Apple, Sadece Zenginler İçin mi Ürün Yapıyor?

Tim Cook, Apple'ın sadece zenginler için ürün yaptığı iddiasına işte bu sözlerle karşı çıktı!

  • H. Hüseyin Öztürk
Apple, sadece zenginler için mi ürün yapıyor?

Muhtemelen son 1.000 gündür her gün kenara bir dolar koyuyorsunuz. Çünkü Apple'ın yeni tanıtılan iPhone X telefonunun yüksek bir fiyata satılacağı zaten tahmin ediliyordu. Ama Tim Cook, sizi Apple'ın sadece zengin insanlar için olmadığı konusunda rahatlatmak istiyor.

Fortune ile olan röportajında, Apple'ın CEO'su firmasının tüm insanlık için olduğu konusunda ısrarcıydı.

Hatta Apple'ın yüksek marj bir organizasyon olduğunu bile reddetti ve şöyle konuştu: "Ürünlerimizin değerine göre fiyat koyuyoruz. Ve en iyi ürünleri yapmaya çalışıyoruz. Ve bunun anlamı, ticari mal cinsi ürünler yapmadığımız."

Yani bunlar özel ürünler, değil mi? Her zaman daha fazla fiyatlara sahipler; orası kesin. Whole Foods da bu şekilde kuruldu. Cook, Apple'dan fazla marja sahip firmalar olduğu konusunda ısrarcıydı, ama bunların ismini vermedi.

Cook, daha ucuz Apple seçeneklerini gösterme konusunda kendini bayağı zorladı: "Ürünlerimize bakacak olursanız, bugün bir iPad'ı 300$'a alabilirsiniz. Aynı fiyat civarında, seçtiğiniz modele göre, bir iPhone almanız da mümkün. Bunlar zenginler için değil."

Cook, aktif olarak kullanılan bir milyardan fazla Apple ürünü olduğunu söyledi. Gerçekten de, zenginlerin dünyanın sadece küçük bir kısmını oluşturduğunu düşününce, Apple ürünlerine sahip daha az zengin birçok kişi de bu sayının içerisinde olmalı.

Yine de, iPhone X'in çok yüksek bir fiyata sahip olması, herkesin Apple'ı sadece zenginler için ürün yapmakla suçlamasına sebep olmaya devam edecek gibi görünüyor...

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

apple fakirlerin kendini zengin göstermek için aldığı fakir markasıdır... ederinden pahalıya satılır... kronik sorunludur...

4 asgari ücret parası..yani kişi 120 gün yemeyip içmeyip bir iphone alıyorsa bu zengin içindir. zaten kalemi yok..pili 7 saat sürmez..ekran içinde ekran varmı yokmu belli değil..3 gb.ram onaylanmamış..bunlar eksik..pürüz yüz tanıyormuş,,yani özellikleri zart zurt..ver 5000 ila 7000 lira para..get işine iphone...note 8,in eline su dökemezsin. yalnız .kalemi seni aşar..

@13 Eylül 2017 22:02 Senin için dört asgari ücret, herkesi niye kendi boooool (kol?) vergili ülkenle kıyaslıyorsun ki? ABD'de en az kazananın bile bir aylığından düşük, tüm Avrupa'da da öyle...

@Bloodin türkiyede yaşıyoruz.

Kesinlikle zengin işi, çok zırvalamış. Faydalı olan bir çevre birimini bile, Apple'dan aldığınızda başka bir cihazda kullanamıyorsanız, kesinlikle zengin işidir. Tamam, eko sistem olmak güzel bir şey (donanım açısından) ancak, başka bir kaynak ile kullanamıyorsanız, hiç bir anlamı yok. Bunun yanında, bu eko sisteme, sırf eko sistemden biraz daha iyi bir ürün olduğu için sisteme sokmakta zorlanıyorsanız (hatta bazan hiç sokamıyorsanız) o zaman hiçbir anlamı yok. Dolayısı ile Apple zengin işidir.

Tabii ki zenginler için yahu. Buda sorumu adamlar telefona indirdiğiniz şarkıyı zil sesi yapmaya dahi izin vermiyor. Iphone aldım ve pişman oldum. He harika bir illetim sistemi çok hızlı çalışıyor. Fotoları gayet iyi. Ama özgürlük yok. Bir sonraki telefonum kesinlikle androidli bir şey olacak. Iphone pişmanlıkmıdır hem evet hemde hayır.

Sen de yorum yaz