Apple, operatörleri daha da korkutacak!

Apple'ın ve Steve Jobs'un "gömülü sim karttan" çok ama çok daha fazlasını planladığı ortaya çıktı!

  • Zeynel A. Öztürk
Apple, kendi mobil ağını oluşturmak istemiş!

Apple'ın "çıkmayan sim kartından" fazlasını planladığı ortaya çıktı. İddiaya göre Steve Jobs, 2007'de iPhone'u ortaya çıkarırken mobil operatörlerden kurtularak kendi iPhone ağını meydana getirmek istemiş.

Kablosuz endüstrinin önemli isimlerinden Western Wireless'ın kurucusu John Stanton, 2005'de Jobs ile yeni iPhone için lisanlanmamış bir Wi-Fi spekrtumu üzerinde bir operatör meydana getirme konusu üzerinde konuştuğunu söylüyor. Stanton'a göre Jobs, yeni cihazda mobil operatörlerle çalışmaktan uzak durmaya eğilimliymiş ve daha yüksek bir denetim sağlamak istiyormuş. Ancak Jobs, 2007 yılında planlarından vazgeçmek zorunda kalmış.

Jobs'un planı gerçekleşmemiş ve Apple, AT&T, Sprint, Verizon gibi sağlayacılarla anlaşmış. Ancak Jobs'un bu planını gerçekleştirmemiş olması, Stanton'a göre birkaç milyar dolar harcayabilecek Apple için imkansız olmayabilir. Stanton, "Ben bir operatör olsaydım, gücün bu şekildeki artışından korkardım." diyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Hic kimse saglayicilari arkasina almadan mobil iletisim alaninda bir sey yapamaz buna epilde mikrosoftda dahil.

bu iş olursa apple baya karlı çıkar.

iyice kapandı desenize özgürlüğün iyice kısıtlandı beyin bedava

Cook mantikli ve olabilirligi yuksek zaten mevcut iphonemizle uygulamalar yardimiyla konusma mesajlasma yapabiliyoruz apple dunyanin tamaminda olmasada gelismis ulkelerde wifi yardimi ve yazilimla bunu saglayabilir gelecekte bu kesinlikle olacak

iphone'dan iphone'a görüntülü arama, iphone'dan iphone'a bluetooth kullanımı şimdi de iphonedan iphone'a arama mı? Yok artık.. Bunu yapabilir misin Aref?

Hic kimse saglayicilari arkasina almadan mobil iletisim alaninda bir sey yapamaz buna epilde mikrosoftda dahil.
---------------------------------------------------------------

siz öyle zannedin bir fikir başka fikirleri geliştirir,3g 4g sağlamak için operatör şirketi olmaya gerek yoktur gibi,çıkar biri baz olayını değiştirir dağın tepesine km lik çakar bitane,3g 4g aboneliği verir sadece,ne operatör kalır ortada nede başka bişey,iphone için baba bir app yaparlar,çık şimdi işin içinden,gidiş bu yönde zaten ;)

apple ekmegimizi suyumuzuda sen sağla tam olsun.

Elma Sokağı Kabusu, bıçak parmaklı elleriyle Stiivcabs, muhahahaha....

"Hic kimse saglayicilari arkasina almadan mobil iletisim alaninda bir sey yapamaz buna epilde mikrosoftda dahil."

Epil ve mikrosoft diye yapamaz dediğin bu şirketler çoluk çocukla o yerlere gelmedi. Öyle bilindiği gibi sağlayıcıların çalışanları gibi çalışanları da yok ve inanılmaz üst düzey prensipleri var. Bilindiği ve göründüğü kadar değiller daha da büyükler...

Bir çok insan çok fazla paranın neler yapabileceğin hiç farkında değil. Çok az paranın ise neler yapabildiğini çok iyi biliyorlar. Bilmiyorsan öğrenmeye çalış... Öğrenemiyorsan öğrenebileceğini hayal et!

Kısaca bu iki şirket için bu yapılması olağan basit bir olay ama önce kullanıcıların nabzını ölçmek gerekir... Zaten üzerimize bulutlar geldiğin de bakalım o zaman yağmurdan kaçabilecek misiniz!

apple buna kalkışırsa heryer iPhone SIM hacker 'i olur heralde :) hele öğrenciler vodafone takmak için merdiven altında sıra oluşturur :D

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play