Apple mühendisleri baskılara boyun eğmiyor!

Firmanın ilk yıllarında ön plana çıkan anti-otoriter tutum, görünüşe göre geri döndü!

  • Cenk Atlı
Apple mühendisleri baskılara boyun eğmiyor!

İlk reklamlarından birinde 1984'ün neden George Orwell'in distopik romanındaki gibi bir 1984 olmayacağını iddialı bir biçimde dile getiren Apple'ın bu anti-otoriter tavrı öyle görünüyor ki halen kaybolmuş değil. Zira, bazı kaynaklardan gelen bilgilere göre firma bünyesindeki birçok yazılım mühendisi, FBI'ın Apple'dan talep ettiği özel hack işlemini gerçekleştirmektense istifa etmeyi tercih edebilir.

Konuyla ilgili New York Times'a bir açıklama yapan Apple'ın mühendislik biriminin eski yöneticisi Jean-Louis Gassée, firmadaki bu tavrın bağımsız ve aynı zamanda isyankar bir kültürel yapıyla ilgili olduğunu belirtiyor ve şöyle devam ediyor: "Eğer hükumet bu mühendislerden bir dayanışma ya da ortaklık bekliyorsa, işleri biraz zor."

Apple'ın güvenlik ve gizlilik biriminden bir önceki ürün müdürü Window Snyder da bu konuda aynı şeyi düşünüyor: "Eğer birileri onları kendi kişisel değerlerinin dışında kalan bir şeylerde çalışmak için zorlama teşebbüsünde bulunursa, başka bir yerde kendilerine daha uygun bir yer arayışına girebilirler."

Haberde ayrıca, FBI'ın Apple'dan talep ettiği iPhone'lara arka kapıdan girmek için gereken 6-10 kişilik mühendis ekibinin de halihazırda oluşturulamayacağı ve Apple'ın içsel dinamiklerine bağlı olarak böyle bir ekibi kurmak için zorlamanın da işe yaramayacağı belirtiliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Yav yıllardır NSA ya herkesin bilgilerini veriyorlar da, şimdi güçleri FBI ya mı yetiyor... Neden NSA ya vermiyecez diyemiyorlar ? Neden NSA nın adı bile geçmiyor ? Ucuz kahraman gösterileri bunlar...

Helal olsin muhendislere!

İşin aslı: FBI: Bu telefonu kırmamız lazım. Apple: Ne demek abi? Sen otur şöyle bi beş dakka... Oğlum! Çay söyleyin abinize, bakmayın öyle sığır gibi.

O asi ruh devam ediyor ama yenilikçi ruhdan eser yok

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost