Apple sahte şarj sorununu çözdü

Sahte şarj aletlerinin başına açtığı dertlerden bıkan Apple, sonunda önlemi böyle aldı!

  • Cem Şancı
Sahte şarj cihazıyla hacklenmeye çözüm geldi

iPhone'nunuzu bir kafedeki yabancı bir şarj cihazı ile şarj ettiğinizi düşünün. Bu sırada telefonunuza zararlı yazılım yüklenmiş olabileceği aklınıza gelir miydi? 

Georgia Institute of Technology'de çalışan araştırmacılar, modifiye ettikleri Apple'ın iPhone şarj cihazları sayesinde telefona zararlı kod yüklemeyi başarmışlardı. Bu sayede, sahte şarj cihazlarının ve dışarıda bilinmeyen yerlerde telefonu şarj etmenin nasıl bir zarar verebileceğini de ispatlamış oldular.

Apple bu sorunu çözmek için bir süredir çalışıyordu ve nihayet bir çözüm geliştirdiklerini duyurdular. Ancak, sorunun çözümü için şimdilik bir yama yayınlanmayacak. Firma iOS 7'nin beta sürümünde bu sorunu ortadan kaldıran bir düzenleme yaptı. Dolayısıyla, iOS7 yayınlanana kadar sorun da devam edecek.

Şarj cihazı ile telefona yerleştirilen zararlı yazılım sayeside, Hacker'lar telefonun tüm kontrolünü ele geçirebiliyorlar, önemli verileri çalabiliyorlar veya gizlice telefonu dinleyebiliyorlar. Apple,  iOS7 çıkana kadar kullanıcıların yabancı cihazlarla şarj konusunda dikkatli olmalarını tavsiye etti.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Şarj aleti sayesinde virüs giren tek tel her halde

Abi üniversite yapmış zaten. Aklı başında bi insan bi şarj aleti için o kadar masraf yapmaz heralde

ufak bir güncellemeyle telefon üzerinden izin verilmeden takılan cihazın yazılımı değiştirmesi engellenebilir. Apple bu tip haberleri kasıtlı olarak yayıyor. Yoksa yan sanayi şarj cihazlarıyla olan kazalar Appleı neden ilgilendiriyor ki. Tabi maliyeti 20 lira olan şarj cihazını 250 liradan satamıyor o yüzden de böyle propaganda yapıyor. iphone almakla apple fahiş fiyata içerik ve aksesuarla kullanıcılarını mütemadiyen kazıklıyor.

Şarz aletinden virus gelmez, Fakat kablonun diğer ucu bilgisayara bağlıysa, istediğin yazılımı yükleyebilirsin, bu tüm telefonlarda böyledir, Gerekli olan Admin şifresi eklemek...

önce şarj aleti ile öldürdüler şidide virüs kaptırdılar... :)

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play