Apple'ın yeni özelliği, çok da yeni değil!

Apple'ın cep kullanıcılarına sunmaya başladığı bu yeni yeteneği bir ilk sanıyorsanız, yanılıyorsunuz

Bilgisayardan SMS göndermek yeni bir şey değil!
Apple'ın yeni özelliği, çok da yeni değil!

Apple'ın iMessage hizmeti, iOS 8 ile birlikte masaüstünden, OS X Yosemite içerisinden SMS göndermenize olanak tanımaya başladı. Ancak bu işlevi bir ilk sanıyorsanız, tekrar düşünmenizi tavsiye ediyoruz.

Yaklaşık 10 yıl önce piyasada olan Sony Ercisson T610, o sıralar Java Midlets adı verilen pratik uygulamalar, bilgisayar üzerinden telefonunuza erişmenize ve internete çıkmanıza izin vermese de, Floats Mobile Agent adındaki bir uygulamayla tüm telefon verilerinize erişme ve onları değiştirme olanağı tanıyordu. Bu sayede kişilerinizi yedekleyip düzenleyebiliyor ve hatta SMS gönderip alabiliyordunuz.

Dahası tüm SMS'lerinizi görüp, bir CSV dosyasına yedekleyebiliyordunuz. Telefonunuza yeni bir SMS geldiğinde buna ilişkin uyarıyı bilgisayarınızın ekranında görebiliyor, cevap verebiliyordunuz.

Ancak FMA zaman içinde ortadan kalktı ve aynı işlevleri, bugüne dek pek çoğu telefonda kullanamadık. Daha sonra Nokia N95 ve bazı Android uygulamaları, benzer işlevler sundular ancak bu yöntemler için web sunucusu kurmak ve web tarayıcısı içerisinden bir arayüz kullanmak gibi gereksiz derecede karmaşık adımlardan geçmeniz gerekiyordu.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Zamanında nokianın pc suite yazılımıyla telefona bluetooth ile bağlanım bilgisayardan msj yazıp gönderebiliyorduk

Nokia 5800 ile mesaj alıp göndermeyi pc üzerinden Bluetooth bağlantısı ile çok uzun süre kullandım. Sonra bir wp belasına tutuldum, bela yani başka söze gerekli varmı? Microsoft android için sağlam çalışıyor, aynı özveriyi kendi sistemleri olsan wp içinde bekliyoruz.

ben şahsen bu özellikleri 2006 yılından beri kullanıyorum apple'ın yenimi aklına gelmiş şimdide tüm bunları biz bulduk başka kimse kullanamaz diye ahkam keserler herhalde :))

5 sene önce aldığım Nokia c5 de arama yapma bile var bilgisayara bluetooth ile bağlayınca.

Ben böyle bir uygulamayı Sony Ericsson da kullanmıştım.fakat kolay alışkanlık yapmadı kısa zamanda telefon bozulunca daha da kullanamadık.

Sony Ericsson da bu özellikler zaten My Phone Explorer programı ile kullanılıyordu. Apple bu gün hangi özellikten bahsetse sadece gülüyorum, yeni bir şey icat edilmiş gibi zaten var olan şeyleri anlatıp duruyor. Yenilik getiriyor evet ama bazıları zaten var olan şeyleri bilmediği için ağazı açık bakıp Apple ı alkışlıyor, şaka gibi.

Bune ya bu nasıl telefon Sony hangi çağda kalmış. Tuşlu ekran küçücük isletim sistemi ne öyle android değildir. Sony eskide kalmış :D

@24 Eki 2014 20:19 keşke yazıyı okusaydın, ana sınıfı çocukları gibi resme bakarak yorum yazmasaydın iyiydi... rezil ettin kendini :D

@24 Eki 2014 20:19 Nerenle okuyon acaba. o telefon muhtemelen senden yaşlı.

Beyler apple yada diğerleri biz bulduk demiyolar zaten böyle şeyleri. Bizim insanımız tarafından böyle yorumlanıyor. ilk iphone 2007 de çıktı ancak çok öncelerden beri dokunmatik ekranlar vardı. Ancak pratik ve kullanıcı dostu değildi. iphone var olan bir sistemi daha kullanışlı bir ekosisteme dönüştürüyor. keza android in de böyle avantajları var. Ancak biz bulduk demiyorlar. biz geliştirdik diyorlar. bunda yaklaşık 100 yıl öncede arabalar vardı fakat bugün yeni çıkan bir arabayada ee yenimi bulmuşlar arabayı diyen birini gördünüzmü. Eğer orjinal metinleri veya tanıtımları takip ederseniz geliştirdik lafı geçer. Fanatik olmanın gereği yok.

@25 Eki 2014 05:40 tam tersine apple biz bulduk ilk biz sunduk diyor!

@25 Eki 2014 05:40 Apple bu anlatıklarını zamanında kendisinin miş gibi anlattı git bir steve jobsa yaratıcılık dehası diyolar igenius muş.Lafa gelince yaratıcılar. ortaya çıkınca laf yok .Yıllardır androide laf atan apple üreticileri.Bunlarıda başkalarından bakarak yapmış..

@25 Eki 2014 05:40 Apple o kadar da yenilikçi bir firma değil. Apple'ın tüm oyunu pazarlama ve sunma üzerinedir. Yeni bir ürünü tanıtmadan evvel çok çok detaylı bir şekilde her kelimenin tek tek seçildiği bir sunum metni hazırlanıyor. Sitelerinde ve reklamlarındaki metinler de bu şekilde. Özellikle orijinal dilindeki metinleri incelersen anlarsın. Adamlar aynı suyun üzerine Apple etiketi koyup, "Artık su daha lezzetli ve mineralli" diye yazsa gidip bir şişe suya 10 TL verebilecek insanlar var...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir