Apple ruhunu kayıp mı ediyor?

Sık sık "değerlerden" bahseden Apple, aslında değerlerini ve ruhunu kayıp mı ediyor?

Apple Cook'un söylediği "değerleri" kayıp mı etti?

Steve Jobs'un yerini devralan Apple CEO'su Tim Cook'un keyfinin, şirketinin Samsung'a karşı kazandığı davanın ardından oldukça yerinde olduğunu düşünüyoruz. Ancak Cook'un Apple çalışanlarına gönderdiği ve "değerlerden" bahsettiği nota bakarsak Apple'ın bazı özelliklerini yitirdiğini söyleyebiliriz.

İnternete sızan notta Cook'un teknoloji endüstrisi ile iyi geçinmeye niyetli olmadığı anlaşılıyor. Cook, mahkemeye "gönülsüz" geldik ve "Biz Samsung'u ürünlerimizi kopyalamaması konusunda uyarmıştık" dese de, öncesinde Samsung ile nasıl anlaşmaya çalıştığı meçhul.

Cook, "biz orijinalliğe ve yeniliğe önem veriyoruz" diyor ve ekliyor: "bunun için hayatımızı adıyoruz. Bunu müşterilerimizi memnun etmek için yapıyoruz, rakiplerin körü körüne kopyalamaları için değil." Bununla birlikte Cook, küçük bir noktayı atlıyor gibi. Apple'ın baş tasarımcısı Sir Ive, teknolojiyi sevilir bir hale getirmekte büyük çabalar gösterdi. Bunun yanında RIM'in de akıllı cepleri işe yarar hale getirmedeki çabaları büyük. Çok sayıda şirket ise tabletlerde şansını denedi. Apple, donanım tasarımı ve kullanıcı dostu, iyi bir arayüz ile ikisini birleştirmeyi başardı.

Apple bunun sonucu olarak şu an dünyanın en değerli şirketi ve tablet piyasasına hükmediyor. Şirketin mobil uygulama alanında da önemli bir gücü var. IBM, x86 PC platformunu popüler hale getirdiğinde, Compaq bunu uygun fiyatlı hale getirmiş ve birbirlerine bunun için herhangi bir vergi uygulamamışlardı. Apple ise tüm arayüz haklarına sahip olmak istedi ve bu savaşı kaybetti. Ancak ne yazık ki şimdi bunu tablet ve akıllı ceplere uyguluyor.

Teknik bilgiye sahip kişilerin ortaya çıkmaması için çaba gösteren jüri, karar vermek için 3 gün bile düşünmedi. Samsung, Apple'ın tasarımını kopyalamış olabilir ancak bu Apple'ın da her zaman yaptığı bir iş. Örneğin Apple'ın sistemine Xerox PARC grafiksel arayüzünü kopyalayıp küçük bir lisans bedeli ödeyerek başladığını hatırlatalım.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

Samsung, Apple'ın tasarımını kopyalamış olabilir ancak bu Apple'ın da her zaman yaptığı bir iş. Örneğin Apple'ın sistemine Xerox PARC grafiksel arayüzünü kopyalayıp küçük bir lisans bedeli ödeyerek başladığını hatırlatalım. bu sözün apple düşmanı biri tarafından yazıldığını düşünüyorum. Akıl var mantık var, xerox arayüzü için apple xerox ile anlaşıyor ve lisansını alıyor. Samsungun ise MAHKEME KARARIYLA kasten kopyaladığı ortaya çıkıyor. Samsung Türkiye mi yazıyor haberleri?

@29 Ağu 2012 14:25 kardeşim sen kendine değilsin herhalde adamlar doğru bilgiyi veriyor anlayana ha anlamassan orası ayrı nerenden anlıyorsun derler adama.XD =)

@29 Ağu 2012 14:25 aynen katılıyorum...

Bu işler böyle galiba en başta çalarsın sonra senden çalana dava açarsın

Bu kadar Apple düşmanlığı olmaz.

4 köşesi var ve köşeleri radius lu bu mu yani tasarım hırsızlığı? Yemişim öyle patent veren Amerikan patent Enst.sünü de öyle karar veren Amerikan mahkemesini de... Amerikan mahkemesi tutup da Kore markasını haklı görecek değil di ya...

amerikan ticaret mahmekemeleri çeşitli dönemlerde sony ve diğer japon elektronik firmalarınada problem çıkarmışlar amaçları japonyanın o günlerdeki hızını kesmek ve kendi elektronik sektörlerini aykta tutmaktı her nekadar bağımsız ve tarafsız olduklarını iddia etselerde amerikan markalarını ve mallarını koruma yönlü kararlar verdikleri sonuçlarla ortada çünkü amerikan firmaları bu tür davaları amerika dışında böyle kolay kazanamıyorlar hatta birçoğunu kaybediyorlar. bu kaybedilen dava samsung u amerika ve onların kolonisi olan kanada avustralya gibi ğlkelerin dışında çok etkilemez SAMSUNG en büyük satış rakamlarını nüfusu yoğun olan çin hindistan türkiye kore gibi gelişmekte olan ve amerikan mahkemelerininn kararlarını çok yınlamayan ülkelrde gerçekleştiriyor

Abi kopyası daha güzel orjinalinden

Apple donanım ve işletim sistemi açısından kullanıcı dostu olabilir, Ve lakin fiyat konusunda ben dost göremiyorum Apple'yi. Faiş fiyatlarla satıyorlar. Ve sattığı ürünün programından tut aksesuarlarına kadar kullanıcıya kendi lisanslı ürünleri dayatma yapıyor. Samsunga gelelim, D600 kaydıraklı modeliyle nokiaya yetişmeye çalışırken bugünlere geldi. Apple ile kapışıyor. Samsungun eski zamandan baz alırsak kimi telefonu sağlam kimisi beş para etmez çıktığı bi gerçek. Genel görüntü olumsuz yansıdı. Dokunmatik dönemine geçtiğimizde de Apple lider olarak görürsek, samsung ucuz dokunmatiklerle piyasada yer kaptı. nokia dokunmatikde çok geri kalmasıda bi etken. o küçük çocuk samsung s2 s3 ile büyüdü adam oldu. Tabi abisi appleden de bi çok şeyi örnek alarak. Baktı abisi apple, küçük çocuk erik ağcına çıkmış bu işin sonunu kötüye varacağını anladı. kolladı kendini. verdi mahkemeye. Sen misin applenin malına gözdiken

Samsung Türkiye'nin yazmasına gerek yok,apple ortada yaptığı ucuz işleriyle

Kurtlu elmanın ne değerleri var ki? kaybetsin...

köşesi ısırılmış dolar işareti ($), al sana elma ruhu . illa ben yapıp telif hakkını mı alayım yani ?

yazinin gercekleri dogru yansitmadigini dusunuyorum. davanin konusu samsungun applein tasarimlarini kopyalamasiydi ki bunu anlamak icin 3 ay dusunmeye de gerek yok, samsungun argumanlari mahkemede curutuldu. xeroxun o donem cikarttigi isletim sistemiyse kisisel bilgisayarlar icin degil is aglari icindi ve apple in cikarttigi isletim sistemi xeroxunkinden cok daha farkliydi. ne steve jobs ne bill gates xeroxdan caldiklarini da reddetmediler zaten. samsungun kendi calisanlari bile applei kopyaladiklarini soyluyorken hele ceonun bunu itiraf etmemesi samsungun icin buyuk bir kayip

yine dalkavuklar işkembeden sallamaya başlamış. yorumların çoğu tam komedi ya :) ha bu arada evet Apple batıyor ama bu inception misali rüya içinde rüya olarak tanımlanabilir.... anlayana :)

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir