Şubat 2017 01:38 yarıştırdığın mobil pazar farkında mısın

@03 Şubat 2017 01:38 apple kendi islemcisini kendisi ugretemiyo daha ya foxconn dan ya tsmc den yada samsungdan ugrettiriyo hem daha snapdragon 830 cikmadiki 835 ciksin 2 nesil farki cok ileri sistem 835 cikinca a10 bir a5 e donusur

Arm tabanında Windows 10 şimdide macos bu Microsoft ve Apple intel'e milenyumun kazığını atacak gibi duruyor.

RISC tabanlı sistemi yüzünden piyasa kaybederken, X86 tabanlı mimariye geçerek kendini kurtardığını unutuyor galiba.

Hatalı bir karar olur. Mac'in satışlarının patlaması intel işlemcilere geçişi ile gerçekleşti. Intel işlemcileri terk etmesi satışlarında ciddi düşüşe neden olacaktır. Zira her ne kadar osx çok güçlü ve kararlı bir işletim sistemi olsa da, halen günlük işlerin bir kısmını gerçekleştirmek adına windows a(e-imza) ihtiyaç duyulduğu aşikardır. Bu nedenle windows kurulamayacak bir mac çoğu insan için tercih sebebi olmayacaktır.

Bence olmaz sistemin intel den arm ye gecirilmesi 1 yildan fazla surer ve arm mobil isletim sistemleri icin tasarlanmis bir mimari oldugu icin dogru karar oldugunu dusunmuyorum hem bircok intel uygulamanin arm mimarisine tasinmasi gerekiyor tabi bu hizli olur ama bence sanmalik

Sen de yorum yaz


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir