Apple, pil ömrünü bu şekilde uzatabilir mi?

Apple, mobil cihazların pil ömrünü uzatmak için çok özel, yeni bir yöntemin peşinde!

  • Cem Şancı
Kullanıcı analizi ile pil ömrü uzayabilir mi?

Apple da, dünyanın geri kalanı gibi, mobil teknolojinin önündeki en önemli sorun olan pil ömrü meselesini çözmek için çaba harcıyor. Ancak şimdilik pillerin çok daha uzun süre dayanmalarını sağlayacak yeni bir materyal veya üretim teknolojisi olgunlaşmış değil. Bunun yerine Apple eldeki imkanlarla iOS cihazlarının pil ömürlerin uzatmak için, kullanıcıların hareketlerini ve alışkanlıklarını analiz edecek. Böylece kullanıcının hangi saatlerde uyuduğunu ve telefonunu kontrol etmediğini veya hangi aralarda en çok hangi uygulamaları kullanıp diğerlerini kullanmadığını analiz ederek, her kullanıcıya özel kullanım profilleri çıkararak, enerji sarfiyatını da bu profile uygun hale getirecek.

Böylece örneğin kullanıcının uyuduğu saatlerde 3G bağlantının açık olmasına gerek olmayacak ve cihaz 3G bağlantıyı otomatik olarak kapacak, kullanıcının sabah alarmı çaldığında 3G bağlantısı da açılacak. Buna benzer önlemlerle Apple'ın iOS cihazlarının şarj etmeden dayanma süresini iki katına kadar çıkarmayı planladığı söyleniyor. 

Apple bu konuda bir patent başvurusu yaptı ancak bakalım gerçekten bu planını uygulamaya geçirebilecek mi? Zira yapmaya çalıştığı şey, Microsoft'un Windows işletim sistemiyle başlayan ve bu gün her mobil üreticinin hayalini kurduğu ancak efektif olarak hayata geçirilmesi bugüne kadar mümkün olmayan bir gelişmeydi. Belki Apple başarır. Kim bilir?

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Telefonu kitlediğin an kapansın işte. Neyin kafası bu?

Apple yapar daha önce yaptığı pek çok sayısız şey gibi...

sonunda kafaya dank etti sanırım. 1günü hatta neredeyse 12saati çıkaramayan telefon nedir . yaa. full kullanımda en az 24saat gitmesi gerekir

sevgili Apple her zaman ki gibi yine bir ilk peşinde. sıkı bir iPhone kullanıcısı olarak takipteyiz...

ben direk net ve 3g yi kapatıyorum net pakedinide iptal ettim wifi yetiyor şarj yaklaşık 3 gün gidyor 4s kulllanıyorum hiç konuşmazsam bu süre 5 güne çıkıyor ios 7.0.4+jb

@27 Mar 2014 14:15 Atma Ziyaaaa!

Apple önce sen şu iphonedaki mah kapasitesini büyüt...

Tutmaz bu özellik.

yalan DANDIOS ile ne yaparlarsa yapsınlar çözüm bulamazlar...

Hemen patent al zaten başka işin yok zaten 3g yi kapatmadan yatan var mı aramızda

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost