Apple, MS ve Google bizi takip mi ediyor?

Apple, Google ve hatta Microsoft: Bizi nasıl izliyorlar, hakkımızda neleri topluyorlar? İçeride...

  • Zeynel A. Öztürk
Apple, Microsoft ve Google bizi takip mi ediyor?
Google, Apple ve Microsoft bizi adım adım takip mi ediyor? İşte bilmeniz gereken bazı detaylar.

iPhone sizi takip ediyor...

Android sizi takip ediyor...

Son zamanlarda ortaya çıkan iPhone ve Android'in konum bilgilerini biriktirmesiyle ilgili sorun büyük yankı uyandırdı. Ancak telefon ve konum verilerinden bahsederken iki tamamen farklı konudan söz ediyoruz.

İlk sorun, telefonunuz tarafından yakın baz istasyonları, Wi-Fi hotspot'ları ve olası GPS koordinatları hakkında toplanan ve ardından Apple, Google veya Microsoft'a gönderilen bilgileri kapsıyor. Burada temel olarak tüm şirketler aynı konumda: Hizmetler isteğe bağlı ve verileriniz anonim olarak gönderiliyor.

İkinci ve tamamen farklı olan bir sorun ise konum bilgilerinizin telefonunuzda yerel olarak saklanması. İşte bu noktada Apple'ın bir sorunu var.

Telefonunuzun konum bilgilerini sıklıkla 'eve' göndermesinin nedeni, örneğin yerinizi belirlemek için bir uygulama kullandığınızda bunun baz istasyonları ve Wi-Fi hotspot'ları ile kolaylıkla belirlenebilmesi. Apple ve Google, GPS kullandığındızda ek trafik verileri de topluyor ancak Microsoft bunu nasıl gerçekleştirdiği konusunda henüz bir açıklama yapmadı.

Mevcut sorunda iOS'un diğerlerinden farkı

Dışarıya göndermese de konum bilgisi toplamada rekor kırıyor.

Konum hizmetleriniz etkin durumdaysa telefonunuz sunucusuna geçtiğiniz baz istasyonları ve Wi-Fi hotspot'ları hakkında bilgi gönderecektir. Bu veri anonimdir ancak gönderilen verilere eşsiz bir kimlik atanmaktadır. Microsoft bunu 'bir kişinin bir konuma 15 kere gitmesi ile 15 kişinin aynı konuma gitmesi arasındaki farkı anlayabiliriz' şeklinde açıklıyor. Konum hizmetlerini kapatarak verilerinizi göndermemeyi seçmeniz mümkün.

Fark ise verilerin yerel olarak depolanmasında ortaya çıkıyor. Microsoft'a göre Windows Phone sadece son konum noktasını saklıyor. Android, son 200 Wi-Fi hotspot noktasını ve gördüğü son 50 baz istasyonunu depoluyor.

iOS ise konum bilgilerinizi toplamakta rekor kırıyor. Baz istasyonları yoluyla toplanan bilgiler, iOS 4'i yüklediğiniz her yerde sizinle geliyor ve kolaylıkla erişilebiliyor. Bu özelliği kapatmanın şu an bir yolu yok ve şu an için en iyi çözüm, iPhone yedeklerinizi şifrelemek. Özelliğin kapatılamaması ve bize diğerlerinde olduğu gibi herhangi bir bilgi verilmemesi ise onu oldukça farklı, farklı olduğu kadar da garip kılıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

konumun kaydını tutmak mantıklı. Çünkü A-GPS özelliği buna ihtiyaç duyuyor. Mantıksız olan yanı ise son konum dışında çok uzun bir geçmişin saklanması yani A-gps sadece en son konuma ve mevcut konumumuza ihtiyaç duyuyor gerisi gereksiz veya art niyetli. Belki harita geliştirme, hangi caz istasyonu nerede bilgisinin güncellemeşinde faydalı olabilir. Eminim hiçbir fanatiği rahatsız etmeyecektir.

illuminati her yerde her şekilde sizi izleriz diyor RFID chipine gerek yok yani.

YA YOPLASIN YA NEDEN MİLLET BU KADAR DERT ETTİ BUNU

Arkadaslar izlinizle sormak istedigim bir konu var
bu bilgilerin toplanmis ve telefonun icinde "ddp log'larinin icinde encypt'siz olarak duruyormus" bunun kulaniciya zarari ne olcude olabilir.konum bilgisi telefon sirketi disinda bir baska kurum yada sahislarca ulasilmasi mahkeme izni gerektiriryor,ancak loglar telefonda saklandigi icin bir sorun olusturup olustirmayacagini anlayamadim
saygilar

tabikide takip ediyor.

YA YOPLASIN YA NEDEN MİLLET BU KADAR DERT ETTİ BUNU
.......................................................................................
Kardeşim sen neden her adımının izlenmesinden rahatsız olmuyorsun özgürlük özel yaşam alanlarına bu kadar giebilmelerinden hiç rahatsızlık duymuyorsun onu anlayamıyorum. Neyse bu akılla biraz daha yaşa dostum nereye kadar arkanda adamlar olduğunu sanarak geçireceksin.

androidde kapatılabiliyor bu

Androidde nasıl kapatılıyor?

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play